הומונקולוס (קליפת המוח)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הומונקולוסים בייצוג תלת מימדי; תחושתי (מימין) ותנועתי (משמאל). ניתן לראות כי האזור המוקדש לאוזניים בהומונקולוס התנועתי זניח בהשוואה לאותו האזור בהומנקולוס התחושתי. הבדל זה נמצא מאחר ויכולת הזזת האוזניים מוגבלת עד לא קיימת.
איור הומונקולוס תחושתי על גבי המיספרה אחת של קליפת המוח.
איור הומונקולוס תנועתי על גבי המיספרה אחת של קליפת המוח.

הומונקולוסלטינית: הומונקולוס - איש קטן) הוא ייצוג מעוות של גוף האדם, שמטרתו להמחיש כיצד איברי הגוף השונים משתקפים בעיבוד המידע העצבי בקליפת המוח.

בקליפת המוח קיימים מספר אזורי עיבוד ראשוניים שמשמשים לקליטה ולעיבוד מידע תחושתי ממערכות החישה או לשליחת פקודות מוטוריות לשרירים. הארגון של תאי העצב באזורי העיבוד הללו אינו אקראי, והוא מבטא מעין מיפוי של התפקוד הנשלט על פני קליפת המוח. ההומונקולוס נועד להראות באופן ציורי סוג מסוים של מיפוי תפקודי במוח, שמכונה מיפוי סומטוטופי (soma = גוף, topos = מיקום). בצורת ארגון שכזו, סמיכות פיזית בין תאים ואיברים ברחבי הגוף משתקפת גם בסמיכות פיזית על פני קליפת המוח בין תאי עצב שתפקידם לעבד מידע שקשור לאותם תאים ואיברים. כך, מתקבלת על פני קליפת המוח מעין מפה של הגוף כולו, מהרגליים לראש.

קיימים שני אזורים בקליפת המוח שנהוג לייצג בעזרת הומונקולוס, שכן הם מאורגנים בצורה סומטוטופית:

הומונקולוס תחושתי בייצוג תלת-ממדי

למעשה, כל מיפוי שכזה מתפצל לשני חצאים: חציו של האזור שממוקם בהמיספרה השמאלית של קליפת המוח ממופה לשרירים או קולטני חישה שממוקמים בצידו הימני של הגוף, ולהפך.

איבריו של ההומונקולוס נראים חסרי פרופורציה, דבר המשקף את אופן עיבוד המידע התחושתי והמוטורי - השטח במוח שמוקדש לעיבוד מידע מאזור מסוים בגוף הוא פרופורציונלי למורכבות של הקישורים העצביים עם אזור זה. כך למשל, הידיים, השפתיים והלשון של ההומונקולוס הן ענקיות ביחס לשאר הגוף. הסיבה לכך היא שיכולות התנועה והתחושה העדינות במיוחד שקיימות בידיים ובפנים תופסות מקום יחסי רב יותר בקליפת המוח.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הומונקולוס בוויקישיתוף
  • Homunculus - הסבר על הומונקולוס ומערכת החישה סרטונים

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Noam Saadon-Grosman, Yonatan Loewenstein, Shahar Arzy, The ‘creatures’ of the human cortical somatosensory system, Brain Communications, Volume 2, Issue 1, 2020, fcaa003, https://doi.org/10.1093/braincomms/fcaa003


ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.