הוגו (משחק)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוגו
Hugo
תמונת דמותו של הטרול "הוגו"
תמונת דמותו של הטרול "הוגו"
תאריך הוצאה 19942002
סוגה פעולה
פיתוח Silverrock Productions
הפצה ITE

הוגו הוא דמות בדיונית, אשר נוצרה בדנמרק ב-1990, לצורך סדרת משחקים אינטראקטיביים בטלוויזיה. משחקי הוגו למיניהם שודרו ב-53 מדינות שונות.

בישראל, שודרה התוכנית "הוגו" בשידור חי בערוץ הילדים. המשתתפים נבחרו לשחק מביתם במשחק וידאו שדרש קואורדינציה וזריזות ידיים, על ידי הקשות על הספרות בטלפון לחצנים. את התוכנית הנחו לסירוגין נתן ברנד, גיל ססובר, נועה ירון-דיין, טל ברמן, אפרת רייטן, שרון קנטור, עמוס שוב, ארז בן הרוש, נמרוד רשף ודידי דוקסין.

המשחק עצמו הוא משחק פלטופרמות המבוסס על תגובה מהירה והתחמקות ממכשולים. גיבור המשחק הוא טרול בשם "הוגו", שעליו להציל את משפחתו מהמכשפה הרעה "גריזלדה", שחטפה אותם. כאשר הוגו היה נפסל, הוא נהג לומר משפטים משעשעים כמו "הלו, להתעורר שם! ניסיון אחרון". כל מספר תוכניות הוחלף הרקע במשחק (כך שאלה כללו סצינות ברכבות, מטוס או בכדור פורח). הניקוד במשחק היה מתקבל על ידי איסופם של "שקי כסף", "שקי זהב" (שערכם גבוה יותר) ובונוסים, שהיו מתקבלים עם סיום המסלול. פסילות בדרך היו מפחיתות מן הניקוד הנצבר, כמו גם שק אחד ויחיד במשחק המכונה "שק עם קקי", שמובחן בצבעו משאר השקים, ואיסופו בטעות היה מפחית 1,000 נקודות.

הוגו בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית הטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זכויות השידור הבינלאומיות של המשחק שמורות בידי חברת "סבן אנטרטיינמנט", והן נרכשו לשידור בישראל על ידי חברת "ICP"[1]. שידור התוכנית החל ביולי 1994 והסתיים באוגוסט 1997. היא שודרה בימי ראשון עד חמישי בשידור חי בשעות הצהריים המוקדמות. אורכה היה 25 דקות ובמרכזה עמדו המשחק ודמותו של הוגו. מוזיקת הרקע שהושמעה לאורך התכנית הולחנה על ידי אורי כבירי. לעיתים כללה התוכנית גם קטעים קומיים. פינה מצולמת מפורסמת וזכורה ששודרה בתוכנית הייתה הפינה בה גילם גיל ססובר את הוגו ונועה ירון-דיין את הוגולינה, אשתו של הוגו, והתיימרה להציג את חיי היומיום של הזוג וילדיו. הפינה צולמה בפארק הירקון.

את הדמות של הוגו בטלוויזיה דיבב דורי בן זאב ובזמנים מסוימים, גם גיורא קנת. השחקנית גני תמיר דיבבה את הוגולינה וגריזלדה ואת המלל כתבו רוני ערן וקובי אשל. רוני ערן כתבה גם את התמליל לשיר של הוגו, אותו שרו גיל ססובר ונועה ירון. התסריטאי הראשי של התוכנית היה רן תלם והעורכת הראשית הייתה אפתי הכהן.

בעקבות ההצלחה של התוכנית נוצרה סדרת בת בשם "עולמו של הוגו" ב-1996 בהגשה משותפת של גיל ססובר, אפרת רייטן וטל ברמן. התוכנית כללה 14 פרקים ושודרה בימי שבת ואורכה היה כשלוש שעות. גם מוזיקת הרקע שהושמעה לאורך תוכנית זו הולחנה על ידי אורי כבירי. את התוכנית ערך עודד נפחי.

שימוש בדמותו של הוגו על ידי חברת החשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלון של חברת החשמל לישראל עם דמותו של הוגו

בין השנים 19972001 כיכב הוגו בפרסומות של חברת החשמל לישראל בתור גיבור לקמפיינים המעודדים ילדים לשימוש בטוח בחשמל.

במסגרת שיתוף פעולה עם ערוץ הילדים לצורך הקמפיין, בשנת 1997 שודרה מדי יום התוכנית "חידה חשמלית". החידות שנשאלו עסקו בחשמל ובמושגים הקשורים לו ובשימוש בטוח בו.

השימוש בדמותו של הוגו בקרב חברת החשמל כללה גם מדיה נוספות, בהן אתר האינטרנט של החברה ופרסומים מודפסים של החברה, בהם חוברות מידע אשר חולקו במרכזי המבקרים של חברת החשמל.

שימוש בדמותו של הוגו במשחקי מחשב ביתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת "מחשבת" הוציאה שלושה משחקים: "הוגו" (1996), "הוגו 2" (1997) ו"הוגו הצנחן" (1998). הדיבוב והמשפטים של הוגו במשחקי מחשב אלה לא היו זהים למה שנשמע בתוכנית המקורית. מאוחר יותר יצא לאור ה"טמהוגו", משחק מחשב המשלב את דמותו של הוגו (בדיבובו של גיורא קנת) במשחק ה"טמגוצ'י", אשר בעצמו זכה להצלחה באותם ימים.

בנוסף, חברת קומפדיה ייבאה לישראל מספר משחקים של הוגו שאותם אף תרגמה לעברית, כמו למשל "הוגו: קללת המראה השחורה".

"ערכות לתלמיד" של הוגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברה נוספת אשר עשתה שימוש בדמותו של הוגו הייתה חברת "לאפאייט", אשר הוציאה "ערכות לתלמיד" של הוגו בין השנים 19972001, הכוללות בין היתר מדבקות שם לתלמיד, מחברות, קלסרים ומערכת שעות.

הוגו על הבמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1996 הועלה בישראל מחזמר לילדים, שמרכזו סיפור היריבות בין הוגו לבין גריזלדה המכשפה. את המחזמר כתב אוהד אשכנזי וניהל מוזיקלית חגי אלקיים. את השירים הלחינו גיא מרוז, אלון אולארצ'יק, קובי רכט ודני רייכנטל. המשתתפים במחזמר היו: ויקי בהיר ("גריזלדה"), עמיר שלום ("הוגו"), אפרת רייטן, אורי בנאי, זבולון מושיאשווילי, עמוס שוב, יניב פולישוק ודבי קלפר.

המחזמר, אשר שמו היה "הממלכה הקסומה של הוגו" הועלה בהפקה של חברת טבת סרטים, שהפיקה גם את מופעי "עיר ערוץ הילדים".

ספרי הקומיקס של הוגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת שבוע הספר העברי ב-1998 הוציא ערוץ הילדים יחד עם הוצאת הספרים "מודן" שני ספרי קומיקס של הוגו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של הוגו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ (.ICP (Israel Cable Programming Copmpany Ltd - חברה אשר הוקמה לצורך רכישה משותפת של תכנים ששודרו בערוצי הכבלים השונים בישראל, טרם איחודם לחברה אחת - "הוט".