הגרלת המגרשים לאחוזת בית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טקס הגרלת המגרשים שצילם אברהם סוסקין
בול שהנפיק השירות הבולאי בישראל לרגל שנת המאה לתל אביב ובו הצילום המפורסם על רקע תל אביב המודרנית. לתמונה בבול הוספה דמותו של סוסקין עצמו מצלם ועל החולות מודפסת תוכנית חלוקת המגרשים. עיצב: דוד בן הדור

אירוע הגרלת המגרשים לאחוזת בית (מוכר גם כהגרלת הצדפים) הוא אירוע מכונן בתולדות העיר תל אביב המציין את יום היווסדה.

בכ' בניסן תרס"ט, 11 באפריל 1909, התכנסו כל חברי אגודת "אחוזת בית" בחולות שמצפון ליפו, על אדמות כרם ג'יבלי שקנו, במטרה מוצהרת להקים את העיר העברית הראשונה. הקרקע שנקנתה חולקה באופן פשוט לחלקות משני צידי רחוב אחד מרכזי, רחוב הרצל, וארבעה רחובות קטנים החוצים אותו. כדי לחלק באופן שוויוני את החלקות בין 66 המשפחות המייסדות, הוחלט לערוך הטלת גורל. את ההגרלה אִרגן עקיבא אריה וייס, מי שעמד בראש האגודה. ההגרלה נערכה בעזרת שיטה מקורית שהגה: צדפים כהים וצדפים לבנים עליהם מספרי החלקות ושמות המשפחות ואלו נבחרו באקראי על ידי ילד. שתי קבוצות הצדפים הוכנסו לשתי קופסאות ובכל פעם שלף הילד צדף אחד מכל קופסה. על פי עדותו של הסופר קדיש יהודה-ליב סילמן, הילד היה משה פוגל, בנם של אברהם ורבקה פוגל[1].

המיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכון המים ובית הוועד הקטן

מיקום התרחשותו של אירוע הגרלת המגרשים הפך לאחד המקומות הסמליים ביותר בעיר ואף בישראל. ההגרלה נערכה כאמור בחולות, במרכז השטח שנקנה על ידי האגודה. המקום בו עמדו האנשים היה לימים לחלק משדרות רוטשילד אשר הוקמו כחלק מעבודת יישור הדיונות. במקום זה הוקם מכון המים הראשון של אחוזת בית אשר בחדר קטן תחתיו פעל בית הוועד, שהפך לאחר מכן לבית עיריית תל אביב.

מטרים ספורים מול נקודה זו, הוקם ביתו של מאיר דיזנגוף, ראש העיר הראשון. מקומו של בית זה, כמו שאר הבתים, הוגרל, אך היה לאתר חשוב בימי תל אביב הצעירה. לאחר מותו הפך הבית למוזיאון תל אביב ובו נערכה כ-39 שנים לאחר מכן הכרזת העצמאות על ידי דוד בן-גוריון. ברחבת השדרה שמול הבית, במקום שבו עמד מגדל המים, התכנס הקהל הגדול ביום הכרזת העצמאות. שנה לאחר הקמת המדינה, הוקמה במקום האנדרטה למייסדי העיר תל אביב הניצבת בו עד היום.

תיעוד האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

האירוע צולם[2] באותו יום על ידי אברהם סוסקין והצילום הוא אחד המפורסמים בתולדות תל אביב. בצילום נראות כל המשפחות המייסדות מתגודדות סביב ההגרלה על רקע אזור שומם לגמרי.

תל אביב הוקמה על גבעות חול. כרם ג'יבאלי, השטח שנקנה על ידי חברי אחוזת בית היא תל אביב, היה אזור של חולות, גפנים ועצי שקמה. במרחק של כמה מאות מטרים מן המקום היו כבר בתקופה זו בתיה של השכונות היהודיות שבזי ונוה צדק ונוה שלום, אך כדי להגיע מהן ומיפו לאחוזת בית היה צריך לבוסס בחולות והדרך באותם ימים הייתה מסוכנת. על גבול אחוזת בית הייתה מסילת הרכבת מיפו לירושלים. ממזרח היו פרדסים ושטחים חקלאיים. בשנים האחרונות התעורר ספק אם צילומו המפורסם של סוסקין הוא אכן תיעוד הגרלת המגרשים. יש הטוענים כי התצלום צולם כשנה קודם לכן ובו נראית אחת ההתאספויות של קבוצת המייסדים קודם לעלייה על הקרקע. אמנם נשמעו טענות כאלה, אך הנימוקים שהועלו הם בגדר של השערות בלבד ואינן מתבססות על הוכחות מוצקות. כן יש הטוענים כי הדמות העומדת במרחק מה מהקבוצה היא שלמה פיינגולד המשכנע אותם שלא לעלות על הקרקע בטענה "משוגעים - אין שם מים!"[3][4] לטענה זו אין כל הוכחה, ולהפך, פיינגולד יזם התיישבות באזור, ומשקמה העיר, היה בין בוניה.

שחזור האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתאריך 17 באפריל 2009 שוחזר האירוע במעמד צאצאי 66 המשפחות המייסדות (כ-3,300 צאצאים), כחלק מחגיגות המאה לעיר. התמונה שוחזרה במתחם התחנה במנשייה (תחנת הרכבת יפו), בנוכחותם של ראש העיר רון חולדאי ושלמה להט צ'יץ' (ראש העיר השמיני). נכדו של אברהם סוסקין השתתף בצילום האירוע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מקור- "רצח בשדרות רוטשילד", מוסף הארץ 10 ביולי 2009
  2. ^ זו הגרסה ההיסטורית הרגילה. אולם יש המפקפקים בכך. ראו חיים פיירברג הגרלת המגרשים של 'אחוזת בית': היווצרותה של מיתולוגיה עירונית ישראל 4
  3. ^ הגרלת המגרשים לחברי אחוזת בית אתר עיריית תל אביב
  4. ^ תל אביב מזדקנת, בחזרה לעבר אתר "מסע אחר"