ההתכחשות של פטרוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ההתכחשות של פטרוס היא אירוע המוזכר בכל ארבע הבשורות. לפי ספרי הבשורה ישו צפה מראש שפטרוס יתכחש להיכרותו עמו לאחר שייעצר. לפי הבשורה על-פי מתי פרק כ"ו, במהלך הסעודה האחרונה ישו חזה כי ”אתם כולכם תכשלו בי הלילה” פטרוס ענה לו: ”גם כי-יכשלו בך כולם אני לא אכשל לעולם”. ישו ענה ”אומר אני לך כי בלילה הזה בטרם יקרא התרנגול תכחש בי שלש פעמים”. פטרוס לא האמין שדבר כזה ייתכן וענה ”גם אם עלי למות אתך לא אכחש בך”.

ההתכחשות הראשונה הייתה כאשר ”ופטרוס ישב מחוץ לבית בחצר ותגש אליו שפחה אחת לאמר גם-אתה היית עם-ישוע הגלילי, ויכחש בפני כולם לאמר לא ידעתי מה-את אמרת”

הפעם השנייה ”ויעבר אל-פתח השער ותרא אותו אחרת ותאמר לאנשים אשר-שם גם-זה היה עם-ישוע הנוצרי, ויוסף לכחש וישבע לאמר לא ידעתי את-האיש”

בפעם השלישית האנשים שלידו זיהו בחיתוך דיבורו כי מוצאו מהגליל ושאלו אותו האם הוא מכיר את ישו. פטרוס עמד להתכחש שוב להכרות עם ישו על מנת שלא ייעצר גם הוא, אולם אז קרא התרנגול, פטרוס נזכר בדבריו של ישו, ”ויצא החוצה וימרר בבכי.” (מתי כ"ו)

כנסיית פטרוס אין גליקנטו

בבשורה לפי לוקס זה מתואר כך:

"ויתפּשׂוּ אותו ויוליכוהו ויביאוהו בית הכוהן הגדול ופטרוֹס הולך אחריו מרחוק. ויהי כי ביערוּ אש בתוך החצר וישׁבוּ יחדיו וישׁב גם פּטרוֹס בתוכם. ותראהוּ שׁפחה אחת יושב נגד האוּר ותבּט בו ותאמר: 'גם זה היה עִמו'. ויכחש בו ויאמר: 'אשה, לא ידעתיו'. ועוד מעט ויראהוּ איש אחר ויאמר: 'גם אתה מהם', ויאמר פּטרוֹס: 'בן אדם, לא מהם אנוכי'. ואחרי עבור כשעה אחת טען איש אחר לאמור: 'אמנם גם זה היה עִמו כי גלילי גם הוא'. ויאמר פּטרוֹס: 'בן אדם, לא ידעתי מה אתה אומר', ועודנו מדבר והתרנגול קרא. וייפן האדון ויבּט אל פּטרוֹס, ויזכור פּטרוֹס את דבר האדון אשר דיבר אליו לאמור: 'בטרם יקרא התרנגול תכחש בי שלוש פעמים'. ויצא פּטרוֹס החוצה וימרר בבכי."

הבשורה על-פי לוקס, פרק כ"ב, 54-62, תרגום דעליטש

סיפור זה בנוסח דומה נמצא גם בספר "הבשורה על-פי מרקוס" בפרק י"ד 29-31, "הבשורה על-פי יוחנן" פרק י"ח 15-18 ו-25-27 ו"הבשורה על-פי מתי" מתי בפרק כ"ו 33-35. זאת הסיבה לכך שסמלו של פטרוס הוא תרנגול הבית.

בירושלים קיימת כנסיית פטרוס אין גליקנטו, המנציחה את סיפור מעצרו של ישו וההתכחשות של פטרוס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ההתכחשות של פטרוס בוויקישיתוף