הדומה העירונית של ולדיווסטוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדומה העירונית של ולדיווסטוק
Дума города Владивостока
סמל
סמל
דגל
דגל
הרכב
  רוסיה המאוחדת: 22 מושבים
  מפלגת הגמלאים: 1
מנהיגים
יושב ראש הדומה אנדריי בריק
ראש עיריית ולדיווסטוק אולג גומניוק
ראש האופוזיציה יבגני ליאשנקו
משכן
רחוב סוחאנוב 3, ולדיווסטוק
אתר אינטרנט
http://www.dumavlad.ru

הדומה העירונית של ולדיווסטוק, רשמית "הדומה של העיר ולדיווסטוק" (ברוסית: Дума города Владивостока) הוא בית המחוקקים של העיר ולדיווסטוק. הדומה העירונית מחוקקת חוקי עזר עירוניים והיא האחראית לבחירתו של ראש העיר, שבדרך כלל מיוצג על ידי המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט.

מחצית מחברי הפרלמנט נבחרים על פי רשימות מפלגתיות ומחציתם על פי מחוזות הבחירה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של הפרלמנטריזם בחבל פרימוריה החלה בשנת 1875, אז החלה הדומה העירונית של וולדיווסטוק את עבודתה. הבחירות הראשונות בתולדות ולדיווסטוק שבמסגרתן נבחרו הצירים וראש העיר נערכו ב-21 בנובמבר 1875 בהוראת האדמירל ארדמן, המושל צבאי באזור פרימוריה. באספה, 165 תושבים בעלי זכות בחירה, בחרו את התנועות המייצגות בדומה העירונית וראש העיר. ב-30 בנובמבר (12 בדצמבר בלוח הישן) 1875, נערכה הישיבה הראשונה של הדומה העירונית של ולדיווסטוק והיא נבחרה לתקופה של 4 שנים והייתה אמורה ליצור מבין התנועות את גופי הביצוע - המועצה העירונית, בראשות ראש העיר.

במהלך 47 שנות קיומה, הרכב הדומה ומספר התנועות בה השתנו שוב ושוב. לדוגמה, ממש בראשית המאה העשרים היו עוד פחות תנועות מהוועדות המורכבות מהן - 35 כנגד 36. מועצת העיר כללה רק את ראש העיר ושלושה אנשים: ממלא מקום, חבר הוועד המנהל וחבר ועדת התברואה. בנוסף להם, מועצת העיר כללה רואה חשבון, עוזר לרואה חשבון, פקיד ראשי, מנהל רכוש עירוני ומנהל האדמות העירוניות.

מספר ועדות הדומה הצטמצם בהדרגה, וב-16 בדצמבר 1911 אושרו רק 11 על ידי המושל הצבאי: ועדת ההערכה, הוועדה לבנייה טכנית, ועדת הרפואה, ועדת הרווחה, ביקורת, כספים, אדמות, ועדת חינוך ציבורי, ועדת שיפור החלקים החדשים של העיר, ועדת רכש, כמו גם ועדת הספרייה. זאת, עד להוראת ביטול הבחירות.

הישיבה האחרונה של הדומה התקיימה ב-19 באוקטובר 1922, שבוע לפני כניסת יחידות הצבא האדום לעיר, וב-27 באוקטובר בוטלה הדומה לגמרי. במקום זאת, בשבעת העשורים הבאים נבחרה מועצת הנבחרים על ידי המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות.

הדומה העירונית חידשה את עבודתה, ב-21 ביוני 2001 ונבחרה לכהונה של שנתיים עם 35 צירים המרכיבים אותה. במהלך עבודתה אימצה הדומה למעלה מ־170 תקנות רגולטוריות ומשפטיות בעיקר בעלי אוריינטציה חברתית.

ב-8 ביוני 2003 נערכו הבחירות לדומה שכללה כעת 25 צירים ובה רוסיה המאוחדת קיבלה את מירב התמיכה והמושבים בה. ב-17 בדצמבר 2007 הורכבה הדומה מ-17 צירים במסגרת בחירות שנערכו בעיר כאשר 18 צירים הורכבו על סמך מחוזות הבחירה. ב-2 בנובמבר 2012 והורכבה מ -17 צירים שנבחרו בבחירות כלליות ו-18 צירים נוספים שנבחרו ממחוזות הבחירה. ב-22 בספטמבר 2017, נערכו בחירות נוספות לדומה.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מועצת הדומה
  • ועדת תקציב, מיסים ומימון
  • הוועדה למדיניות כלכלית ורכוש מוניציפלי
  • הוועדה למשק העיר
  • הוועדה למדיניות חברתית וענייני ותיקי מלחמה
  • ועדת השלטון המקומי, חקיקה ופיתוח האזרח

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא רשויות מחוקקות ובנושא רוסיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.