הוועדה המיוחדת לדיון בהצעה לסדר היום בנושא קשיים ברפורמה בשירות המדינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הוועדה המיוחדת לדיון בהצעה לסדר היום בנושא קשיים ברפורמה בשירות המדינה
גוף פרלמנטרי הכנסת
ייסוד הוועדה 18 בינואר 2016
פירוק הוועדה 27 ביוני 2016
יו"ר רועי פולקמן (כולנו)
תחומי שיפוט ישראל
חברים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הוועדה המיוחדת לדיון בהצעה לסדר-היום בנושא קשיים ברפורמה בשירות המדינה היא ועדה מיוחדת, שהוקמה בכנסת העשרים על מנת לבחון את יישום הרפורמה בשירות המדינה. הוועדה הוקמה ב-18 בינואר 2016 ופעילותה הסתיימה ב-27 ביוני 2016.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי החלטת ממשלה 3993 מנובמבר 2011, על הנציבות לשירות המדינה הוטל ליישם את הרפורמה בתחום ההון האנושי בשירות המדינה[1]. הרפורמה נועדה לחזק את משרדי הממשלה ויחידות הסמך, לשפר את יכולות נציבות שירות המדינה ולחזק את "עמוד השדרה הניהולי" בשירות המדינה ובמסגרתה בין היתר שונו הדברים הבאים: ניהול זמני הגיוס, טיפול מותאם בסגל בכיר, הקצבת מספר הכהונות של אנשים העובדים בשירות המדינה, חידוש המבחנים לעובדים אשר מתקבלים לעבודה, הקלה על כניסתם של מועמדים חדשים לשירות הציבורי ומניעת עיכובים הנגרמים מצד משרדי הממשלה. כמו כן, יש צורך הייתה בה התייחסות למניעת מינויים פוליטיים, קליטת סטודנטים במכרזים ציבוריים ואף שיפור השירות לאזרח.

פעילות הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטעם נציבות שירות המדינה, דיווח בפני הוועדה ראש מטה יישום הרפורמה בשירות המדינה רון צור, ואליו צורפו מעת לעת בעלי תפקידים שונים בהתאם לנושא הדיווח.

במסגרת פעילות הוועדה התקיימו דיונים שונים אשר הובילו לשינוי או תיקון של נהלים בשירות המדינה[דרושה הבהרה], בין היתר, מתן האפשרות לסטודנטים אשר עובדים בשירות המדינה להתמודד על תפקידים קבועים במכרזים פנימיים במקום עבודתם. לפני כן, לא היו משתלבים הסטודנטים בשוק העבודה עם סיום העסקתם ב"תקן סטודנט", והם נאלצו לעזוב את מקום עבודתם חרף הידע והניסיון שצברו בדרך[2].

מלבד זאת, דובר בוועדה על קידום פיילוט שיקודם על ידי נציבות שירות המדינה עד סוף 2016 ובמהלכו יתקיימו וישופרו מבחני המיון בהתאם לצורכי המשרד הספציפי[3], בישיבה נוספת דובר על פערי השכר בין נשים לגברים העובדים בשירות המדינה, חוסר הייצוג של עובדים יוצאי אתיופיה ועוד[4]. דיון אחר נערך בוועדה בנושא מתווה שגיבשה הממשלה לגבי מינויי משרות אמון ופיטורים של בכירים בשירות המדינה. על פי המתווה, בכל משרד ממשלתי המונה מעל 150 עובדים, יכהן משנה למנכ"ל כמשרת אמון מקצועית, וסיום העסקתו יהיה לפי שיקול דעת מנכ"ל אותו המשרד. מנכ"ל המשרד גם יוכל למנות לתפקיד המשנה למנכ"ל עובדים מקרב משרדו ובתום הכהונה הם יוכלו לחזור לתפקידם או לתפקיד אחר בשירות המדינה[5]. בישיבה נוספת דובר על החלטת הממשלה בעניין מינוי סמנכ"לים על ידי שרי המשרד, דבר אשר גורר מינויים פוליטיים ואף מערער את אמון האזרחים בעובדי השירות הציבורי[6].

תוצאות והשפעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יושבי ראש הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסת יושב ראש תמונה סיעה
הכנסת העשרים רועי פולקמן כולנו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]