הוביוט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הוביוט
מדינות עומאן, תימן
אזורים חצי האי ערב
דוברים 500
שפת אם 500
כתב אין
משפחה

אפרו-אסיאתיות

לאום אינה שפה רשמית של מדינה כלשהי
ארגון אין
מוסד אין
ראו גם שפהכתברשימת שפות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הוביוט (נקראת גם הווביוט, הביוט והובי) היא שפה ממשפחת השפות הדרום ערביות. השפה מדוברת בדרום חצי האי ערב, ודומה יותר לשפות אתיופיות מאשר לערבית. השפה נמצאת בסכנת הכחדה וכיום היא מדוברת באזור קטן על הגבול בין תימן לעומאן. מספר דובריה מוערך בכ-500 איש, מהם כמאה בעומאן וכ-400 איש בתימן. השפה אינה משויכת לקבוצה חברתית מסוימת אלא היא תחומה באזור גאוגרפי מסוים שבו כולם דוברים אותה. היא כמעט ואינה נחקרת ביחס לשפות אחרות ממשפחתה ורוב המידע הקיים עליה מגיע דווקא ממחקרים על השפות השכנות לה, מהרי וג'יבאלי. קשה להגדיר במדויק את מעמדה הבלשני של השפה כיוון שדובריה לרוב מדברים אותה כאשר היא בלולה עם המהרי.

השפה תועדה לראשונה ב-1981 אף על פי שאזכורים שלה כשפה אופציונלית ולא כניב קיימים כבר מ-1970. בשנים האחרונות מספר מחקרים הוכיחו את קיומה של השפה כשפה עצמאית. המחקרים כיסו את מרבית ההיסטוריה של השפה ואת התרבות המועברת בה, אף על פי שישנו שלד מחקרי, המחקר על שפה זו רחוק מסיום.


תפוצה גאוגרפית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו שהוזכר לעיל ההוביוט נמצאת על גבול שתי מדינות ולכן דובריה של השפה באים מרקעים שונים. ניתן למצוא דוברים של השפה מצפון וממערב למרכזה הגאוגרפי, למשל ישנם מספר כפרים של דייגים על חוף האוקיינוס ההודי בהם השפה נפוצה. ישנה פרשנות שגויה שההוביוט היא ניב של הג'יבאלי או של המהרי, פרשנות זו נובעת מכך שדוברי ההוביוט נמצאים במגע מתמיד עם דוברים מהשפות האחרות באזור. רוב דוברי ההוביוט הם רב-לשוניים ודוברים את השפה הנפוצה של האזור בו הם נמצאים גם אם לא בצורה שוטפת.

מפת תפוצת השפה בדרום חצי האי ערב

סכנת ההכחדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההוביוט נחשבת כשפה בסכנת הכחדה חמורה. מספר דובריה המדויק לא ידוע אך מוערך במאות בודדות, רוב דובריה כיום הם בגיל מבוגר יחסית, כך שישנו חשש שהיכחדות שפה זו קרובה. האתר אתנולוג מסווג את השפה כשפה גוססת, כבר צוין לעיל שדובריה מבוגרים ללא סיכוי ללידת ילדים ועקב כך הסיכויים של השפה לשרוד קלושים, הדרך היחידה שהשפה תוכל להישמר היא באמצעות חקיקה מטעם המדינות בהם נמצאים הדוברים, מצד קהילת הדוברים אין לה סיכוי לשרוד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרום ערבית