הדרך לשעבוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הדרך לשעבוד
The Road to Serfdom
מידע כללי
מאת פרידריך האייק
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה עיון עריכת הנתון בוויקינתונים
נושא פוליטיקה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה ראוטלג', הוצאת אוניברסיטת שיקגו עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1944
מספר עמודים 200
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת שלם
תאריך 1998
תרגום אהרן אמיר
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-0-226-32061-8
הספרייה הלאומית 001787410
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הדרך לשעבוד (אנגלית: The Road to Serfdom) הוא ספר פילוסופי-כלכלי מאת הכלכלן וחתן פרס נובל לכלכלה פרידריך האייק, שפורסם בשנת 1944. הספר נחשב לאחד מספרי ההגות המדינית החשובים של המאה העשרים. הוא היה אחד הביטויים הראשונים והמשמעותיים ביותר של ביקורת שיטתית ומקיפה על תפיסת הריכוזיות הכלכלית והפוליטית.

הרקע לכתיבת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

האייק החל לחוש בנטייה למשק מתוכנן בשלהי שנות השולושים, וב-1938 היה מיוזמי "רב-שיח ואלטר ליפמן", שמשתתפיו הביעו חרדה מהתחזקות הגישות הטוטליטריות והקולקטביסטיות, בהם ראו התקפה על הליבליזם הקלאסי.

בעקבות פריצת מלחמת העולם השנייה, הפכה הכלכלה הבריטית לכלכלת מלחמה ריכוזית, דבר שהניע את האייק להזהיר מפני הפעלת שיטה דומה בזמני שלום, ובמהלך השנים 1940-1943 עסק האייק בכתיבת הספר.

על הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר הופיע במהלכה ש מלחמת העולם השנייה, והוא מהווה מתקפה על שתי אידיאולגיות שהתגשו במלחמה: פשיזם וקומוניזם. הטיעון העיקרי של הספר הוא כי שתי האידיאולגיות שייכות לגישה כללית אחת: קולקטיביזם, שלטענתו היא הדרך לחיסול החירות וזכויות הפרט. בספר נטען כי מאחר שסוציאליזם מתבסס על שליטה ממשלתית בחיים הכלכליים, קיימת סכנה חריפה כי שליטה זו תוביל לשלטון טוטליטרי בכלל. הסוציאליסטים הבריטיים שמנסים לקדם מדיניות של שליטה ממשלתית בחיי האנשים, מטיפים למדיניות הדומה מאוד לזו שהטיפו לה בשנות העשרים בגרמניה. ולא אחת משטרים טוטליטרים נוצרים כתוצאה מהתדרדרות איטית שנשענה לא פעם על כוונותיהם הטובות של אלו שניסו להגשים את הסוציאליזם הלכה למעשה.

הספר יצא לאור במקור עבור הקהל הבריטי בהוצאת Routledge במרץ 1944 בבריטניה ולאחר מכן על ידי אוניברסיטת שיקגו בספטמבר 1944. ההדפסה הראשונית של 2,000 עותקים, אזלה במהירות, ו -30,000 עותקים נמכרו תוך חצי שנה. מאז שהספר יצא לאור הוא נמכר במיליוני עותקים ותורגם לעשרות שפות.

לספר הייתה השפעה משמעותית על השיח הכלכלי-פוליטי השמרני של המאה ה-20. במיוחד השפיע על עיצוב התפיסות הכלכליות והפוליטיות של הנאו-ליברליזם שנחשב בסיס למדיניות רונלד רייגן בארצות-הברית ומרגרט תאצ'ר בבריטניה, ועל תהליך המעבר של מדינות מזרח אירופה מן השיטה הכלכלית הקומוניסטית אל השוק החופשי.

נחשב כספר הראשון שנתן תוקף מדעי לתפיסת השוק החופשי.[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ג'ון קנת גלבריית, חברת השפע, הוצאת עם עובד, תשל"ב, בפתיחת המבוא