הדוכסויות המאוחדות של ייליך-קלווה-ברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדוכסויות המאוחדות של ייליך-קלווה-ברג
Vereinigte Herzogtümer Jülich-Kleve-Berg (גרמנית)
Verenigde Hertogdommen Gulik-Kleef-Berg (הולנדית)
סמל
ממשל
משטר דוכסות
שפה נפוצה גרמנית
לימבורגית
עיר בירה דיסלדורף
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה איחוד הדוכסויות קלווה וייליך-ברג
תאריך 1521
פירוק שלום קסנטן
תאריך 1614
ישות קודמת דוכסות ברג
דוכסות קלווה
דוכסות ייליך
רוזנות מארק
רוזנות ראבנסברג
ישות יורשת נסיכות הבוחר מברנדנבורג
רוזנות פפאלץ-נויבורג
שונות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הדוכסויות המאוחדות של ייליך-קלווה-ברג, (בגרמנית: Vereinigte Herzogtümer Jülich-Kleve-Berg), היה איחוד דוכסויות בחבל הריין כאוניה פרסונלית, ואשר פורק לאחר מלחמת הירושה של ייליך. לאחר קונגרס וינה הוקמה פרובינציית ייליך-קלווה-ברג בשטחים הללו, ובשנת 1822 צורפה הפרובינציה לשטחי פרובינציית ריינלנד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1423 איחד אדולף, דוכס ייליך-ברג את דוכסות ייליך עם דוכסות ברג, והקים את דוכסות ייליך-ברג. בשנת 1511 מת וילהלם הרביעי, דוכס ייליך-ברג ללא בנים, ובתו מריה מייליך-ברג אשר הייתה נשואה ליוהאן השלישי, דוכס קלווה ירשה את נחלותיו. בשנת 1521 איחד יוהאן השלישי את הדוכסויות תחת שלטונו, והקים את הדוכסויות המאוחדות של ייליך-קלווה-ברג. שטח הדוכסויות המאוחדות כלל את כל שטחי נורדריין-וסטפאליה המודרנית, מלבד השטחים אשר השתייכו לנסיכות הבוחר מקלן ולבישופות מינסטר.

בשנת 1539 מת יוהאן השלישי, ובנו וילהלם, דוכס ייליך-קלווה-ברג ירש את נחלותיו, ובימיו שגשגה הדוכסות. בשנת 1592 מת וילהלם, ובנו יוהאן וילהלם, דוכס ייליך קלווה-ברג ירש את נחלותיו.

בשנת 1609 מת יוהאן וילהלם ללא יורשים, ובעקבות כך פרץ סכסוך בין פיליפ לודוויג, רוזן פפאלץ-נויבורג ליוהאן זיגיסמונד, הנסיך הבוחר מברנדנבורג על ירושת נחלותיו. בנוסף התערבו בסכסוך גם ממלכת צרפת, ממלכת הבסבורג, נסיכות הבוחר מסקסוניה והרפובליקה ההולנדית, במה שהיווה הקדמה למלחמת שלושים השנים אשר פרצה זמן קצר לאחר מכן. בשנת 1614 נחתמה אמנת קסנטן, ולפיה בנו של פיליפ לודוויג וולפגנג וילהלם קיבל את דוכסויות ייליך וברג, בעוד יריבו יוהאן זיגיסמונד, הנסיך הבוחר מברנדנבורג קיבל את דוכסות קלווה ואת רוזנויות מארק וראבנסברג.

לאחר מכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1680 ירש נכדו של פיליפ לודוויג - פיליפ וילהלם את נסיכות הבוחר מפפאלץ, ואילו בשנת 1701 הוקמה ממלכת פרוסיה על ידי בית הוהנצולרן שליטי ברנדנבורג. בשנת 1815 קיבלה פרוסיה בקונגרס וינה את שטחי הדוכסויות המאוחדות של ייליך-קלווה-ברג לשעבר כפיצוי על השטחים שנלקחו ממנה בפולין, והם נכללו בפרובינציית ייליך-קלווה-ברג, אשר צורפה בשנת 1822 לשטחי פרובינציית ריינלנד.

דוכסי ייליך-קלווה-ברג[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]