הורמון אנטימילריאני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Anti-Müllerian hormone או AMH הוא הורמון המופרש על ידי תאי סרטולי שבאשכים במהלך ההתפתחות העוברית. תפקידו העיקרי הוא ניוון של צינורות מילר שללא הפרשת ההורמון היו מתפתחים לצינורות מובילי ביצית (חצוצרה) ורחם. בנוסף, הוא קשור לירידת האשכים לכיס האשכים. שמות נוספים להורמון הם:

  • Müllerian-inhibiting substance - MIS
  • Müllerian inhibiting factor - MIF
  • Müllerian-inhibiting hormone - MIH

בהיעדר AMH, יתפתחו שתי מערכות הובלה בתינוק - נקבית וזכרית. הדבר קורה למשל בהפרעה מסוג Persistent Mullerian duct syndrome (בראשי תיבות PMDS). האבחנה בכך קלה, מפני שבהיעדר AMH האשכים לא יורדים לכיס האשכים.


AMH הוא גם תוצר של תאי גרנולוזה של זקיקים טרום-אנטראליים וקטנים בנשים. ככזה, AMH קיים רק בשחלה עד גיל המעבר. ייצור AMH מווסת את הפוליקולוגנזה על ידי עיכוב גיוס זקיקים אחרים על מנת ליצור זקיק הדומיננטי יחיד, ולאחר מכן ייצור AMH פוחת. כתוצר של תאי הגרנולוזה, העוטפים כל ביצית ומספקים לה אנרגיה, AMH יכול לשמש גם כסמן ביולוגי מולקולרי לגודל היחסי של הרזרבה השחלתית.[18] בבני אדם, זה מועיל מכיוון שניתן להשתמש בכמות הAMH כסמן לכמות התאים ברזרבה הזקיקית וכך לחזות את מועד גיל המעבר(באישה אחרי גיל המעבר כמות הAMH אפסית). AMH יכול לשמש גם כסמן לתפקוד לקוי של השחלות, כגון בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]