הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן
גוף פרלמנטרי הכנסת
ייסוד הוועדה 7 בפברואר 2017
פירוק הוועדה 30 באפריל 2019
יו"ר נורית קורן (הליכוד)
תחומי שיפוט ישראל
חברים
אתר הוועדה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, המזרח והבלקן היא ועדה מיוחדת שהוקמה בכנסת העשרים על מנת לפקח על החלטות ממשלה ונושאים נוספים הקשורים לפרשת ילדי תימן, הוועדה הוקמה ב-7 בפברואר 2017 ופעילותה הסתיימה עם סוף כהונתה של הכנסת העשרים.

בוועדה התארחו בין היתר אילה מוזס, מנהלת אגף מורשת במשרד התרבות והספורט, ירון ניב, סגן מנהל מרכז רפואי רבין, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו, מנהלת השירות למען הילד, אורנה הירשפלד וכן אורן וינברג, מנכ"ל הספרייה הלאומית.

פעילות הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת פעילותה של הוועדה ולפניה גם השדולה שהייתה בכנסת ועסקה בנושא היו כמה חברי כנסת אשר יזמו הצעות חוק, הקמת גופים לחקר נושא הפרשה, בהם היו בין היתר יו"ר הוועדה נורית קורן אשר יזמה הקמת מאגר גנטי של דנ"א של משפחות ומאומצים בשיתוף פעולה עם חברת MyHeritage, החברה ביצעה כ-1000 בדיקות DNA לבני משפחות של ילדים אשר נעלמו הסבורים כי הם קשורים לפרשה[1].

מלבד זאת בוועדה התארחו אישים שונים בנסיבות שונות, לדוגמה בעת ישיבה הדנה בשילוב הפרשה ומחדליה וכן פעילות הסברה לגביה בתוכנית הלימודים בשיעורי היסטוריה בבתי הספר ובאוניברסיטאות, בישיבה זו התארחו אילה מוזס, מנהלת אגף מורשת במשרד התרבות והספורט וכן נציגת הצבא ליאת כרמי מחיל החינוך[2]. בישיבה אחרת אשר דנה בהמלצות הוועדה של משרד הבריאות בנושא גזענות, אפליה ואף הדרה במערכת הבריאות בעניין פרשת ילדי תימן התארחו יו"ר פורום הפסיכולוגים והעובדים בבריאות הנפש, חנה שטרום כהן והמשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו[3], היה בוועדה גם דיון עידוד הכרת אקדמית ותגמול מחקרים אשר עוסקים בפרשה, בדיון הזה היו נוכחים ההיסטוריונים צבי צמרת ואבי פיקאר ומשה אהרוני, ממונה בכיר תחום מלגות הצטיינות בהמועצה להשכלה גבוהה[4].

תחומיה עיסוקה של הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. פיקוח פרלמנטרי על פעילות הממשלה שתגיע לחקר האמת בפרשה.
  2. ריכוז התלונות של המשפחות הרואות עצמן קשורות לפרשת חטיפת ילדי תימן.
  3. איתורם של קברים בהתאם לאמור בפרוטוקולים של ועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת היעלמותם של ילדים מבין עולי מדינת תימן בשנים 19481954, ובוועדות בדיקה נוספות בעניין הפרשה.
  4. פיקוח על החלטות ממשלה הנוגעות לחקר הפרשה או לפרשה עצמה.
  5. לדון על מסמכים המצויים בארכיון המדינה בנושא הפרשה.
  6. לדון על מאגר DNA שעניינו הוא למצוא התאמה בין קרובי משפחה בקשר לפרשה.

יושבי ראש הוועדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תמונה סיעה כנסות
נורית קורן Nurit Koren.JPG הליכוד הכנסת העשרים

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]