הוהנשנהאוזן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיקום השכונה בברלין
רחוב צינגסטר בשכונה
סמל הוהנשנהאוזן

הוהנשנהאוזןגרמנית: Hohenschönhausen), היה רובע במזרח ברלין, בירת גרמניה וגרים בה כ-107 אלף בני אדם.

השכונה גובלת בשכונות וייסנזה במערב, ליכטנברג בדרום ומרצאן במזרח ומצפון היא גובלת במדינת ברנדנבורג. בשנת 2001 במהלך רפורמת השכונות בברלין, אוחדה השכונה עם ליכטנברג והשכונה המאוחדת קרויה רשמית ליכטנברג, אך בפי הברלינאים השמות המקוריים נשמרים.

הכפר הוהנשנהאוזן הוזכר כבר בשנת 1230 ובשנת 1920 צורף אל העיר ברלין יחד עם כפרים נוספים, כאשר אז גרו במקום 5,300 איש. האופי הכפרי נשמר עד לשנות ה-70. בשנת 1972 התחילה ממשלת גרמניה המזרחית לבנות ריכוזים של בניינים גבוהים (Plattenbau, כיוון שהפלטות יוצרו מראש במפעל) בעלי אופי ארכיטקטוני שהיה נפוץ במדינות קומוניסטיות - ועד 1989 הוקמו במקום 29,630 דירות חדשות שתוכננו לאכלס 90 אלף בני אדם.

לאחר איחוד גרמניה גדלה האוכלוסייה עוד עד לשנת 1994, אז גרו בשכונה כ-120 אלף בני אדם. אז החלו בעיקר משפחות צעירות לעקור מהשכונה. הגיל הממוצע בשכונה עלה ל-40 שנה בניגוד ל-25 קודם לכן.

השכונה מאופיינת במספר רחובות קטן של בתים ישנים, ביניהם בתים פרטיים מועטים. אזור זה מוקף בנחשי בניינים רבים גבוהים חסרי אופי, שנראים דומה זה לזה. על בניינים רבים מצוירות חיות על כניסתן, כדי לאפשר לילדים קטנים למצוא את ביתם.

אוכלוסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו השכונות הסמוכות, ליכטנברג, מרצאן והלרסדורף - גם בהוהנשנהאוזן גרה אוכלוסייה חלשה מבחינה סוציו-אקונומית, בעיקר משפחות מזרח-גרמניות לשעבר. בשכונה תומכים רבים למפלגות הימין הקיצוני. הכפרים לשעבר שומרים עדיין על אופי כפרי.