הדיוויזיה החמישית (האימפריה הגרמנית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדיוויזיה החמישית
5. Division
סמל מפקדת דיוויזיה בצבא הקיסרי הגרמני
סמל מפקדת דיוויזיה בצבא הקיסרי הגרמני
פרטים
מדינה הקיסרות הגרמניתהקיסרות הגרמנית הקיסרות הגרמנית
שיוך צבא הקיסרות הגרמנית
סוג דיוויזיה
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 5 בספטמבר 181820 בינואר 1919 (100 שנה)
מלחמות מלחמת אוסטריה–פרוסיה
מלחמת צרפת–פרוסיה
מלחמת העולם הראשונה

הדיוויזיה החמישיתגרמנית: 5. Division) הייתה דיוויזיה של צבא הקיסרות הגרמנית. הדיוויזיה לחמה במלחמת אוסטריה–פרוסיה, מלחמת צרפת–פרוסיה ובמלחמת העולם הראשונה, ופורקה עם סיומה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדיוויזיה הוקמה בקרוסן על האודר בנובמבר 1816 כחטיבה, אשר הועברה בשנת 1817 לפרנקפורט על האודר, וב-5 בספטמבר 1818 הפכה לדיוויזיה ה-5. חיילי הדיוויזיה גויסו מפרובינציית ברנדנבורג, ובפרט מאזור פרנקפורט על האודר. בשנת 1840 עבר מטה הדיוויזיה לברלין, ובשנת 1845 הוא חזר לפרנקפורט על האודר. בשנת 1864 לחמה החטיבה ה-10 שהייתה חלק מהדיוויזיה במלחמת שלזוויג השנייה, והשתתפה בקרב דיבל. בשנת 1866 לחמה הדיוויזיה במלחמת אוסטריה–פרוסיה והשתתפה בקרב קניגרץ, ובמלחמת צרפת-פרוסיה היא לחמה בקרב מארס-לה-טור, קרב גרבלוט ובמהלך המצור על מץ.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה באוגוסט 1914 הייתה הדיוויזיה חלק מהקורפוס ה-3 בפיקוד אוואלד פון לוכו, אשר היה חלק מהארמייה הראשונה. הדיוויזיה נטלה חלק בקרבות מונס, לה קאטו ובקרב על המארן. לאחר מכן השתתף בהדיפת המתקפות הצרפתיות בסואסון יומיים קודם לכן. לאחר מכן השתתף בבלימת המתקפות הצרפתיות באראס ובלה באסה. באוקטובר 1915 הועברה הדיוויזיה לסרביה, שם השתתפה במערכה המוצלחת לכיבוש הארץ, ולאחר מכן היא הועברה בחזרה לחזית המערבית והשתתפה בקרב ורדן ובקרב על הסום. בשנת 1917 היא לחמה במהלך הקרב השני על האן, ולאחר מכן הועברה לתקופה קצרה לחזית המזרחית, ולאחר מכן לחמה בקרב קפורטו. בשנת 1918 היא לחמה במתקפת האביב, ובכלל זה הקרב השלישי על האן והקרב השני על המארן, ולאחר מכן לחמה במתקפת מאה הימים. לאחר המלחמה חזרה הדיוויזיה לגרמניה, וב-20 בינואר 1919 פורקה הדיוויזיה.

מפקדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Ruhmeshalle unserer Alten Armee. Herausgegeben auf Grund amtlichen Materials des Reichsarchivs, Militär-Verlag, ברלין 1927, עמ' 66, 113–114.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הדיוויזיה החמישית בוויקישיתוף