הדרך לכ"ט בנובמבר: פרשת אונסקו"פ וראשית מעורבותו של האו"ם בסכסוך הערבי-ישראלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדרך לכ"ט בנובמבר: פרשת אונסקו"פ וראשית מעורבותו של האו"ם בסכסוך הערבי-ישראלי
מידע כללי
מאת אלעד בן-דרור
שפת המקור עברית
תורגם לשפות אנגלית
סוגה ספר עיון
הוצאה
הוצאה יד יצחק בן-צבי
תאריך הוצאה 2019
מספר עמודים 364
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 9789652174338
הספרייה הלאומית 997007755185605171

הדרך לכ"ט בנובמבר: פרשת אונסקו"פ וראשית מעורבותו של האו"ם בסכסוך הערבי-ישראלי (באנגלית: UNSCOP and the Arab-Israeli Conflict: The Road to Partition) הוא ספר עיון שנכתב בידי החוקר אלעד בן-דרור אשר יצא לראשונה לאור במהדורה בעברית בשנת 2019 בהוצאת יד יצחק בן-צבי. בשנת 2022 יצא לאור מהדורת הספר באנגלית בהוצאת ראוטלג'. הספר עוסק בפועלה של ועדת אונסקו"פ של האו"ם בקיץ 1947.

הוועדה מנתה 11 חברים ממדינות שונות. מטרותיה של הוועדה היו לחקור את שאלת ארץ ישראל ולהגיש המלצות באשר לעתידה הפוליטי. חברי המשלחת שהו בארץ ישראל פחות מארבעים יום, אך עבודתם שינתה את מהלך ההיסטוריה של העם היהודי ושל תושבי הארץ היהודים והערבים מקצה לקצה. לאחר חקירה מאומצת החליטו רוב חברי הוועדה לאמץ כמעט במלואן את התביעות הציוניות שהוצגו להם, והמליצו על סיום שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל ועל הקמתן של שתי מדינות ריבוניות ועצמאיות: מדינה יהודית, שתשתרע על רוב השטח שבין נהר הירדן לים התיכון, ומדינה ערבית. שתי המדינות היו אמורות לקיים מערכת כלכלית משותפת, על אף ההפרדה הפוליטית ביניהן. ירושלים ובית לחם, יועדו בתוכנית להיות בשליטת האו"ם. המלצות אלה היו הבסיס לדיון שהתקיים ב-29 בנובמבר 1947 במושב העצרת השנייה של האו"ם. לאחר שינויים קלים אומצו ההמלצות על ידי העצרת הכללית של האומות המאוחדות בהחלטה מספר 181 המוכרת כתוכנית החלוקה, שבהמשך הביאה להקמת מדינת ישראל.

הספר מציג לראשונה תיאור מקיף של פרשת ועדת אונסקו"פ, על מכלול ההיבטים הקשורים בה. בן-דרור מבקש להעריך כיצד עיצבה אונסקו"פ את מסקנותיה ומה היו התהליכים והמניעים שהביאו להמלצותיה הסופיות. הספר מתבסס על תיעוד ארכיוני רב ומגוון, שחלקו נחשף לראשונה, והגיע למסקנות חדשות בנושא.

הספר זכה בפרס יצחק בן-צבי לשנת ה'תשפ"ג.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]