לדלג לתוכן

הואור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הואוראנגלית: Huor) היה דמות בדיונית מהלגנדריום של הסופר טולקין. הואור היה אחד מן האדין, ואחד מגדולי גיבורי האדם במהלך העידן הראשון.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הואור היה נכדו של הדור, מייסד בית מרך או בית הדור, וחי בדור לומין בהיתלום. הואור היה בנו של גלדור הגבוה מבית מרך והרת מההלדין, והיה לו אח גדול יותר הורין.

בשנת 458 לעידן הראשון חיו הואור והורין עם קרוביהם ביער ברתיל, כשהצטרפו למלחמה נגד מורגות וחייליו האורקים. האחים הגיעו בסופו של דבר לעמק סיריון, אך נותקו מחברתם. נרדפים על ידי אורקים, הולא אולמו גרם לערפל להתאבך מעלה מהנהרות, כך איבדו האורקים את השניים והאחים נמלטו לדימבר. שם שני עיטים הרימו אותם והביאו אותם לגונדולין.

המלך טורגון מגונדולין קיבל את האחים בברכה וזכר את נבואתו של אולמו כי בית הדור יסייע לגונדולין בשעת הצורך הגדולה ביותר שלהם. טורגון רצה שהם יישארו כי הוא אהב אותם, אך האחים רצו לחזור לקרובי משפחתם. האחים נשבעו שבועה לשמור על סודו של גונדולין, והעיטים החזירו אותם לדור לומין.

בשנת 462 לעידן הראשון, מורגות תקף את היתלום, ואביו של הואור, גלדור נהרג בהגנה על ארד וותרין.

בערך בשנת 470, התחתן הואור עם ריאן מבית באור, מעט לאחר מכן, ריאן נכנסה להריון עם בנם טואור. לו קרא כך עוד לפני הלידה. הואור נאלץ לעזוב את ביתו כשהוא נקרא לגיוס לצבא המלך פינגון.

נירנית ארנוידיאד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – נירנית ארנוידיאד

במהלך הנירנית ארנוידיאד בשנה שלאחר מכן, לחם הואור לצד אחיו, הורין ובניו של הדור. בעיצומו של הקרב הוא נפגש שוב עם טורגון, ופגישתם הייתה טובה. כאשר הקרב אבד, הואור והורין עמדו צד אל צד בעמדת לחימה מול האורקים, ואפשרו לטורגון לברוח. לבסוף הואור נהרג על ידי חץ מורעל שפגע בו בעינו. ריאן, אשתו חיה עד שנת 473, אז היא מתה בסוף הנירנית ארנודיאד.

הוא נזכר על ידי הנומנורים כסבו ההרואי של אארנדיל המבורך.

כאב טואור[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שלא זכה לראות כלל את בנו טואור, חלק מתהילתו של הואור, נובעת מתהילתו של טואור, שכן טואור היה אחד מגדולי האדין, ואף התחתן עם עלפית.