לדלג לתוכן

הוועד האולימפי הבין-לאומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המונח "IOC" מפנה לכאן. לערך העוסק בתבנית עיצוב, ראו Inversion of control.
הוועד האולימפי הבין־לאומי
International Olympic Committee
Comité international olympique

IOC
ענפי ספורט ענפי הספורט האולימפיים בעולם
תחום השיפוט כלל עולמי עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום המטה לוזאן, שווייץ
נשיא תומאס באך
יושב ראש תומאס באך עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך ייסוד 1894
מקום ייסוד פריז, צרפת
מספר חברות 115
ארגוני בת Olympic Channel Services, Panam Sports, המועצה האולימפית של אסיה, איגוד הוועדים הלאומיים האולימפיים של אפריקה, Olympic Broadcasting Services, הוועדים האולימפיים האירופיים, Oceania National Olympic Committees עריכת הנתון בוויקינתונים
olympics.com/ioc
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מטה הוועד בלוזאן שבשווייץ
המונומנט האולימפי בלוזאן
המוזיאון האולימפי בלוזאן

הוועד האולימפי הבין־לאומיצרפתית: Comité international olympique, באנגלית: International Olympic Committee, ובראשי תיבות IOC) הוא הגוף העליון של התנועה האולימפית, אשר בחסותו מתקיימים המשחקים האולימפיים המודרניים. הוועד נוסד בפריז ב-23 ביוני 1894, בכינוס של אנשי חינוך גופני ביוזמתו של פייר דה קוברטן, שבו הוחלט על חידוש המשחקים האולימפיים וקיום האולימפיאדה הראשונה באתונה ב-1896. עקב זוועות מלחמת העולם הראשונה העתיק הוועד את מקום מושבו לשווייץ, מקום מושבו הנוכחי, בשל מדיניות החוץ הנייטרלית שלה.

הוועד האולימפי הבין־לאומי מורכב כיום מ-115 חברים, 70 מתוכם נבחרים על בסיס אישי והאחרים הם נציגי פדרציות ספורט בין־לאומיות, נציגי ועדים אולימפיים לאומיים וספורטאים אולימפיים. נשיא הוועד הוא תומאס באך מגרמניה, שנבחר ב-2013. נשיא הכבוד של הוועד לכל חייו, עד מותו ב-2010, היה חואן אנטוניו סמאראנש, שכיהן בתפקיד הנשיא במשך 21 שנים לפני ז'אק רוג, ואחראי במידה רבה לשינויים שעברו על המשחקים האולימפיים מאז תחילת שנות ה-80.

החברים בוועד, למעט הספורטאים האולימפיים, נבחרים על ידי חברי הוועד עצמו, על פי המלצת ועדת המינויים. אלה שנבחרו על בסיס אישי יכולים לכהן בוועד עד גיל 70, ואילו אלה שנבחרו בתוקף תפקידם מסיימים את חברותם בוועד כאשר הם מסיימים את התפקיד שבזכותו נבחרו לוועד. נציגי הספורטאים האולימפיים נבחרים על ידי הספורטאים עצמם ותקופת כהונתם היא 8 שנים. בעבר נבחרו חברי הוועד לכל תקופת חייהם, ומבנה זה גרם לבעיות רבות כדוגמת השארת מקורבי היטלר ומוסוליני בוועד לאחר נפילת המשטרים ומניעת השתתפות ישראל באולימפיאדת לונדון (1948)[דרוש מקור].

הוועד האולימפי אחראי על כל ההיבטים הקשורים בארגון האולימפיאדות, ובכלל זה בחירת העיר המארחת, אשר מתקיימת 7 שנים מראש, וקביעת הענפים והמקצועות הנכללים בתוכנית האולימפית.

בנובמבר 1999 ייסד הוועד האולימפי הבין־לאומי את הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט (WADA), לאחר כנס בין־לאומי נגד סמים בספורט שכינס הוועד באותה שנה.

הוועד האולימפי הבין־לאומי מממן את פעילותו בעיקר מחסויות של חברות מסחריות, מזכויות השימוש בסמלים האולימפיים (שהם סמלים מסחריים רשומים הנמצאים בבעלות הוועד), וזכויות שידור של התחרויות והטקסים. 92% מהכנסות הוועד משמשים לארגון המשחקים האולימפיים ותמיכה בפעילותן של פדרציות הספורט הבין־לאומיות והוועדים האולימפיים הלאומיים, ו-8% הנותרים משמשים למימון פעילות הוועד עצמו, שמשרדיו נמצאים בלוזאן בשווייץ, בה שוכן גם המוזיאון האולימפי.

נשיאי הוועד האולימפי[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשיא שנים
יווןיוון דמטריוס ויקאלאס 1894 - 1896
צרפתצרפת פייר דה קוברטן 1896 - 1925
בלגיהבלגיה אנרי דה באייה-לאטור 1925 - 1942
שוודיהשוודיה זיגפריד אדסטרום 1942 - 1952
ארצות הבריתארצות הברית אייברי בראנדייג' 1952 - 1972
אירלנדאירלנד מייקל מוריס, לורד קינלין 1972 - 1980
ספרדספרד חואן אנטוניו סמראנש 1980 - 2001
בלגיהבלגיה ז'אק רוג 2001 - 2013
גרמניהגרמניה תומאס באך 2013 -

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]