הגשר (קבוצת ציירים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ליטוגרפיה של אוטו מולר (Otto Mueller) משנת 1921.
סצנת רחוב בברלין (1914), רישום של ארנסט לודוויג קירשנר.

קבוצת הגשר היא קבוצת ציירים אקספרסיוניסטים אשר התקיימה בין השנים 1905 - 1913.

תחילתה של קבוצת הגשר היא בהכרות בין האמנים ארנסט לודוויג קירשנר, אריך הקל, הבל[דרושה הבהרה], וקרל שמידט-רוטלוף בשנת 1904 בעיר דרזדן. בשנת 1905 הוקמה הקבוצה בייחד עם בלייל. בשנת 1906 הצטרפו לקבוצה הציירים אמיל נולדה, מקס פכשטיין ואוטו מולר.

הקבוצה פעלה בעיר דרזדן שבגרמניה. חברי הקבוצה נפגשו בבית הספר לאדריכלות, מהר מאוד הלימודים נמאסו עליהם והם מצאו את עצמם כבולים בתוך חוקים לא להם. בהדרגה הם עברו לציור ולבסוף החליטו להתמסר לו. הם שכרו מבנה ברובע פועלים, שבה הם גרו ופעלו. הם חיו כמו בקומונה והציגו את עבודותיהם ביחד. נושאי ציוריהם היו מראות הרחוב בו הם גרו: נופי עיר והדמויות שבה.

סגנון ציוריהם היה הפוך מהסגנון האקדמי הקלאסי. הם למדו אינטואיטיבית והושפעו מאוד מהאמנים האוונגרדים של התקופה. חברי הגשר היו בעלי אידאולוגיה משותפת, שכללה רעיונות חברתיים ואמנותיים. הם התנגדו לחברה הבורגנית השבעה. האמנות שלהם מתארת את חיי הפועל ומצוקתו במטרה שתיאור המציאות הקשה תביא את האנשים לפעול.

חברי הקבוצה הוציאו לאור כתב עת - חוברת בטכניקה של הדפס עץ שבה פרסמו את יצירותיהם. בצורה זו, הם רצו שגם לאדם הפשוט תהייה גישה לאמנות. בחוברת הראשונה שהדפיסו נראה גשר (ומכאן שם הקבוצה) המחבר שני חלקים ולצדו כתבו את המניפסט של הקבוצה: הם רוצים ליצור גשר בין כל הכוחות המהפכניים, לאחר בין כל מי שיש לו כוחות חדשניים, אנטי ממסדיים. במניפסט שפרסמו הם לא מצהירים מה יהיה הסגנון האמנותי שלהם אלא מה לא יהיה להם. עצם השימוש בטכניקה של הדפס מדגיש את הגסות והחיספוס שזה מנוגד לאקדמיה, במידה רבה המשיכו חברי התנועה את גישת תנועת הזצסיון והיוגנדסטיל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]