הזירה האיטלקית במלחמה הפונית השנייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המערכה בחצי האי האפניני במלחמה הפונית השנייה
מלחמה: המלחמה הפונית השנייה
תאריך התחלה: 218 לפנה"ס
תאריך סיום: 203 לפנה"ס
משך הסכסוך: כ־15 שנים
מלחמה לפני: מסע חניבעל לאיטליה
מלחמה אחרי: הזירה האפריקאית במלחמה הפונית השנייה
מקום: חצי האי האפניני
תוצאה: חניבעל נסוג מאיטליה
עילה: פרשת סגונטום
הצדדים הלוחמים
מפקדים

התחלפו מדי שנה

כוחות

בשנת 218 ארבעה לגיונות[א]
בשנת 217 אחד עשר לגיונות‏[ב]
בשנת 216 שישה עשר לגיונות‏[ג]
בשנת 215 חמישה עשר לגיונות
בשנים הבאות המספרים נעו בין עשרים ואחד לעשרים וחמש לגיונות‏[1]

בתחילת המערכה 26,000‏[ד]
בקרב קאנאי 50,000
בעת הפינוי בין 10,000 ל-24,000‏[ה]

אבידות

לא ידוע במדויק

לא ידוע במדויק

Battaglie della seconda guerra punica-HE.png
מפת הקרבות הראשונים בזירה

הזירה האיטלקית במלחמה הפונית השנייה הייתה הזירה העיקרית במלחמה הפונית השנייה. הלחימה בזירה זו נמשכה 15 שנים, מפלישתו של חניבעל לאיטליה בשנת 218 לפנה"ס, עד לנסיגתם של חניבעל ומאגו ברקה, בשנת 203 לפנה"ס.

המלחמה בזירה האיטלקית התחלקה לשני חלקים עיקריים: החלק הראשון הוא ההתקפה של חניבעל (218-216 לפנה"ס), חלק זה החל עם פלישתו של חניבעל לאיטליה, הוא מתאפיין בקרבות רבים בהם מנצח חניבעל, וסופו בקרב קאנאי. החלק השני הוא החזרת השליטה הרומאית באיטליה (216-203 לפנה"ס), חלק זה נפתח עם שיקום רומא לאחר קרב קאנאי, בחלק זה באה לידי ביטוי האסטרטגיה הפביאנית והוא מתאפיין בהיעדר קרבות גדולים כנגד חניבעל, סופו של חלק זה עם נסיגתם של חניבעל ומאגו מאיטליה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – המלחמה הפונית הראשונה, מלחמת שכירי החרב, אמנת האברו, פרשת סגונטום

בשנת 264 לפנה"ס פרץ סכסוך בין קרתגו לרומא בנוגע לשליטה בערי המדינה בסיציליה. המלחמה זכתה לכינוי "המלחמה הפונית הראשונה" (הרומאים כינו את הקרתגים "פּוּנים"), הסכסוך נמשך 23 שנים, ובסופו ניצחו הרומאים את הקרתגים וזכו בשליטה על מרבית סיציליה (פרט לשטח מצומצם שהוחזק בידי סירקוסאי). במסגרת הפסקת הנשק התחייבה קרתגו לשלם לרומא 3,200 כיכר כסף במשך 15 שנים, בשל כך התקשתה קרתגו לשלם לשכירי החרב הרבים שלחמו בשירותה את המגיע להם, ובשנת 240 לפנה"ס מרדו הללו במעסיקיהם הקרתגים. המאבק התגלגל למלחמה שכונתה "מלחמת שכירי החרב", שבמהלכה עמדה קרתגו בפני סכנת חורבן ממש. רק שנתיים לאחר מכן, בשנת 238 לפנה"ס, הצליח המצביא הקרתגי חמילקרת ברקה לדכא לחלוטין את המרד.

בפני קרתגו עמדו כעת שתי בעיות קשות, הראשונה הייתה מחסור חמור בכסף, לא זו בלבד שבעקבות שתי המלחמות לא יכלה יותר לייבא תבואה מסיציליה ונחושת מסרדיניה, במהלך מלחמת שכירי החרב הושמדו מרבית היבולים החקלאיים מהכפרים שסביב קרתגו, שעליהם הייתה מבוססת מרבית הכלכלה הקרתגית. בנוסף על כך היה עליה לשלם את הפיצויים לרומא. בעיה שנייה הייתה הצבא, שתי המלחמות הותירו את הצבא הקרתגי קטן מאוד, והיה הכרח להגדילו אם קרתגו רצתה לשמור על נחלותיה בצפון אפריקה. פתרון לשתי הבעיות נמצא בדמות כיבוש חצי האי האיברי (היספניה בפי הקרתגים), באותה תקופה באזורים שהם כיום ספרד ופורטוגל חיו שבטים ברברים, שקועים בתקופה הפרהיסטורית, אותם ניתן היה לגייס כשכירי חרב. בנוסף על כך היספניה הייתה עשירה במרבצי כסף. כיבוש היספניה היה מציל איפה את קרתגו משתי בעיותיה.

משימה אחראית זו הופקדה בידיו של חמילקרת ברקה, גיבור שתי המלחמות הקודמות. חמילקרת כבש במהירות חלקים גדולים מחצי האי, אולם נהרג באחד הקרבות נגד השבטים המקומיים. חתנו עזרובעל המפואר המשיך את חזונו, אם כי בעיקר באמצעים דיפלומטיים כגון הסכמים עם ראשי שבטים ונישואי תערובת. אולם אז הבחינו הרומאים במבצע הקרתגי, ונציגים מרומא הגיעו אל עזרובעל וחתמו עמו על אמנה סודית שזכתה לכינוי "אמנת האברו". במסגרת הסכם זה התחייבה קרתגו לא להפעיל את כוחותיה מעבר לעברו הצפוני של נהר האברו, מה שהותיר למעשה את צפון היספניה בידי הרומאים ואת דרומה בידי הקרתגים. הרומאים מצדם חתמו על ברית צבאית עם העיר היוונית סגונטום, מדרום לנהר האברו.‏[2]

עזרובעל נרצח בידי עבד קלטי בשנת 221 לפנה"ס, וגיסו חניבעל ברקה תפס את הפיקוד. חניבעל נקט במדיניות הרבה פחות פייסנית מקודמו, הוא הביס קואליציית שבטים ברברים בקרב נהר הטחו, ולאחריו מעטים העזו להתנגד לו בהיספניה. פרט לסגונטום, שחשה מוגנת בשל הברית שלה עם רומא והתקיפה בעלי ברית של קרתגו. בשנת 218 לפנה"ס הטיל חניבעל מצור על סגונטום, הרומאים איימו במלחמה. והקרתגים שחפצו לנקום את תבוסת המלחמה הקודמת, התעלמו. הפרשה כולה זכתה לכינוי "פרשת סגונטום", ובעקבותיה הרומאים הכריזו מלחמה שהתפתחה לכדי המלחמה הפונית השנייה.

טקטיקה ואסטרטגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.

חלק גדול מהקרבות בזירה זו היו מצורים, שערכו הרומאים או הקרתגים. באותה תקופה, לתקיפת יעד מבוצר היה מקובל להפעיל שתי טקטיקות עיקריות: הסתערות עם סולמות, מגדלי מצור ואילי ניגוח. הרומאים אף פעלו בצורה ייחודית, במסגרתה הלגיונרים הסתדרו במבנה טסטודו צפוף שהגן עליהם מפני החצים וכלי ההטלה של האויב, ובצורה זו התקרבו לחומות העיר. בנוסף, הופעלו כלי ארטילריה כבדים שלא היו פרוסים בדרך כלל בשדה הקרב - הקטפולטות. כלי ארטילרי זה היה מסוגל להטיל סלעים כבדים שהיה באפשרותם לפגוע בחומות העיר. בנוסף, ירי מכלי ארטילריה קטנים יותר - סקורפיונים ובליסטראות, סילק את האויב מהחומות ולא אפשר למגנים להתגונן באופן יעיל. במקרה שנכשלה ההסתערות, היו פותחים במצור. המצור היה מתנהל לרוב בטקטיקת "כתר", במסגרתה היו מכתרים את העיר, חוסמים את דרכי הגישה אליה, ומונעים ממנה אספקה עד לכניעתה. בכל הקשור ללוחמת מצור, סבל חניבעל מנחיתות, כיוון שלא יכל להביא עמו כלי מצור בדרכו הארוכה, ונאלץ להישען על תמיכת בני בריתו.

גורם נוסף ששיחק תפקיד מכריע בזירה, היה השליטה בים. ציי מלחמה עתיקים לא יכלו לשהות בים ללא הפסקה לאורך זמן, אולם הרומאים החזיקו בנמלים ובבסיסים בסיציליה קורסיקה וסרדיניה, כך שהים התיכון היה נתון לפיקוחם. הצי הקרתגי היה אחד הציים החזקים ביותר בעולם העתיק. בניגוד לצבא היבשה, היה הצי הקרתגי מורכב ברובו מאזרחים בני קרתגו, ולא משכירי חרב. אולם במהלך המלחמה נערכו אך מעט קרבות ימיים. חניבעל שהכיר בכך שהשלטון הרומאי בים מונע ממנו לקבל תגבורות מהבית, ניסה תמיד להשתלט על ערי חוף. למרות זאת בקרתגו לא יכלו לספק לו עזרה רבה, מכיוון שהכוחות היו דרושים בשאר הזירות. בקרתגו כן ניסו לעורר מרידות אנטי-רומאיות בסרדיניה, ולבצע פשיטות על סיציליה. אולם ניסיונות אלו הסתיימו ללא הישגים מבחינת חניבעל, ועד סוף המלחמה הסיוע שקיבל מהבית היה מועט. מסיבה זו ניסה חניבעל להשיג את תמיכתם של בעלי ברית חיצוניים, מוקדון וסירקוסאי שיכלו אולי להעניק לו סיוע כזה, וגם להעסיק את הרומאים בזירות נוספות.

בשלב הראשון של המערכה, האמין חניבעל שרומא תיכנע לאחר מספר קרבות מכריעים. אולם לאחר קרב קאנאי, סרבו הרומאים להיכנע, והמשיכו להיאבק למרות שמצבם היה קשה. חניבעל שבלאו הכי לא יכל במצבו להטיל מצור על רומא, נאלץ מעתה ואילך להסתמך בעיקר על התשה מתמדת, שעיקרה לגרום לרומא לאבד את בנות בריתה. הרומאים שלטו על ערים רבות שתושביהן נטרו לה טינה. ערים אלו יכלו לספק לחניבעל אספקה ונשק, וכן להעניק לו מקלט לחורף. חניבעל ידע לנצל רגשות אלה, ודאג להדגיש שוב ושוב שמלחמתו מכוונת כלפי רומא ולא כלפי איטליה. הוא שחרר לחופשי בני ערים זרות שנפלו בשבי, בעוד את השבויים הרומאים מכר כעבדים. בערים שכבש הוא ביטל את המיסים שגבו הרומאים, וגבה מיסים נמוכים יותר. בפועל התוצאה שהשיג הייתה דלה יותר מהמצופה, ועל אף שמספר ערים חשובות הצטרפו אליו, הרי שרבות מהן הוא נאלץ לכבוש בכוח הנשק. בסופו של דבר חניבעל נאלץ לסגת לא בגלל תבוסה, אלא כדי להגן על מולדתו שהותקפה בידי צבא רומאי נוסף בפיקודו של סקיפיו אפריקנוס.

צבאות ופיקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

רומא[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצבא הרומאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לגיונר רומאי טיפוסי
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הצבא הרומי בתקופת הרפובליקה התיכונה

הצבא הרומי בקרב קאנאי הורכב משני יסודות עיקריים: צבאה של העיר רומא שהושתת על אזרחים בעלי רכוש, וכוחות מבעלות בריתה של רומא שהיו קשורים עמה בחוזי הגנה. הרומאים תרמו בעיקר את הלגיונרים - רגלים כבדים מעולים שנלחמו במסגרת יחידתית של לגיון. בנוסף תרמו הרומאים חלק מחיל הפרשים ואת הווליטים - חיילים רגלים קלים החמושים בכידוני הטלה. בעלות הברית תרמו חילות עזר (auxilia) שהורכבו מחיילים מאיכות משתנה, בהתאם לאזור שממנו גויסו. מספר חיילי בעלות הברית היה דומה למספר הרומאים. בנוסף לחילות בעלות הברית מאיטליה, התייצבו למערכה כ-1,000 - 1,500 חיילים רגלים קלים מסירקוסאי שנשלחו על ידי היירון השני. חילות העזר היו מגוונים הרבה יותר מהלגיונות, והם השלימו את יכולות הלגיונות בעזרת מיומנויות מקומיות שנשאו אנשיהם. חלקם היו לוחמי הרים מעולים, אחרים היו קשתים טובים, וכן הלאה. בנוסף לכך, תרמו בעלות הברית את החלק הגדול והאיכותי יותר של חיל הפרשים בצבא הרומי.

ברפובליקה הרומית לא הייתה הפרדה בין הדרג הפוליטי לפיקוד צבאי. ראשי המדינה (הקונסולים) היו ראשי הצבא בפועל בשדה הקרב. כל שנה נבחרו שני קונסולים, וכל אחד מהם קיבל פרובינקיה מסוימת עם מינויו‏[ו]. לפי מיקום הפרובינקיה היה הקונסול מקבל כוחות צבא לפי הצורך. צבא קונסולרי תקני כלל שני לגיונות רומאים וכוחות בעלות הברית, בסך הכול כ-20,000 רגלים וכ-2,000 פרשים. אם המצב דרש זאת, ניתן היה להכפיל את הכוח העומד לרשות הקונסול. לעתים נדירות, התייצבו שני הקונסולים לקרב אחד בכוחות משולבים. אם שני הקונסולים היו נוכחים, היה הפיקוד נתון לאחד מהם לפי הטלת גורל יומית, או שהתחלף מדי יום בימים הזוגיים פיקד אחד הקונסולים, ובימים האי-זוגיים חברו.

הטקטיקה הרומאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקטיקת הקרב הרומית הייתה מבוססת על יחידה צבאית שנקראה מאניפולוס (manipuli). המאניפולוס הורכב מקבוצה הומוגנית של חיילים רגלים, בת 60 או 120 חיילים (כתלות בסוג החיילים). בכל מאניפולוס היו שני קצינים בדרגת שר מאה, מפקד וסגן. מאניפולוס בן 120 חיילים, נערכו לקרב בשש שורות בנות עשרים חיילים כל אחת. במאניפולוס של 60 חיילים, נערכו הלוחמים בשלוש שורות, כך שאורך המאניפולים היה זהה. הצבא הרומי הורכב משני יסודות עיקריים: צבאה של העיר רומא שהושתת על אזרחים בעלי רכוש, וכוחות מבעלות בריתה של רומא שהיו קשורים עמה בחוזי הגנה. הרומאים תרמו בעיקר את הלגיונרים - רגלים כבדים מעולים שנלחמו במסגרת יחידתית של לגיון. בנוסף תרמו הרומאים חלק מחיל הפרשים ואת הווליטים - חיילים רגלים קלים החמושים בכידוני הטלה. בעלות הברית תרמו חילות עזר (auxilia) שהורכבו מחיילים מאיכות משתנה, בהתאם לאזור שממנו גויסו. מספר חיילי בעלות הברית היה דומה למספר הרומאים. חילות העזר היו מגוונים הרבה יותר מהלגיונות, והם השלימו את יכולות הלגיונות בעזרת מיומנויות מקומיות שנשאו אנשיהם. חלקם היו לוחמי הרים מעולים, אחרים היו קשתים טובים, וכן הלאה. בנוסף לכך, תרמו בעלות הברית את החלק הגדול והאיכותי יותר של חיל הפרשים בצבא הרומי.

המאניפולוס כלל ארבעה סוגי חיילים, ווליטים (velites), האסטאטים (hastati), פרינקיפים (principes) וטריאריים (triarii).‏[3] בתחילת הקרב, הלגיון כולו היה מורכב משורת וליטים רציפה בחזית, ומאחוריה 3 שורות, של 10 מאניפולים כל אחת, העומדים זה מלצד זה עם רווחים ביניהם. כאשר הלגיון הגיע לטווח מגע, נפתח הקרב. בתחילת הקרב הטילו הווליטים את כידוניהם. לאחר מכן הם נסוגו בין הרווחים של המאניפולים, והמשיכו להילחם בחרב. לדעת חלק מהחוקרים, לאחר הטלת הכידונים, נסוגו הווליטים לאגפים.‏[4] אחרי שהווליטים הטילו את כידוניהם, הטילו ההאסטאטים את כידוניהם, ולאחר מכן נלחמו בחרבות. הפרינקיפים נלחמו מאחורי ההאסטאטים, ויכלו גם כן להטיל את כידוניהם מעל ראשי הלוחמים בקו הקדמי. הטריאריים נשארו מאחור, והצטרפו לקרב רק במידת הצורך.‏[5]

הפיקוד הרומאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור המפקדים העליונים של הצבא הרומי היו הקונסולים, שהתחלפו מדי שנה. אם כי לאחר קרב טראסימנוס נבחר פאביוס מאקסימוס, כדיקטטור שתפקידו גבוה משל הקונסולים. לצד הדיקטטור היה "מגיסטר אקוויטום" (magister equitum תרגום מילולי: "אדון הסוסים" תרגום חופשי: "מפקד הפרשים") ששימש למעשה כסגן הדיקטטור וייעץ לו. מפקדים נוספים היו הפרוקונסולים (proconsuls), הללו היו קונסולים לשעבר שקיבלו פיקוד על כוחות צבא. הפרוקונסולים מונו על פי "החלטת הסנאט" (senatus consultum) ולא על–פי חוק מיוחד, ולכן, כמו פעולות אחרות של הסנאט הרומי, היו ניתנות לביטול על ידי אסיפות העם. על כל לגיון פיקד "לגאטוס" ("Legatus"), וסגנו שנקרא "טריבון לטיקלוויוס". כמו כן כלל כל לגיון שישה "טריבונים צבאיים" ("Tribunus militum") שמונו בידי אספת העם, נדרשו לוותק צבאי של 5 שנים לפחות, וכיהנו למשך חודשיים. הלגיון חולק לקנטוריות, שכללו לרוב בין 100 ל-80 חיילים. על כל קנטוריה פיקד "קנטוריון" ("centurio" שר מאה), בתחומי אחריותו של הקנטוריון היו ענייני השגרה של החיילים: לאמן אותם לקרב, לוודא שהם שומרים על הציוד שלהם במצב תקין ועל התנהגות ממושמעת. לקנטוריון הייתה סמכות שיפוט על חייליו במקרים של עברות פעוטות והוא יכול היה להטיל עונשים גופניים. על הפרשים פיקדו ה"דקוריונים" ("Decurion"), שכל אחד מהם פיקד על "טורמה" ("turma") בת 30 פרשים.

מקרה יוצא דופן היה קרב סילארוס, שבו פיקד על הצבא הרומאי מרקוס קנטיניוס פנולה, שלא החזיק בשום תפקיד רשמי והוביל צבא של מתנדבים.

הקצינים הרומאיים הבכירים שהשתתפו במערכה (לפי סדר כניסתם למערכה)
שם המצביא תעתיק לטיני קרבות בהם לקח חלק ביוגרפיה מקוצרת
פובליוס קורנליוס סקיפיו[6] Publius Cornelius Scipio בן לאחת המשפחות החזקות ביותר ברומא. נשלח להיאבק בחניבעל בהיספניה, אולם כשראה שזה האחרון חצה את האלפים, מיהר להתייצב נגדו. הובס בקרב טיקינוס ונשלח להיספניה שם מצא את מותו. אביו של פובליוס קורנליוס סקיפיו אפריקנוס.
טיבריוס סמפרוניוס לונגוס[7] Tiberius Sempronius Longus שימש כקונסול יחד עם סקיפיו. מונה למפקד הכוח שהיה אמור לתקוף את אפריקה, אולם לאחר קרב טיקינוס נקרא לחזור חזרה לאיטליה. הובס בידי חניבעל בקרב טרביה ומאז מילא תפקיד שולי למדי במלחמה.
גאיוס פלאמיניוס[8] Gaius Flaminius Nepos נבחר לקונסול יחד עם סרוויליוס. לאחר קרבות טיקינוס וטרביה נפל למלכודת מתוחכמת שטמן לו חניבעל ונהרג בקרב טראסימנוס.
פאביוס מאקסימוס Fabius Maximus ידוע בכינוי "קונקטטור" ("המתמהמה"). לאחר קרב טראסימנוס מונה לדיקטטור ויעץ להילחם בחניבעל בשיטה שמאוחר יותר נקראה על שמו "האסטרטגיה הפביאנית". שיטה זו דגלה בהימנעות מקרבות גדולים ופעולת אדמה חרוכה. כיהן כקונסול חמש פעמים ופיקד גם על הכוחות שלכדו מחדש את קאסילינום וטראנטום. התנגד לסקיפיו אפריקנוס שניסה להעביר את המלחמה מאיטליה לאפריקה. מת עוד לפני קרב זאמה.
מרקוס מינוקיוס רופוס Marcus Minucius Rufus היה מתנגד חריף לפאביוס מאקסימוס. מונה למגיסטר אקוויטום ומאוחר יותר ל-"דיקטטור עמית". פיקד על הכוחות הרומאיים בקרב גרוניום, נהרג בקרב קאנאי.
גאיוס טרנטיוס וארו Gaius Terentius Varro בן למשפחה פשוטה, נבחר כקונסול לשנת 216 לפנה"ס ודחק בסנאט לצאת לקרב מכריע נגד חניבעל. ביוזמתו גויס אחד הצבאות הרומאיים הגדולים ביותר אי פעם, הצבא כולו הושמד בקרב קאנאי.
לוקיוס אמיליוס פאולוס Lucius Aemilius Paullus מצביא מבריק אך חסר ביטחון עצמי. שימש כקונסול יחד עם וארו ותמך בגישתו של פאביוס מאקסימוס להימנע מקרב. נכשל בניסיונותיו למנוע את שואת קאנאי ונהרג בקרב.
מרקוס קלאודיוס מרקלוס Marcus Claudius Marcellus כונה "חרבה של רומא". היה אחד המצביאים הרומאיים המוכשרים ביותר במערכה זו. הדף את התקפתו של חניבעל על נולה, ולאחר מכן נשלח לסיציליה ולחם נגד הערים הנאמנות לחניבעל ובמיוחד נגד סירקוסאי. לאחר מכן חזר לאיטליה ונאבק בחניבעל במספר קרבות, עד שחניבעל ארב לו והרג אותו.
טיבריוס סמפרוניוס גרקכוס Tiberius Sempronius Gracchus מפקד רומאי מוכשר ששימש כקונסול מספר פעמים. נהרג במהלך המצור על קאפואה כאשר ניסה למנוע מחניבעל להגיש סיוע לעיר הנצורה.
מרקוס קנטיניוס פנולה[9] Marcus Centenius Penula לא החזיק בתפקיד רשמי כלשהו, אולם התפרסם כאשר הוביל צבא מתנדבים נגד חניבעל. צבאו הושמד בקרב סילארוס.
גאיוס קלאודיוס נרו Gaius Claudius Nero נבחר כקונסול בשנת 207 לפנה"ס וקיבל ידיעה שעזרובעל ברקה חצה את האלפים ומנסה להתחבר לכוח של אחיו. הפר את הוראות הסנאט ובא לסייע לסלינטור לעצור אותו, השניים הביסו את עזרובעל בקרב מטאורוס. אולם נרו נענש מאוחר יותר על שפעל בניגוד להוראות הסנאט.
מרקוס ליוויוס סלינטור Marcus Livius Salinator נבחר כקונסול בשנת 207 לפנה"ס ויחד עם נרו הביס את עזרובעל בקרב מטאורוס.

קרתגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבא קרתגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חייל כבד קרתגי; שחזור אמנותי על בסיס מטבע שנמצא בסירקוסאי.
Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – צבא קרתגו

מרבית החיילים בצבא קרתגו היו שכירי חרב זרים,‏[ז] ורק הקצונה וחלק מחיל הפרשים היו קרתגים. הקרתגים גייסו לרוב ללא הבחנה את כל אלו שביקשו להתגייס לצבאם. אחד הדברים ההופכים את חניבעל לאחד המצביאים הגדולים בהיסטוריה, היא העובדה שהוא הצליח להשתלט על ערב רב זה ולהופכו לצבא מלוכד, ולא ידוע על מרידות בצבאו.‏[10] היחידות בצבא קרתגו הופרדו לרוב לפי מוצאם, וחומשו לרוב בנשק שהביאו עמם מארצותיהם.‏[11] אם כי יש רמזים לכך שאת הסוסים סיפקו הקרתגים.‏[12][ח] בהמשך חניבעל חימש את חייליו בנשק שנלקח שלל מהרומאים.

בתחילת המסע כלל מרבית הצבא חיילים מהיספניה, ארץ שבה חניבעל גדל והתחנך, ולפיכך בטח בהם לרוב יותר מאשר החיילים האחרים. חיילים אלו התחלקו לשלוש קבוצות עיקריות קלטים, איברים, ובני תערובת שנקראו קלטיברים. הקלטים היו גבוהי קומה לרוב, והתחמשו בחרבות פלקטה ארוכות ומעוקלות מעט. האיברים חומשו גם הם בחרבות אלו, והוסיפו להן גם וכן כידוני הטלה. האיברים הרגליים נפרשו במבנה אחיד בצמוד אחד לשני. הפרשים ההיספנים היו מעולים, אם כי לרוב פחות ממושמעים.‏[13]

מרכיבים חשובים נוספים בצבא הקרתגי היו הקלעים הבליארים, וכן החיילים הלובים. אלו האחרונים היו מוגנים בשריון עור כבד, וכן כידוני הטלה, חרבות קצרות ומגנים קלים. בהמשך שולבו חיילים גאלים בצבא, הללו היו חמושים בחרב ארוכה שנועדה בעיקר לשיסוף, וכן מגן גדול.

אחד המרכיבים החשובים ביותר בצבאו של חניבעל היו הפרשים בני נומידיה, שנודעו כפרשים איכותיים במיוחד. הם רכבו על סוסים ללא רסן או אוכף ולרוב השליכו כידוני הטלה תוך כדי דהירה. הם נעזרו גם בחרבות קצרות ומגן קל. הם לא הוגנו בשריון וחלקם עטו עורות של בעלי חיים כגון נמרים. כמו כן חניבעל נעזר בפרשים בני תערובת שנודעו בשם לובי-פיניקים, הללו היו בני תערובת קרתגים-ברברים ונודעו כפרשים טובים מהקרתגים המקוריים הם היו חמושים במגנים עגולים וחניתות.

חניבעל הביא עמו לאיטליה כ-50 פילי מלחמה, במהלך המסע מתו רובם ועד קרב טרביה שרדו רק מעטים מהם.‏[14] הקרתגים השתמשו לרוב בפילים מזן פיל צפון אפריקני, פילים אלו היו קטנים יותר מהפילים האסייתיים, אם כי אוזניהם היו גדולות יותר וגבם קעור. גובהם היה 2.5 מטר והם היו כנועים ונוחים לאילוף. משקלם היה כמעט 6 טון, והם נשאו על גבם מגדל שבתוכו ישבו שניים שלושה אנשים שהיו בעיקר קשתים או מטילי כידונים. מלבד זאת היה גם נהג שכיוון את הפיל. במקרה שהפיל איבד שליטה נהגו הקרתגים לתקוע גרזן או איזמל בין עיניו.‏[15] לעתים נדירות השתמשו הקרתגים גם בפילים אסייתיים גדולים יותר אך קשים לשליטה.‏[16][17]

הטקטיקה הקרתגית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיקוד הקרתגי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לרומא, גם בני קרתגו בחרו את מנהיגיהם, אך אלו נשארו בקרתגו ולא יצאו למערכות. הפיקוד היה נתון בידיו של מצביא שקיבל רק הוראות כלליות ביותר מקרתגו והיה חופשי, למעשה, לפעול בכל דרך שימצא לנכון. במלחמה זו הפיקוד העליון היה בידי חניבעל ותחתיו שרתו מפקדים זוטרים. מרבית המפקדים בצבא הקרתגי היו פונים, אולם קצינים אחרים כגון מהרבעל היו נומידים.‏[ט]

הקצינים הקרתגיים שהשתתפו במערכה
שם המצביא תעתיק לטיני קרבות בהם לקח חלק ביוגרפיה מקוצרת
חניבעל Hannibal
 • מרבית הקרבות
אחד המצביאים המוכשרים והמבריקים ביותר בהיסטוריה. פיקד על הכוח כולו והשתתף במרבית הקרבות.
מאגו[18] Mago אחיו הצעיר של חניבעל. לאחר קרב קאנאי חזר לקרתגו בניסיון להשיג תמיכה נוספת, נכשל במשימתו זו ונשלח להיספניה. חזר לאיטליה ונאחז בחופים של צפון הארץ. עזב יחד עם אחיו אולם נהרג בים בדרך חזרה לאפריקה.
מהרבעל[19] Maharbal גנרל ממוצא נומידי, מפקד חיל הפרשים. נודע כאחד המפקדים היותר נועזים והפחות ממושמעים של חניבעל, אם כי חניבעל הפקיד בידיו לעתים קרובות משימות קריטיות ביותר. גורלו אינו ידוע.
חנו Hanno אחיינו של חניבעל, בנו של שופט. נזכר לראשונה בקרב נהר הרון. היה אחד הגנרלים המוכשרים ביותר של חניבעל, והלה הפקיד בידיו משימות רבות. לא ברור מתי, חזר לאפריקה והשתתף בקרב המישורים הגדולים. גורלו אינו ידוע.
עזרובעל Hasdrubal מפקד חלק מחיל הפרשים והממונה על האספקה. נעלם מהדיווחים לאחר קרב קאנאי.
בומילקר[20] Bomilcar אדמירל קרתגי, אין לבלבל בינו לבין שופט בעל אותו שם. היה אחראי על התקשורת בין חניבעל לאפריקה, ומספר פעמים הנחית עבור חניבעל תגבורות רעננות.
עזרובעל ברקה Hasdrubal אחיו של חניבעל. חצה את האלפים כדי לסייע לאחיו באיטליה אולם הובס ונהרג בקרב מטאורוס.
חניבעל מונומאכוס[21] Hannibal אין לבלבל בינו לבין מפקדו הדגול. נודע לשמצה כאחד הגנרלים האכזריים ביותר של חניבעל.‏[22]
קרתאלו[23] Carthalo אין לבלבל בינו לבין קרתאלו. פיקד על יחידת פרשים במהלך קרב קאנאי, ולאחר מכן נשלח בידי חניבעל כדי להציע לרומאים הסכם שלום. נכשל במשימתו, ושימש כמושל טראנטום. נהרג כאשר הרומאים השתלטו מחדש על עיר זו.

מהלך המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חניבעל מגיע לאיטליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – מסע חניבעל לאיטליה, קרב נהר הרון

המצור על סגונטום נמשך זמן רב בהרבה מכפי שחניבעל תכנן (9 חודשים), מה שאפשר לרומאים להתארגן היטב. שני לגיונות נשלחו תחת פיקוד פובליוס קורנליוס סקיפיו (אביו של סקיפיו אפריקנוס) אל מאסיליה (כיום מרסיי), משם היו אמורים להתארגן ולתקוף את חניבעל בהיספניה. שני לגיונות נוספים תחת פיקודו של טיבריוס סמפרוניוס לונגוס נשלחו אל ליליבאום (כיום מרסלה) שבסיציליה, משם היו אמורים לצאת לפשיטות הטרדה על צפון אפריקה. אולם חניבעל בחר לפעול בדרך מפתיעה ולא צפויה. הוא בחר לא להמתין לסקיפיו בהיספניה, אלא לצאת למסע מהיר ולפגוע באיטליה עצמה.

לרשות חניבעל עמדו בסך הכל בערך 120,000 חיילים רגליים, 16,000 פרשים וכמה עשרות פילים. הוא שלח בערך 20,000 חיילים רגליים ו-2,000 פרשים להגנת אפריקה. מספר דומה הותיר בספרד תחת פיקודו של אחיו עזרובעל.‏[24] כמו כן הותיר חניבעל בהיספניה צי קטן ובערך 20 פילים. עם שאר הכוח עמד לצאת לאיטליה. את סגונטום הפקיד בידי מושל קרתגי בשם בוסטאר, ובידיו אף הפקיד בני ערובה שלקח מכל מנהיגי השבטים. לחניבעל היה מודיעין מדויק באשר למקומות שבהן הוא עומד לעבור, ומרגלים מטעמו פעלו בקרב שבטי הגאלים בעמק הפו ובגאליה.‏[25] חניבעל שחרר את חייליו ההיספניים לבתיהם למשך החורף של שנת 219, ובאביב של שנת 218 לפנה"ס גייס את כולם ויצא למסע.‏[26] הוא כבש בסערה את צפון היספניה (שעל פי אמנת האברו הייתה מחוץ לתחום השלטון הקרתגי), ועם 40,000 רגליים ו-12,000 פרשים בערך, חצה חניבעל את הרי הפירנאים המפרידים בין היספניה לגאליה (היום צרפת).‏[27]

סקיפיו קיבל ידיעות על כך שחניבעל חצה את הפירנאים, אולם סבר שחניבעל רוצה פשוט להיאבק בו בגאליה במקום בהיספניה. סקיפיו חנה באזור נהר הרון, וסבר שבגלל הכמות הגדולה של שבטי הגאלים העוינים באזור, ייקח זמן עד שחניבעל יגיע לשם. אולם חניבעל פעל במהירות מפתיעה, שיחד שבטים אחדים וכפה ברית על אחרים, והגיע תוך זמן קצר אל גדתו הדרומית של הנהר. התארגנה מולו קואליציית שבטים, אולם חניבעל הביס אותם בקרב נהר הרון, וחצה את הנהר. לאחר מכן הגיעו קבוצת ראשי שבטים שהיו בקשר עם חניבעל עוד לפני תחילת המסע, אל המחנה הקרתגי, בראשם עמד ראש שבט בשם מאגילוס. חניבעל הציג אותו בפני חייליו, ולאחר מכן נאם בפניהם ושיבח אותם על גבורתם, לראשונה סיפר להם את תוכניתו השאפתנית לתקוף את איטליה. לאחר מכן, חניבעל רצה לברר היכן בדיוק חונה סקיפיו, ועל כן שלח 500 פרשים נומידיים לאתר אותו. הפרשים נתקלו בכוח רומאי שנשלח למטרות דומות בידי סקיפיו, הם הובסו, ונסוגו חזרה אל המחנה. הפרשים הרומאים עקבו אחריהם, השקיפו מרחוק על המחנה הקרתגי, ודיווחו על ממצאיהם לסקיפיו. סקיפיו נדהם, אולם ארגן במהירות את צבאו על סירות, והחל לשוט בנהר הרון בתקווה להגיע לקרב עם חניבעל מהר ככל האפשר. חניבעל נתן לחייליו לישון היטב בלילה, ועם אור הבוקר המשיך להתקדם צפונה במהירות. כעת כבר לא היה ספק לסקיפיו באשר לכוונתו של חניבעל, ועל כן שלח את אחיו גנאיוס עם מרבית הכוח להמשיך במשימה בהיספניה כמתוכנן, בעוד הוא עצמו הפליג במהירות האפשרית לאטרוריה ומתוקף תפקידו כקונסול גייס חיילים כדי לעצור את חניבעל.

בספטמבר,‏[28] החל חניבעל להעפיל על הרי האלפים שאז הפרידו בין האזור שהרומאים כינו גאליה קיסאלפינה לבין חצי האי האפניני, וכיום מפרידים בין שוויץ לאיטליה, עם 38,000 רגליים ו-8,000 פרשים.‏[29] כצפוי התברר שהמשימה קשה ביותר, הקור והשלג היו ברמה שחייליו האפריקאים של חניבעל סבלו ממנה קשות. הפילים חלו כולם, והורגש מחסור כבד במזון. אולם מכשול גדול יותר היה שבט האלוברוגים, היה זה שבט גאלי עוין שחי בהרים הללו. חניבעל הצליח אך בקושי לגבור עליהם, ולהגיע על פסגת ההרים. פוליביוס מציין שחניבעל הגיע אל פסגות ההרים בזמן ש-"תקופת השקיעה עם בוקר של הפליאדות כבר הגיעה ושלג כיסה את פסגות ההר".‏[30] מה שרומז על ה-7 או ה-9 בנובמבר.‏[31] חניבעל נאם בפני חייליו, והצביע על איטליה כמה קרובה היא. הם החלו בירידה שהייתה קשה לא פחות מהעלייה, הדרך הייתה צרה, מכוסה סלעים שלג וקרח. חניבעל הורה לחייליו ליצור מעבר נקי משלג, והשתמש לשם כך לעתים בנוזלים חמים שהותזו על הקרח. בסופו של דבר הגיע אל אדמת איטליה עם 20,000 רגליים, 6,000 פרשים, ומספר לא ברור של פילים.

קרבות ראשונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהר טיקינוס כיום
קרב טראסימנוס
Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – קרב טיקינוס, קרב טרביה, קרב טראסימנוס

חניבעל נחת עם צבאו התשוש והחולה באזור אטרוריה (כיום טוסקנה). בפניו עמדו שתי משימות עיקריות, הראשונה הייתה לדאוג למזון ומנוחה עבור חייליו, והשנייה הייתה להשיג בעלי ברית כיוון שהצבא שהיה לו הגיע בקושי לממדים של צבא קונסולרי ממוצע.‏[32] את שתי הבעיות ניתן היה לפתור באמצעות השבטים הגאליים הרבים שחיו באזור. השבטים הגאלים החזקים ביותר שחיו באזור באותה תקופה היו הבויים, האינסוברים והטאורינים. כאשר הגיע חניבעל לאזור, הסתכסכו האינסוברים שהיו בקשר עמו עם הטאורינים. חניבעל התערב לטובת האינסוברים הטיל מצור על בירתם של הטאורינים (טורינו), ולאחר שלושה ימים של מצור כבש אותה וטבח בתושביה. הייתה זו תצוגה מחושבת של אכזריות, שנועדה להטיל מורא בקרב השבטים האחרים.‏[32] ואכן חלק מהשבטים הצטרפו אליו, אולם מרביתם חששו מהרומאים והעדיפו להישאר ניטרליים. חלק אף שרתו בצבא הרומאי.

סקיפיו קיבל בינתיים ידיעות על כך שחניבעל הגיע לאטרוריה. הוא נדהם מכך שחניבעל הצליח להגיע אל איטליה בשלום, ואף להילחם בטאורינים. אולם גם חניבעל היה מבולבל, שכן הוא לא ציפה שמצביא רומאי ינטוש את הלגיונות שלו, ולא ידע עם כמה חיילים הגיע סקיפיו.‏[33] סקיפיו החליט לעצור את חניבעל, הוא בטח בכושרם הנמוך של חיילי צבא קרתגו, מעיד על כך משפט שאמר לחייליו: "יִרְאתי היחידה היא שכאשר תלחמו יתגלה כי האלפים הם אלו כבשו את חניבעל".‏[34] בפני חניבעל עמדה אפשרות להתחמק מקרב, בחירה שנראתה נכונה לאור מצבם הירוד של חייליו, אולם הוא החליט להילחם, משום שידע שניצחון מרשים יעודד את הגאלים האחרים להצטרף אליו, וכן משום שרצה בלאו הכי לנוע קדימה כדי לחבור אל כוחות האינסוברים והבויים שהבטיחו לו סיוע, מה שבהכרח היה מפגיש אותו עם סקיפיו.‏[35] חניבעל רצה להעלות את המורל של חייליו, ועל כן לקח כמה גאלים שנפלו בשבי עינה אותם קשות, ולאחר מכן כשהם פצועים וחבולים הציג אותם בפני חייליו והציב בפניהם כלי נשק גאלים, וכן סוסים ובגדים יקרים, ושאל אותם אלו שניים מהם מוכנים להילחם זה בזה בתנאי שהמנצח שיהרוג את השני יזכה בחירותו ובכל המתנות. כולם הסכימו פה אחד, חניבעל הטיל גורל והזוכים נאבקו זה בזה עד שאחד מהם הרג את השני וזכה בחירותו ובמתנות. פוליביוס מתאר את המחזה:

Cquote2.svg

אחרי הקרב בירכו הנותרים מבין השבויים את ההרוג לא פחות מאשר את המנצח. כי הלה נפטר מרעות גדולות ורבות, ואילו הם עצמם נותרו בחיים.

Cquote3.svg

לאחר המחזה קם חניבעל והסביר לחיילים את אשר רצה להמשיל להם, מצבם דומה למצבם של השבויים, לא נותרה בפניהם כל ברירה, אם ילחמו יהיה להם כל עושרה של רומא, אולם לסגת אי אפשר.‏[36] למחרת צעד חניבעל כדי להיפגש עם הבויים, בעוד סקיפיו צעד כדי למצוא אותו. סקיפיו חצה את נהר הפו ואת נהר טיקינוס (כיום טיצ'ינו), ובאזור פאביה (Pavia), הצבאות נפגשו. לחניבעל היה יתרון קל בפרשים, ובקרב טיקינוס, הובסו הרומאים וסקיפיו עצמו נפצע וניצל רק תודות לבנו (לימים סקיפיו אפריקנוס).‏[37] לאחר הקרב נסוגו הרומאים אל מעבר לפו, חניבעל רצה לדלוק אחריהם, אולם הם הרסו את הגשרים, ולקח זמן עד שהוא מצא מקום שבו המהנדסים שלו יכלו לבנות גשר חדש.‏[38]

קרב טיקינוס היה קרב קטן ולא חשוב, ויש כאלו שאינם מונים אותו כקרב.‏[י] אולם למרות זאת הקרב זעזע את הרומאים שנוכחו לדעת שהלוחמים של חניבעל אינם חלשים כפי שחשבו. סקיפיו ואנשיו נמלטו לנהר הטרביה והתבצרו במושבה הרומאית פלנקטיה. הסנאט הזעיק את הקונסול השני טיבריוס סמפרוניוס לונגוס מסיציליה. היה זה סוף שנת 218 לפנה"ס,‏[39] ושנת הכהונה של סקיפיו וסמפרוניוס כקונסולים עמדה להיגמר. סמפרוניוס היה להוט לזכות בניצחון על חניבעל שיאפשר לו לזכות בכהונה שנה נוספת. סקיפיו לעומת זאת רצה לתת לחייליו לנוח במהלך החורף ולתקוף באביב. אולם אותו זמן זכו פרשיו של סמפרוניוס בניצחון זעום על קבוצת פרשים של חניבעל שבזזה שטחים גאליים, והניצחון הלהיב את סמפרוניוס, שרצה לצאת למערכה מהר ככל האפשר. מכיוון שסקיפיו היה פצוע הסמכות המלאה הייתה בידי סמפרוניוס שתכנן לצאת לקרב כבר למחרת. חניבעל ניצל עד תום את להיטות אויבו‏[40] וגרר אותו למלכודת מתוחכמת בקרב טרביה, שבו איבדו הרומאים בין 15,000 ל-25,000 חיילים.

כצפוי סמפרוניוס וסקיפיו לא נבחרו שוב לקונסולים, אם כי סקיפיו נשלח לסייע לאחיו במערכה בהיספניה. כקונסולים של שנת 217 לפנה"ס נבחרו גאיוס סרוויליוס גמינוס, וגאיוס פלאמיניוס נפוס. סרוויליוס קיבל את הפיקוד על שאריות צבאו של סקיפיו, ופלאמיניוס פיקד על חייליו של סמפרוניוס.‏[41] פלאמיניוס פנה דרומה כדי להגן על רומא עצמה, חניבעל עקב אחריו וניסה לגרור אותו להילחם בקרב על ידי ביזת האזור. יועציו של פלאמיניוס דחקו בו להמתין לכוח של סרוויליוס שאמור לחבור אליו, אולם פלאמיניוס רצה לזכות בכל התהילה לבדו, ועם צבאו בן ה-40,000 איש תכנן להציב מארב לחניבעל בארטיום (ארצו), אולם חניבעל עקף אותו והמשיך קדימה. בשל הצעידה המאומצת רבים מחייליו של חניבעל חלו, ואף הוא עצמו לקה בדלקת קשה בעינו, כאשר קיצרו את הדרך באזור ביצות בפירנצה. אולם הוא סירב לעצור כדי לטפל בחולים.‏[42] כאשר נודע לפלאמיניוס שחניבעל עקף אותו ודבר לא מפריד בינו לבין רומא, מיהר לרדוף אחריו. חניבעל ארב לו והשמיד את צבא בקרב טראסימנוס. כ-15,000 רומאים כולל פלאמיניוס עצמו נהרגו.‏[43]

במהלך הקרב 6,000 לוחמים רומאים הצליחו להימלט ומצאו מקלט בכפר אטרוסקי. חניבעל שלח את מהרבעל ללכוד אותם, מהרבעל הקיף את הכפר והרומאים נכנעו כשהובטח להם שלא יפגעו בהם. חניבעל כינס את כולם והודיע להם שמהרבעל לא היה מוסמך להבטיח להם את חייהם בשמו. הוא כלא את השבויים הרומאים. בעוד את בעלי בריתם שחרר לבתיהם באומרו שהוא בא להילחם ברומאים לא באיטלקים. בדרך זו קיווה למשוך אחריו את בעלי בריתם של הרומאים.‏[44]

האסטרטגיה הפביאנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האסטרטגיה הפביאנית
פסל של פאביוס מקסימוס בארמון שנברון בווינה

פלוטארכוס מתאר את שאירע ברומא לאחר קרב טראסימנוס:

Cquote2.svg

כששמע פומפוניוס הפראיטור על המפלה הזאת קרא את העם לאספה, עמד על רגליו ודיבר בלי עקיפין ובלי אחיזת עיניים, ונקט לשון גלויה: "נוצחנו רומיים, בקרב אדיר, הצבא הושמד פלאמיניוס הקונסול נפל הימלכו בדעתכם בעניין ישועתכם!" כרוח סערה נפלו דברים אלו על ים ההמון הרב, וכל העיר הייתה מהמהמת. עשתונות האנשים לא עמדו בפני מבוכה כזאת ואבדה כל עצה.

Cquote3.svg
פלוטארכוס, "חיי פאביוס".

הקונסול השני סרוויליוס לא ידע על המפלה ורצה להגיע אל פלאמיניוס במהירות האפשרית, הוא שלח אליו את גאיוס קנטיניוס‏[י"א] עם כמה אלפי פרשים. מרגליו של חניבעל סיפרו לו על כך, והוא שלח את מהרבעל עם יחידת פרשים כדי לעצור אותו. מקום ההתנגשות אינו נזכר במקורות, אולם ההיסטוריון בן זמננו ג'ון לייזנבי (John Lazenby) מעריך שהיא נערכה באזור אסיזי (Assisi).‏[45] לטענת ליוויוס ופוליביוס, בהתנגשות הראשונה נהרגו כמחצית מהם וביום למחרת נשבו כולם.‏[46] אם כי אפיאנוס (Appianus) טוען ש-3,000 נהרגו 800 נלקחו בשבי והשאר נמלטו.‏[47] קרב זעיר זה זעזע את רומא המזועזעת בלאו הכי‏[48] והוחלט למנות דיקטטור.‏[י"ב] למשרה אחראית זו נבחר פאביוס מאקסימוס.‏[49]

חניבעל חצה את אומבריה ופיקנום ללא הפרעה. הוא בחר שלא לעלות על רומא, כיוון שלא היו עמו מכונות מצור וחייליו נזקקו למנוחה.‏[50] כעבור עשרה ימים מקרב טראסימנוס הגיע אל חופי הים האדריאטי. היה זה אזור פורה למדי, חניבעל הניח לחייליו לבזוז ולרצוח בערים שעבר בהן, משום שהיה חייב לפצות אותם אחרי כל התלאות שעברו.‏[51] חניבעל נתן לחייליו זמן לנוח ודאג שיטפלו בסוסים החולים, הוא גם דאג להשיג לחייליו נשק חדש מהשלל שנלקח מהרומאים. מכיוון שחנה על החוף הוא גם הצליח להעביר ידיעות לקרתגו על ניצחונותיו.‏[52] ידיעות אלו התקבלו בהתלהבות בקרתגו, שכן במקביל המערכה בהיספניה התנהלה לרעת קרתגו. לאחר מכן התקדם חניבעל אל איאפיגה (כיום פוליה) אזור זה היה מחולק בין שלושה שבטים, הדאוניים, הפאוקטיים והמסאפיים. חניבעל פלש אל ארץ הדאוניים, והשחית באופן שיטתי את האזור שסביב המושבה הרומאית לוקריה (כיום לוצ'רה). לאחר מכן הוא קבע את בסיסו באיאפיגה, ופעל כדי להביא את כולה תחת שליטתו. ליוויוס טוען שחניבעל נכשל בכיבוש העיר ספולטום (Spoletum),‏[53] אולם סופרים אחרים אינם מזכירים את המאורע ולכן סביר יותר להניח שהקרב על ספולטום היה לא יותר מפשיטה קטנה שערך אחד מקציניו של חניבעל.‏[54]

בינתיים פאביוס הדיקטטור החדש הבין שחייליו עתירי הניסיון של חניבעל עדיפים על החיילים הרומאים בקרב. הוא החליט להימנע מכל קרב ישיר עם חניבעל, ולנצל את היתרונות שהיו לרומאים, אספקה בלתי מוגבלת ומספר חיילים גדול. כדי להחליש את חניבעל הוא החליט לנקוט בטקטיקה של אדמה חרוכה. הוא יצא עם ארבעה לגיונות יחד עם המגיסטר אקוויטום[י"ג] מרקוס מינוקיוס רופוס, וחנה באיקאי (כיום טרויה), מרחק של שישה קילומטרים ממחנהו של חניבעל.‏[55] כאשר שמע חניבעל על כך, מיהר והוציא את חייליו מחוץ למחנה, אולם משראה שהרומאים לא יוצאים לקרב החזיר את חייליו. מאז פאביוס עקב תמיד אחרי חניבעל, ומכיוון שנהנה מאספקה בלתי מוגבלת לא התיר לחייליו לעצור ולאסוף מזון. הוא עשה זאת כדי שכל החיילים יישארו מלוכדים כגוף אחד. מכיוון שהכיר היטב את האזור הוא תמיד תפס את העמדות הנוחות לפני שחניבעל הגיע אליהם, ולקח בשבי או הרג חיילים של חניבעל שיצאו מהמחנה לאסוף צידה. טקטיקה זו זכתה לכינוי "האסטרטגיה הפביאנית", אולם החיילים, ובייחוד המגיסטר אקוויטום, מינוקיוס, לא אהבו אותה משום שראו בה פחדנות. החיילים כינו את פאביוס בבוז "מורו של חניבעל", ומינוקיוס דחק בו לצאת לקרב.‏[56]

חניבעל ניסה להתגרות בפאביוס על ידי כך שפשט על המושבה הרומית בנבנטום (כיום בנבנטו). על פי פוליביוס חניבעל לכד עיר בשם "ונוסיה" (Venosia),‏[57] מיקומה של עיר זו אינו ידוע. ליוויוס מזכיר שחניבעל כבש עיר אחרת בשם "טלסיה" (Telesia),‏[58] שנמצאה כ-36 ק"מ מבנבנטום.‏[59] פאביוס כדרכו לא הגיב. חניבעל שראה זאת החליט לפשוט על אזור "אגר פלרנוס", שהיה מקום פורה ועשיר. חניבעל הסיק שגם אם פאביוס לא יתקוף, לפחות בעלות הברית של רומא יבינו שרומא אינה יכולה לספק להם הגנה ויערקו לצד שלו.‏[60] הוא אסף כמות גדולה מאוד של שלל, ורצה להביא אותו אל מקום שבו יוכל לאחסן אותו לקראת החורף המתקרב. הוא טעה בדרכו חזרה, ופאביוס לא עמד בפיתוי וניסה לארוב לו בקרב אגר פלרנוס. חניבעל הצליח להתחמק מהמלכודת של פאביוס בדרך מקורית ולא צפויה, הוא שיגר עדר שוורים על החיילים הרומאיים.‏[61]

המאורע הכפיש לחלוטין את שמו של פאביוס ברומא, חניבעל ניצל זאת, וכדי להגביר את הזעם על פאביוס הורה לחייליו לשרוף את כל האדמות הרומאיות שייתקלו בהן פרט לאדמותיו של פאביוס, ואף העמיד עליהן שומרים כדי שלא יגנבו מהן דבר. פאביוס הסכים לעשות הסכם החלפת שבויים עם חניבעל, על פי ההסכם כנגד כל שבוי רומאי יקבל חניבעל שבוי קרתגי, ואם יהיו לצד מסוים יותר שבויים מלצד השני אז כנגד כל שבוי ישלם הצד השני 250 דינרים. לחניבעל היו 240 שבויים יותר מלפאביוס, אולם הסנאט שכעס על ההסכם סירב לשלוח את הסכום לפדיונם. בלית ברירה שלח פאביוס את בנו לרומא כדי שימכור את קרקעותיו ובכסף הזה פדה את השבויים.‏[62]

חניבעל חיפש מקלט לחורף של שנת 217 לפנה"ס. לצורך כך הוא בחר בעיר גרוניום (Geronium) באזור מוליזה של ימינו. לאחר שנכשל משא ומתן עם התושבים, הטיל עליה חניבעל מצור וכבש אותה, הוא הרג את התושבים אולם השאיר על כנם את הבתים והחומות כי תכנן להשתמש בהם. הוא הקים מחנה מול העיר, ושלח בכל יום שני שלישים מהצבא לאסוף תבואה ושליש אחד השאיר לשמירה. בינתיים פאביוס נקרא חזרה לרומא, על פי המקורות לצורך תפקידים דתיים אולם ככל הנראה יזם את חזרתו כדי לשמור על מעמדו הפוליטי בעיר.‏[63] הוא הותיר את מינוקיוס כמפקד בשטח, והורה לו לא לתקוף בשום מחיר. אולם מינוקיוס לא שעה להזהרות הדיקטטור ותכנן לתקוף את מחנהו של חניבעל. חניבעל ראה את מינוקיוס ומיהר לעבור אל גבעה סמוכה עם מרבית הצבא, אולם בהדרגה נאלץ להורות לחייליו לחזור וללקט תבואה שכן חשש שבמהלך החורף לא יהיה לו די אספקה. מינוקיוס ניצל זאת ושלח את פרשיו נגד הלקטים והורה להם לא לקחת שבויים. את שאר הצבא שלח נגד מחנהו של חניבעל, שהתגונן בקושי. הוא ניצל רק תודות לסיוע מהיר שהביא עזרובעל, ומינוקיוס נסוג חזרה למחנה שלו.‏[64] אולם למרות זאת אבדות הקרתגים היו רבות בעוד אבדות הרומאים קלושות. חניבעל עזב את המחנה על הגבעה וחזר לגרוניום מאז נזהר יותר באיסוף התבואה.‏[65]

כששמע הניצחון הזעום הגיע לרומא שררה שמחה גדולה בעיר, שכן היה זה הניצחון הראשון מאז הגיע חניבעל לאיטליה. קרנו של פאביוס הלכה וירדה בעוד קרנו של מינוקיוס עלתה. הוחלט למנות אותו כ-"דיקטטור עמית" דבר שלא נעשה מעולם ברומא.‏[66] הוא דרש בתחילה מפאביוס שהם יתחלפו בפיקוד לסירוגין, אולם פאביוס סירב ונתן למינוקיוס לפקד על שני לגיונות ועל חילות העזר של בעלי הברית, בעוד הוא עצמו פיקד על שני לגיונות נוספים. הם חנו במרחק של חצי קילומטר זה מזה.‏[67] חניבעל תחקר את שבוייו ולמד להכיר את אופיו של מינוקיוס. הוא תכנן להציב לו מלכודת באופן הבא, בין המחנה של חניבעל לזה של מינוקיוס הפרידה תלולית שהיוותה עמדה אסטרטגית חשובה, חניבעל תכנן לתפוס אותה אולם ידע שמינוקיוס ימנע ממנו לעשות זאת. על כן החביא רבים מחייליו באזור התלולית, ושלח אחרים כביכול לכבוש אותה. מינוקיוס שראה זאת מיהר לתקוף, אולם אז חייליו של חניבעל זינקו מן המארב, חייליו של מינוקיוס פנו לסגת אולם פרשיו של חניבעל טבחו בהם ללא רחם. פאביוס השקיף כל העת על הנעשה בדאגה ולבסוף הורה לחייליו להצטרף למערכה. בלית ברירה הורה חניבעל לחייליו לסגת, הוא חזר אל המחנה וגם הרומאים עשו כמוהו. לאחר הקרב ביצר חניבעל את מחנהו, והעביר את החורף בשקט.

קרב קאנאי ותוצאותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קרב קאנאי
האיגוף המושלם בקאנאי

עם הגיע האביב של שנת 216 לפנה"ס התפטרו פאביוס ומינוקיוס ממשרותיהם, וכקונסולים של אותה שנה נבחרו לוקיוס אמיליוס פאולוס וגאיוס טרנטיוס וארו. סרוויליוס ומרקוס רגולוס התמנו לפרו קונסולים, וההוראה שקיבלו הייתה להתגרות במחנה חניבעל אך לא לתקוף אותו. חניבעל מצידו עזב את גרוניום וכבש את טירת קאנאי שהייתה נקודה אסטרטגית נוחה, והוא מצא בה גם אספקה בשפע. הסנאט החליט לחדול מהמדיניות של פאביוס ולעבור להתקפה מוחצת שתשמיד כליל את חניבעל. על פי תיאורי ההיסטוריונים העתיקים וארו היה הלהוט לכך ביותר. רומא גייסה צבא אדיר, על פי טענת פוליביוס היו בו 8 לגיונות ועוד 8 לגיונות של בעלי הברית, סה"כ 80,000 ו-6,000 פרשים.‏[68] בעוד שעל פי טענת ליוויוס היו בו 4 לגיונות ועוד 4 של בעלי הברית היינו 49,000 איש ו-6,000 פרשים.‏[69] מרבית החוקרים מאמצים את דעתו של פוליביוס.‏[70] לחניבעל היו אותה תקופה בערך 40,000 רגליים ו-10,000 פרשים, שכן צבאו תפח תודות לגאלים שהצטרפו אליו לאחר הניצחון בטראסימנוס.

הקרב נערך ככל הנראה באזור הנהר אופידוס (כיום אופנטו) ב-2 באוגוסט 216 לפנה"ס. פוליביוס וליוויוס טוענים שווארו חסר הניסיון פיקד באותו יום על הצבא, אולם ככל הנראה ממילא ההוראה לצאת לקרב הגיעה מהסנאט.‏[71] הקרב נפתח בהסתערות פרשים, המצביאים הקרתגיים עזרובעל ומהרבעל הביסו את הפרשים הרומאיים. במקביל הרומאים החלו לתקוף את חיל הרגליים הקרתגי שהיה מסודר בצורת חצי סהר שקדקודו כלפי הצבא הרומאי. היתרון המספרי של הרומאים ואיכות כלי נשקם גרמו לכך שחייליו של חניבעל נסוגו וכיוון הסהר התהפך. כעת פתחו הקרתגים במטח כידונים,‏[72] שבעקבותיו הסתערו חיילים לובים חמושים היטב מהאגפים. אנדרלמוסיה שררה במחנה הרומאי וחיילים ניסו לסגת, אולם אז הגיעו פרשיו של עזרובעל מהעורף, מה שהתרחש בהמשך דמה יותר לטבח מאשר לקרב. חיילים רומאים רמסו זה את זה כשהקלעים הקרתגים טובחים בהם לבלי רחם.

הניצחון הקרתגי היה שלם, בין 50 אלף ל-70 אלף רומאים נהרגו בקרב, ביניהם כמה מאויביו המושבעים של חניבעל, מינוקיוס הדיקטטור לשעבר ופאולוס הקונסול השני של אותה שנה. וכן 80 סנטורים ו-29 טריבונים צבאיים.‏[73] היה זה אחד הקרבות המתוחכמים ביותר בהיסטוריה הצבאית שהוסיף הילה לשמו של חניבעל.

לאחר הקרב, מהרבעל הציע לעלות על רומא ולכבוש אותה, אולם חניבעל סרב. מהרבעל הזועם הטיח בו "אכן, אין האלים נותנים הכל לאיש אחד. יודע אתה, חניבעל, כיצד לנצח, אך אי אתה ידע כיצד לכלכל את ניצחונך"‏[74] לא ברור מדוע חניבעל סירב לתקוף את רומא כאשר צבאה הושמד כמעט כליל והעיר נותרה חסרת הגנה כמעט, ג'ון שאן (John Shean) מעריך שמחסור בציוד מכונות מצור ואספקה אילצו את חניבעל לעשות זאת.‏[75] אם כי הנס דלבריק (Hans Delbrück) טוען שהמחסור בכוח אדם וההכרח של חניבעל להותיר משמרות בנקודות שונות הם אלו שמנעו זאת ממנו.‏[76] לדעת אדריאן גולדסוורת'י (Adrian Goldsworthy) העובדה שחניבעל סירב לתקוף את רומא מעידה שהוא לא תכנן להרוס אותה, אלא לחתום עמה על הסכם שלום נוח.‏[77]

חניבעל שלח את אחד מקציניו קרתאלו בניסיון להגיע למשא ומתן. אולם הסנאט סירב אפילו לדון על אפשרות כזו, וסירב אף לפדות את שבוי קאנאי. המערכה באיטליה המשיכה.‏[78] הרומאים החלו לנקוט בצעדים מעשיים כדי לשקם את העיר, הוגבלו זמני הקינות על הרוגי הקרב גיל הגיוס הונמך ל-17, ומרקוס יוניוס פארה מונה כדיקטטור באופן זמני.‏[79]

לאחר קאנאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסל של חניבעל

הניצחון בקאנאי היווה את שיא הקריירה של חניבעל ערים כפרים ושבטים רבים הגיעו אליו והציעו את ידידותם. הברית שהוא הציע הייתה מחייבת הרבה פחות מהברית שהציעו הרומאים ועל כן היה קל יותר לקבל אותה. הוא לא נבהל מכך שהרומאים מסרבים להיכנע, וסבר שבקרוב מאוד תבוא הכניעה. חניבעל צעד לאורך החוף האדריאטי ושלח את מאגו לקרתגו במטרה לבקש תגבורת. מאגו שפך בפני מועצת הזקנים 6,000 טבעות של אצילים רומאיים וביקש עזרה. המועצה סרבה לשלח סיוע לאיטליה שכן השליטה הרומאית בים הייתה בלתי מעורערת. על כן שלחה את מאגו עם תגבורת גדולה אל ספרד שם נאבק עזרובעל באחים סקיפיו. יש המעריכים שהמטרה הייתה למעשה גדולה יותר למגר את הסקיפיונים ולאחר מכן לשחזר את מסעו של חניבעל דרך גאליה והאלפים עד לאיטליה.‏[80]

חניבעל עזב איאפיגה ופלש למחוז קמפניה. משקרב החורף הגיע לשערי העיר החשובה נולה. חניבעל תכנן לכבוש אותה בהסתערות פתע, אולם מצא את העיר מוכנה היטב למצור. הוא ידע שמחסור באספקה והחורף המתקרב לא יתנו לו להטיל מצור יעיל על העיר, על כן נסוג וחיפש מקום לחייליו לחורף. העיר העשירה קפואה פתחה בפני הקרתגים את שעריה, וחניבעל נפגש עם נכבדי העיר וכרת עמם ברית הוגנת.‏[81] חניבעל הורה לחייליו לשלם בכסף מלא על משתאות מזון או כלי נשק, אף על פי שצבאו החזיק למעשה בעיר. הוא קיבל שם נציגים משבטים קמפנים שונים, ביניהם הברוטים הלוקנים הסמניטים והאפולים שכולם הציעו לו נאמנות. חניבעל, לכד בהסתערות את הערים נוקריה (Nuceria), ואקרי (Acerrae). במקורות מתואר טבח אכזרי שביצע חניבעל בתושבי הערים שנמלטו בהמוניהם, אולם חוקרים מודרניים דוחים את הסיפור וסוברים שמדובר בתעמולה רומית.‏[82] במקביל, תקף חניבעל את העיר החשובה קאסילינום, ששכנה על גבול פוליה-קמפניה. הרומאים היו נחושים למנוע את נפילת העיר, והדיקטטור פארה יצא בראש צבא אליה. חניבעל הביס את הצבא הרומאי בשערי העיר, מה שאפשר לו להטיל עליה מצור יעיל. העיר הורעבה קשות, וכל מאמצי הרומאים להעביר אליה סיוע נכשלו. בסוף נובמבר או בתחילת דצמבר נכנעה העיר והסכימה לקבל אליה חיל מצב קרתגי.

הרומאים מצידם החליטו מעתה להמשיך במדיניות האסטרטגיה הפביאנית ולא להיאבק בחניבעל בשום קרב רציני. חניבעל העביר את החורף בשלווה בקפואה, וחייליו נהנו משפע המותרות שהציעה העיר, מה שהוליד את הביטוי "חורף קפואני". מצבו של חניבעל היה טוב מאוד הוא שלט על עיר עשירה וחזקה, מוקדון וסירקוסאי החלו לדון עמו על ברית משותפת נגד רומא, בספרד אחיו החלו להשיב מלחמה נגד הסקיפיונים וצי קרתגי גדול נבנה במספנות של קרתגו במטרה להישלח לסרדיניה שם אחד ממנהיגי המקומיים המפסיקורה החל להתארגן למרד נגד הרומאים.

המשך הקרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כקונסולים של שנת 215 לפנה"ס נבחרו מרקוס קלאודיוס מרקלוס וטיבריוס סמפרוניוס גרקכוס. מרקלוס חנה בנולה, וגרקכוס חנה בעיירות בקמפניה, חניבעל חנה בהר טיפאטה לא רחוק מקפואה. גרקכוס ביצע פשיטה על כפריהם של שבטים הנאמנים לחניבעל, חניבעל האמין שגרקכוס עדיין בוזז ויקל עליו לתפוס אותו. אולם גרקכוס נמלט לקומאי והתבצר בה. חניבעל נסוג לטיפאטה וחזר עם מגדלי מצור, אולם לאחר קרב קצר נאלץ לסגת חזרה לטיפאטה.‏[83]

בהמשך הגיעה תלונה נוספת אל חניבעל מפי בעלי בריתו, שמרקלוס משחית את אדמותיהם. חניבעל תקף את נולה, מבצרו של מרקלוס, אולם מרקלוס התגונן היטב, הוציא להורג את כל מי שלא היה נאמן לרומא, וביצע גיחות נועזות על החיילים הקרתגיים. לכך הצטרף גשם כבד שהקשה עליהם. חניבעל איבד כמה אלפי חיילים בעוד אבידות הרומאים הסתכמו במאות ספורות בלבד. בנוסף על כך בקרב זה קרה לחניבעל מה שלא אירע לו עד אז אלא פעמים מעטות בלבד במהלך המערכה באיטליה, כמה מאות פרשים נומידיים ואיברים ערקו אל הרומאים תמורת הבטחה לאדמה.‏[84]

באותה שנה, חנו בן בומילקר עם צבא של מגויסים טריים משבט הברוטים קיבל הוראה להעביר לצד קרתגו את ערי יוון הגדולה. הוא ניסה את מזלו ברגיום אולם נכשל, לוקרי נכנעה בפניו בתנאי שלא יבזוז אותה. אולם הברוטים שמלכתחילה הצטרפו אל חניבעל במטרה לשדוד ולבזוז, התאכזבו מכך ותקפו את נמל קרוטון בלי לבקש אישור מהמפקדים הקרתגיים, וזאת במטרה שהשלל יהיה שלהם בלבד.‏[85] קרוטון הייתה עיר עשירה ששכן בה מקדש מפורסם של יונו. חניבעל ידע שביזת עיר כזו תבאיש את ריחו בעיני שאר הערים, ועל כן הורה לחנו לפנות את נכבדי התושבים ובראשם אדם בשם אריסטומאכוס, אל לוקרי. ולהתיר לברוטים לשדוד באופן מפוקח את האחוזות הריקות.‏[86]

ניסיונות להשיג עזרה מבחוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיליפוס מלך מוקדון, כרת ברית עם חניבעל

ממקום מושבו בקאפואה הבין חניבעל שעליו להיעזר בבן ברית חזק כדי לנצח במלחמה. קרתגו נמנעה מלשלוח לו כוחות נוספים ושליט אחר היה יכול לעשות זאת. אותו זמן השליט החזק ביותר ביוון היה פיליפוס החמישי, מלך מוקדון הוא היה שקוע ב-"מלחמת בעלות הברית" נגד האיטולים, אולם לאחר קרבות טראסימנוס וקאנאי החליט כי יכולה לצמוח לו ממלחמה קרתגית-מוקדונית משותפת נגד רומא.‏[87] לפיכך נכרתה ברית רשמית בין קרתגו לפיליפוס, על פיה פיליפוס וחניבעל יביסו יחדיו את רומא, ולאחר מכן יירשו המוקדונים את כל הנחלות הרומאיות בבלקן, והקרתגים יקבלו חזרה את סיציליה וקורסיקה.

התוכנית הייתה שפיליפוס יכין צי גדול, בן כמאתיים אוניות, יפלוש לאיטליה, יבוז את החופים ויילחם בים וביבשה בכל הכוח שברשותו; בתמורה יוכל להרחיב כרצונו את גבולות ממלכתו ביבשת יוון ובאיים. איתרע מזלו של פיליפוס, ושליחיו נתפסו בשובם לארצם על ידי שייטת האוניות שהגנה על חופי איטליה בין ברונדיסיום לטארנטום. כשלמד הסנאט על דבר ההסכם שנחתם, הקצה חיילים למלחמה בפיליפוס על אדמת יוון (המלחמה המוקדונית הראשונה) והכפיל את כוחה של השייטת מ-25 ל-50 אוניות; צי זה, בפיקוד פובליוס ואלריוס פלאקוס, נצטווה לא רק להגן על חופי קלבריה, אלא גם לאסוף ידיעות מודיעיניות על הנעשה מעבר לים,‏[88] כך שאם המלך יצא למסע כיבושיו כפי שתכנן, יועבר צבא באוניות כדי לסכל את צעדיו. פיליפוס דחה את תוכניותיו לסתיו של שנה הבאה.

במקביל גם העיר סירקוסאי, החזקה והעשירה בין ערי סיציליה עברה מהפך. הטיראן החזק היירון השני מת, ונכדו הצעיר הפרו קרתגי היירונימוס עלה לשלטון.‏[89] חניבעל שלח שניים מקציניו היפוקרטס, ואפיקידס, לסיציליה. שניהם היו ממוצא מעורב, קרתגי-יווני. הם החלו להשפיע על התושבים ולשכנע את הטיראן הצעיר לעבור לצידו של חניבעל. היירונימוס אכן שקל ברצינות לעשות זאת, אולם הוא נרצח באותה שנה או שנה לאחר מכן.‏[90]

הקרבות בין 214 ל-210[עריכת קוד מקור | עריכה]

כקונסולים של שנת 214 לפנה"ס נבחרו מאקסימוס (פעם רביעית בחייו), ומרקלוס (פעם שלישית בחייו). בין השניים היו חילוקי דעות, שכן מרקלוס החזיק בדעה שיש להילחם בחניבעל בכל אמצעי, בעוד מאקסימוס רצה להמשיך ולהשתמש באסטרטגיה הישנה שלו של אדמה חרוכה. השנה לא החלה בסימן ברכה עבור חניבעל, ניסיונותיו לכבוש את קומאי נולה ופוטיאלי נכשלו.‏[91] חניבעל פנה אל אפוליה, ושני הקונסולים רצו לכבוש שוב את קאסילינום שנותרה ללא שמירה. לאחר קרב קצר נכבשה העיר.‏[92] אם כי פיליפוס מלך מוקדון פתח סוף סוף במלחמה עם הרומאים, אם כי פעולותיו לא סייעו בהרבה כיוון שפעל בעיקר בשטחי איליריה שהייתה נתונה תחת שלטון רומא. בינתיים נשלח מרקלוס אל סיציליה והחל לפעול נגד הערים שם. עם תחילת שנת 213 לפנה"ס הוא פתח במצור על העיר סירקוסאי.‏[93]

בשנת 213 לפנה"ס נבחרו כקונסולים קווינטוס פאביוס מאקסימוס (בנו של פאביוס הראשון), וגרקכוס (פעם שנייה בחייו). אותה שנה בחר חניבעל להשתלט על העיר טראנטום, שהייתה נתונה תחת שלטון רומא מאז מלחמת פירוס, והמרירות בה נגד הרומאים הייתה גבוהה לאחר שהרומאים הוציאו להורג שני בני ערובה שהטראנטינים הפקידו בידיהם. שני צעירים מבני העיר נפגשו עם חניבעל והגיעו עמו לתנאים שהשביעו את רצון שני הצדדים. חניבעל חנה באזור טראנטום וכדי להסביר זאת העמיד פנים שהוא חולה. מושל טראנטום מרקוס ליוויוס מתואר במקורות כאדם הולל ועצל. ועל פי המסופר במהלך הלילה שבו חניבעל תקף הוא בילה במסיבה והתעורר רק לאחר שבוגדים מתוך העיר הכניסו את חייליו של חניבעל פנימה.

מטבע שנטבע בטראנטום בתקופת הכיבוש הקרתגי

הרומאים היו מבולבלים, והקרתגים ניצלו זאת. ובעזרת המקומיים לאחר קרב קצר נטבחו כל החיילים הרומאים. חניבעל נאם בפני אנשי טראנטום, והזכיר להם את העובדה שלאחר קרב טראסמינוס הוא שחרר כמה טראנטינים שנפלו בשבי, וכן הזכיר להם את שלטונם העריץ של הרומאים. הוא הבטיח לא לגבות מיסים ולא להציב מושל קרתגי בעיר. אולם בפועל הותיר בה חיל מצב תחת פיקודו של קרתאלו.

בשנת 212 לפנה"ס נבחרו כקונסולים אפיוס קלאודיוס פולכר, וקווינטוס פולוויוס פלאקוס. הם החלו להטיל מצור על קאפואה, ובזזו את השדות באזור. חניבעל שלח את חנו כדי לדאוג להגנת השדות. חנו הגיע מברוטיום, אולם הקונסולים התקיפו אותו והסבו לו אבידות כבדות, אנשי קאפואה הזעיקו שוב את חניבעל.‏[94] הקונסולים הזעיקו את הפרוקונסול גרקכוס. הוא הגיע, אולם נתקל בדרכו בחניבעל שמיהר גם כן להגיע אל קאפואה. בקרב ביניהם ניצח חניבעל, גרקכוס מת וצבאו התפזר.‏[95] הקונסולים שחששו להתמודד עם חניבעל נסוגו.

חניבעל המשיך לאפוליה, והביס את גנאיוס פולוויוס פלאקוס (אחיו של הקונסול) בקרב הרדוניה. פלאקוס הצליח להימלט מזירת הקרב עם 200 פרשים, בעוד שבינתיים הרומאים החלו בהכנות למצור חדש על קפואה. בינתיים ברומא עצמה מרקוס קנטיניוס פנולה, שלא החזיק בשום תפקיד רשמי, הוביל צבא מתנדבים לקרב נגד חניבעל, אולם חניבעל הביס אותו בקרב סילארוס (Silarus). ניצחונו בקרב זה היה מכריע, אולם הסחת הדעת אפשרה לשני הקונסולים להתארגן מחדש ולצאת כנגד קאפואה.

כקונסולים של שנת 211 לפנה"ס נבחרו גניאוס פולוויוס קנטומליוס מאקסימוס ופובליוס סולפיקיוס גלבה מקסימוס. אולם הקונסולים של השנה שעברה נותרו המפקדים בשטח, ובנו סוללות סביב קפואה במטרה לאגף אותה ולהרעיב אותה. חניבעל תקף במהירות, אולם הרומאים התגוננו באומץ. פולכר נפצע קשה במהלך הלחימה, מה ששיבש את שרשרת הפיקוד הרומאית, אולם הרומאים החזיקו מעמד. חניבעל הבין שלא יוכל לשבור את הצרים על קפואה, והחליט לנסות לאלץ אותם לסגת על ידי איום על רומא עצמה. מכיוון שכאמור אחד המפקדים הרומאיים נפצע, הצליח חניבעל לחמוק בחשאי בחסות הלילה והגיע קרוב אל רומא. דבר בואו התקבל בבהלה רבה והיו שדרשו להחזיר את הלגיונות מקפואה כפי שחניבעל רצה למעשה. אולם פאביוס מאקסימוס הפנה את תשומת לבם של חברי הסנאט לכך שחניבעל מתקשה במלחמת מצור, ולא סביר שיצא למצור על רומא כאשר אחת הערים הראשיות שלו מותקפת. מזימתו של חניבעל נכשלה. הוא המשיך לבזוז את הכפרים באזור רומא, עד ש-15,000 לוחמים רומאיים הגיעו בכל זאת מקפואה והחלו להטריד את עורפו והוא נאלץ לחזור לאפוליה. לא נותר לו מה לעשות והרומאים החריבו ובזזו את קפואה.

כקונסולים של שנת 210 לפנה"ס נבחרו מרקלוס (פעם רביעית בחייו) ומרקוס ואלריוס לאיווינוס. הרומאים ראו אותו זמן במרקלוס את המצביא המוכשר האחרון שנותר להם (מרקלוס כבש את סירקוסאי ולא הובס בידי חניבעל בנולה), ועל כן החזירו אותו במהירות מסיציליה ושלחו לשם את לאיוויניוס במקומו. מרקלוס כבש את סלאפיה, עיר באפוליה שמרדה ועברה לצדו של חניבעל, בעזרת הסיעה האוהדת לרומא בעיר, והרג את חיל המשמר הנומידי שבה. חניבעל נקם וארב בהרדוניה ל-25,000 חיילים תחת פיקודו של קנטמיליוס הפרוקונסול, הוא הרג בין 8,000 ל-17,000 מהם. מרקלוס רדף אחריו ונפגש בו באזור הכפר נומיסטרו (Numistro), תוצאות הקרב ביניהם לא ברורות אם כי ידוע שחניבעל בחר לסגת. מרקלוס רצה לרדוף אחריו, אולם נאלץ לחזור לרומא כדי לארגן את הקונסולאט של שנה הבאה.

מותו של עזרובעל[עריכת קוד מקור | עריכה]

עזרובעל ברקה

כקונסולים של שנת 209 לפנה"ס נבחרו פאביוס (פעם חמישית ואחרונה בחייו), ופלאקוס (פעם רביעית בחייו). עם תחילת השנה נאבק חניבעל פעמיים בפרוקונסול מרקלוס באזור אפוליה, הוא ספג מכה קשה כאשר פאביוס כבש את העיר טראנטום בעזרת בגידה מבפנים.‏[96] גם פלאקוס הצליח לכבוש את העיר וולצ'ה וערים נוספות בלוקאניה, הברית שחניבעל בנה החלה להתפורר. כקונסולים של שנת 208 לפנה"ס נבחרו מרקלוס (פעם חמישית ואחרונה בחייו) וטיבריוס קווינטיוס קריספינוס. זה האחרון הטיל מצור על לוקרי, אולם חניבעל הניס אותו משם.‏[97] קריספינוס התאחד עם צבאו של מרקלוס, אולם חניבעל ארב להם בוונוסיה, מרקלוס נהרג ועמיתו נפצע קשה.‏[98] חניבעל לקח כשלל את החותמת של מרקלוס, וניסה לנצל אותה כדי לכבוש את סלאפיה. הוא כתב איגרת וחתם עליה בשם מרקלוס, באיגרת הוא הורה על החלפת חיל המצב הרומאי בעיר. הוא הלביש קבוצת לוחמים דוברי לטינית במדי הצבא הרומאי, ושלח אותם לעיר, אולם קריספינוס הזהיר מראש את מפקדי חילות המצב שמרקלוס מת. מפקד חיל המצב של סלאפיה נתן לחיילי חניבעל להיכנס לעיר ולאחר מכן טבח בהם.‏[99] במקביל בהיספניה, תקף סקיפיו את עזרובעל אחי חניבעל בקרב באיקולה. עזרובעל הצליח לחמוק ממנו, וסקיפיו בחר שלא לרדוף אחריו בשל מזג האוויר. עזרובעל הצליח לחצות את הפירנאים, ונותר בגאליה למשך החורף כדי לגייס חיילים חדשים. לאחר מכן במהלך האביב חצה במסע מזורז את האלפים, מסעו היה קל בהרבה מזה של אחיו, כיוון שהוא התנהל במזג אוויר נוח יותר עם מורי דרך מנוסים, והשבטים הגאלים שיתפו פעולה יותר. עזרובעל הגיע אל עמק הפו בקיץ של שנת 207 לפנה"ס עם 30,000 אנשים בערך, אילו היה מצליח להתחבר לכוח של אחיו ככל הנראה היה מצבו של חניבעל משתפר לאין שיעור.. כקונסולים של אותה שנה כיהנו גאיוס קלאודיוס נרו ומרקוס ליוויוס סלינטור. נרו נאבק בחניבעל באזור גרומנטום (Grumentum), וסלינטור המתין לעזרובעל. זה האחרון שלח שליח לאחיו כדי להודיע לו על בואו, אולם השליח נתפס בדרך לחניבעל בידי אנשיו של נרו. זה האחרון ידע היטב שאם עזרובעל יחמוק מסלינטור ויחבור לחניבעל יקיץ הקץ על רומא, לפיכך החליט להפר את הוראות הסנאט שהורה לו לא לעזוב את לוקאניה, ולחבור אל סלינטור החונה במטאורוס.

הוא חמק מחניבעל, והצעיד את חייליו במהירות כמה עשרות קילומטרים, עד שלפנות בוקר הגיע אל סלינטור והזהיר אותו. הם העמידו פנים שיש במחנה רק קונסול אחד, עזרובעל היה בנחיתות מספרית והשניים הביסו אותו בקרב מטאורוס. ראשו נערף, הושם בשק, והושלך אל מחנהו של חניבעל. שני שבויים אפריקאים שוחררו כדי לספר לחניבעל על הקרב. ליוויוס מספר שכאשר חניבעל ראה את ראשו הערוף של אחיו, הוא הכריז שקרתגו הפסידה כעת במלחמה.‏[100]

קרבות אחרונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כקונסולים של שנת 206 לפנה"ס נבחרו לוקיוס וטורניוס פילון, וקווינטוס קאיקולוס מטלוס. השנה עברה ללא קרבות משמעותיים, כששני הצדדים מנסים ללא הצלחה לארוב זה לזה בברוטיום. כקונסולים של שנת 205 לפנה"ס נבחרו פובליוס קורנליוס סקיפיו (בנו של סקיפיו הראשון והמנצח במערכה בהיספניה), ופובליוס ליקיניוס קראסוס דיבס. סקיפיו היה להוט לסיים במהירות האפשרית את המערכה נגד חניבעל, וחזר שוב ושוב במהלך נאומיו בסנאט על הסיסמה ש-"אם לא תהיה קרתגו לא יהיה חניבעל". תוכניתו של סקיפיו הייתה לפלוש לאפריקה דרך סיציליה, וכך להכריח את חניבעל לסגת מאיטליה כדי להגן על ארצו. אולם פאביוס הקשיש התנגד לתוכנית זו, ונשא נגדה נאומים חוצבי להבות. גם שאר חברי האריסטוקרטיה הרומאית התנגדו לה, כיוון שקינאו בעצמתם הרבה של בני משפחת סקיפיו. סקיפיו מצדו אימן את צבאו בסיציליה לקראת המסע המתוכנן, והצליח גם להדוף התקפה של חניבעל על לוקרי. קראסוס מצדו המשיך להאיבק בהצלחה בחניבעל בברוטיום, אם כי באותה שנה פרצה מגפה קשה במחנהו של חניבעל. המגפה פגעה קשות גם ברומאים, וקראסוס הקונסול לא יכל לבוא לרומא ולהיות נוכח בקונסולאט של השנה הבאה.‏[101] כקונסולים של שנת 204 לפנה"ס מונו מרקוס קורנליוס קאתאגוס, ופובליוס סמפרוניוס טוביטאנוס. האסטרטגיה של חניבעל נשענה באותה תקופה על מגננה על עיר הנמל קרוטון, שהייתה למעשה עיר הנמל האחרונה שנותרה לו.‏[102] לאחר ששיירה של 100 ספינות שהיו אמורות להביא לו אספקה וכסף הושמדה,‏[103] נאלץ חניבעל להתחיל לגבות מיסים גבוהים יותר מהאוכלוסייה המקומית. כמו כן הוא גרש אזרחים שנחשדו בשיתוף פעולה עם רומא, והטיל עונשים על ערים ושבטים שלא היו נאמנים מספיק, מה שיצר נגדו מרמור רב.‏[104]

בקיץ של אותה שנה ניצח חניבעל את סמפרוניוס בקרב פרשים קטן, סמפרוניוס נמלט למחנהו, וחניבעל לא העז לתקוף אותו. סמפרוניוס נחוש להשיב את כבודו העצמי הרמוס, התאחד עם צבאו של הפרוקונסול קראסוס ובכוחות מתוגברים צעד אל שערי קרוטון, חניבעל יצא נגדו אולם לא יכל לצבא המאוחד ונסוג אל קרוטון כשהוא מותיר מאחוריו 4,000 הרוגים. סמפרוניוס לא ניצל את ניצחונו כדי להטיל מצור על קרוטון, והסתפק בכיבוש כמה עיירות בסביבה.‏[105] כקונסולים של שנת 203 לפנה"ס נבחרו קווינטוס סרוויליוס קאיפיו, וגאיוס סרוויליוס גמינוס. השנה עברה ללא מאורעות מיוחדים, אם כי מאגו אחיו של חניבעל הגיע לצפון איטליה דרך הים, הוא נחת באזור נהר הפו, אולם הרומאים כיתרו את כוחותיו שם, והוא ניסה ללא הצלחה להתאחד עם אחיו.‏[106] אולם אז הגיעו חדשות מפתיעות מאפריקה.

פינוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצביא הרומאי פובליוס קורנליוס סקיפיו (בנו של סקיפיו שחניבעל הביס בקרב טיקינוס) תכנן כאמור לפלוש לאפריקה בשנת 205, אולם בשל חוסר תמיכה של הסנאט הפלישה בוצעה לבסוף רק בשנת 204 לפנה"ס. מטרת הפלישה הייתה להסיט את תשומת הלב של חניבעל מאיטליה אל מולדתו. סקיפיו ניצל במיומנות רבה את הסכסוכים בין ראשי השבטים הנומידים, והצליח לרכוש את ליבו של המצביא הנומידי הצעיר מסיניסה. השניים הטילו מצור על אוטיקה, אולם בקרתגו סירבו להזעיק את חניבעל, סירוב שהתברר כהרה אסון, לאחר שסקיפיו הביס את הצבא הקרתגי בקרב המישורים הגדולים. בלית ברירה הוחלט להזעיק את חניבעל מאיטליה. עוד לפני כן הוזעק חזרה צבאו של מאגו, הצבא עצמו הצליח להגיע אל אפריקה אולם לא ברור גורלו של מאגו עצמו.‏[י"ד]

בחודש יולי של שנת 203 לפנה"ס עזב חניבעל במפתיע את איטליה, הוא חמק ממנה בעזרת צי שיצא מקרוטון בלי שהרומאים ירגישו בכך, והפליג עם צבאו שכלל כעת בעיקר גאלים וברוטים אל אפריקה. לא ברור מה היה גודל הצבא שחניבעל חזר עמו, חסידיו של סקיפיו טוענים שמספרם הגיע ל-24,000.‏[107] בעוד חסידי חניבעל מצמצמים את המספר לכדי 10,000.‏[108] כאשר חניבעל הגיע כבר היה חורף, ולפיכך דחו שני הצדדים את פעולות האיבה. עם בוא האביב של שנת 202 לפנה"ס הפרו הקרתגים את ההסכם, ובזזו ספינות אספקה רומאיות. בתחילת הקיץ ארגן סקיפיו פעולת תגמול גדולה, וצעד במהירות לכיוון הדרומטום שם חנה חניבעל, כשהוא בוזז בדרכו את האזורים הכפריים של קרתגו. חניבעל התקדם גם הוא במהירות כדי לפגוש את סקיפיו, שני הצדדים נפגשו בסוף בעיר "זאמה הקטנה" הידועה יותר בשם זאמה רגיה (Zama Regia), עיר בקרתגו על גבול נומידיה שם התרחש קרב זאמה שסיים את המלחמה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות עתיקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Livius, Translated by F.G. Moore. The Loeb Classical Library. London, William Heinemann, 1919-1959.
 • Polybius, Translated by W.R. Paton. The Loeb Classical Library. London, William Heinemann, 1922-1925.
 • Appianus, Translated by H. White. The Loeb Classical Library. London, William Heinemann, 1912.
 • Cornelius Nepos, Lives of Eminent Commanders. Translated by the Rev. John Selby Watson. 1886. Digitized copy in: tertullian.org
 • Diodorus Siculus. Library of History. Translated by C.H. Oldfather, R.M. Geer, C.L. Sherman, F.R. Walton and C.B. Welles. Loeb Classical Library. Cambridge, MA, Harvard University Press; London, William Heinemann, 1933-1967.
 • Cassius Dio. Roman History. Translated by Earnest Cary. Loeb Classical Library. Cambridge (MA), Harvard University Press, and London, William Heinemann, 1914-1927. 9 vols. Digitized copy in:LacusCurtius
 • Plutarch. Lives. Translated by Bernadotte Perrin. Loeb Classical Library. Cambridge (MA), Harvard University Press, and London, William Heinemann, 1914-1926. 11 vols. Digitized copy in: penelope.uchicago.edu.
 • Zonaras, Annales. J.P. Migne, Patrologia Graeca, 1857-1866. Digitized copy in: Documenta Catholica Omnia.

מחקרים מודרניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ישראל שצמן. תולדות הרפובליקה הרומית. ירושלים, הוצאת ספרים ע"ש י"ל מאגנס, תש"ן.
 • יחיאל זלטנר, המודיעין של חניבעל, זמנים, 29, סתיו 1988, עמ' 14-26.
 • כתריאל בן אריה. קרבות מופת (מאלכסנדר מוקדון עד אלנבי). ירושלים, הוצאת לביא, 1994.
 • הרולד למב, חניבעל - האחד נגד רומי, מערכות, 1964.
 • מרי דולן, הקרתגני: חניבעל מקרתא חדתא, עמיחי, 1959
 • מ. קארי, דברי ימי רומא, עד סוף תקופת קונסטאנטינוס, הוצאת ש. פרידמן, תל אביב
 • Serge Lancel, Hannibal, Blackwell, במקור יצא בצרפת ב-1995 , תרגום לאנגלית 1998
 • J. F. Lazenby, Hannibals war, Aris & Phillips, 1978
 • Nic Fields, Hannibal Command, Osprey Press 2011.
 • Walter Görlitz, Hannibal - eine politische Biographie, 2005. (בגרמנית)
 • F. W. Walbank, A historical commentry on Polybius, Oxford university press, 1957
 • Baker, G. P. (1999). Hannibal, Cooper Square Press.
 • Cottrell, Leonard (1992). Hannibal: Enemy of Rome, Da Capo Press.
 • Goldsworthy, Adrian (2003). The Fall of Carthage, Cassel Military Paperbacks.
 • Peddie, John (2005). Hannibal's War, Sutton Publishing Limited.
 • Dodge, Theodore A. (1891). Hannibal, Da Capo Press.
 • .Giovanni Brizzi, Scipione e Annibale, la guerra per salvare Roma, Bari-Roma, Laterza, 2007 (באיטלקית)
 • Gregory Daly, Cannae, Ruotledge, 2002.
 • Lamb, Harold (1958). Hannibal: one man against Rome, Garden City, NY: Doubleday.
 • Hoyos, Dexter (2008). Hannibal : Rome's greatest enemy. Exeter: Bristol Phoenix Press.
 • Hoyos, Dexter (2003). Hannibal's dynasty power and politics in the western Mediterranean, 247-183 BC. London: Routledge.
 • Prevas, John (2001). Hannibal crosses the Alps: the invasion of Italy and the Punic Wars, Cambridge, MA: Da Capo Press.
 • John F. Shean, Hannibal's mules: The logistical limitations of Hannibal's army and the battle of Cannae, 216 BC, Historia: Zeitschrift für Alte Geschichte, Bd. 45, H. 2 (2nd Qtr., 1996).
 • Bagnall, Nigel (1990). The Punic Wars.
 • A. D. Fitton Brown, After Cannae, Historia: Zeitschrift für Alte Geschichte, Bd. 8, H. 3 (Jul., 1959), pp. 365-371
 • Andrew Erskine, Hannibal and the Freedom of the Italians , Hermes, 121. Bd., H. 1 (1993), pp. 58-62
 • Michael P. Fronda, Hegemony and Rivalry: The Revolt of Capua Revisited , Phoenix, Vol. 61, No. 1/2 (Spring - Summer, 2007), pp. 83-108
 • E. T. Salmon, The Strategy of the Second Punic War, Greece & Rome, Vol. 7, No. 2 (Oct., 1960), pp. 131-142
 • E. W. Davis, Hannibal's Roman Campaign of 211 B. C., Phoenix, Vol. 13, No. 3 (Autumn, 1959), pp. 113-120
 • B. D. Hoyos, Hannibal: What Kind of Genius?, Greece & Rome, Vol. 30, No. 2 (Oct., 1983), pp. 171-180
 • Arthur J. Pomeroy, Hannibal at Nuceria, Historia: Zeitschrift für Alte Geschichte, Bd. 38, H. 2 (2nd Qtr., 1989), pp. 162-176
 • .Delbrück, Hans. Geschichte der Kriegskunst im Rahmen der politischen Geschichte (I Teil: Das Altertum). Berlin, Germany: Walter de Gruyter & Co, 1964 (יצא לאור במקור בשנת 1920)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביאורים והסברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ שני לגיונות נוספים נשלחו להיספניה.
 2. ^ בפועל רק חצי מהם לקחו חלק בקרבות.
 3. ^ אם כי בקרב קאנאי לקחו חלק לכל היותר רק שמונה לגיונות.
 4. ^ זו הדעה המקובלת, אולם על פי מקורות אחרים המספר היה גדול בהרבה.
 5. ^ המקורות ההיסטוריים העוסקים בתקופה זו הם ררומאיים או יווניים, לא שרדו מקורות קרתגיים, לפיכך המספרים בין 216 ל-203 אינם ידועים במדויק.
 6. ^ בהמשך השתנה מנהג זה, והפרובינקיות הוכרזו עוד בטרם נערכו הבחירות - זאת על מנת למנוע מצב שבו קונסול מסוים זוכה בבחירות ואז מקבל, בדרך לא דרך, פרובינקיה עשירה שיוכל למצוץ את לשדה.
 7. ^ המונח "שכירי חרב" הוא פשטני בהקשר הזה, משום שחלק מהחיילים לא שרתו בתשלום, אלא נשלחו במסגרת התחייבות של בעל ברית או במסגרת הסכם עם מנהיג אחר (מקור: גולדסוורת'י, עמ' 33.).
 8. ^ הנחה זו מבוססת בין היתר על כך שבמהלך מלחמת שכירי החרב דרשו השכירים המתמרדים תשלום על הסוסים שנהרגו להם, והקרתגים התייחסו אל הדרישה כלא צודקת.
 9. ^ זיהויו של מהרבעל כנומידי אינו וודאי, ומדובר בהשערה בלבד שכן השם מהרבעל היה שם נדיר מאוד בקרב הקרתגים ולא ידוע על אישים נוספים בשם זה.
 10. ^ פוליביוס לדוגמה.
 11. ^ דרגתו של זה אינה מצוינת במקורות.
 12. ^ תואר שהוענק ברומא במקרי חירום בלבד.
 13. ^ תואר שניתן לסגנו של הדיקטטור שתפקידו היה לייעץ לו.
 14. ^ אין אחידות במקורות העתיקים, על פי טיטוס ליוויוס מאגו ציית לפקודה אולם מת בדרך בסרדיניה. על פי מקורות אחרים הוא המשיך להילחם ומת באזור שנת 193 לפנה"ס. ראו כאן.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ P.A. Brunt, Italian .Menpower, Oxford University Press, 1971. p 418
 2. ^ יש המעריכים שהרומאים עשו זאת בכוונה לחרחר מלחמה. השוו Dexter Hoyos, Companion to the Punic Wars (2011) pp 195 - 196
 3. ^ פוליביוס, ספר שישי, 21-24.
 4. ^ .Delbrück, pp 423-424
 5. ^ שצמן, עמ' 248.
 6. ^ .32 ,Goldsworthy, pp. 14, 29
 7. ^ ביוגרפיה בספרו של ויליאם סמית
 8. ^ .Karel Jacobs, Gaius Flaminius, Edecea, Hoorn 1937, dissertation
 9. ^ ביוגרפיה בספרו של ויליאם סמית
 10. ^ זלטנר, עמ' 15.
 11. ^ .Goldsworthy, p, 34
 12. ^ בנימין שימרון, תרגום מיוונית לפוליביוס, עמ' 100, פ' 68, הערה 1.
 13. ^ .Goldsworthy, p, 32
 14. ^ Wise, Terence (2004) [1982]. Armies of the Carthaginian Wars, 265-146 BC. Osceola; Wellingborough: Osprey Publishing, pp. 13-14
 15. ^ שארל פיקאר, "חיי יום יום בקרת חדשת", הוצאת עם הספר, 1964. עמ' 141.
 16. ^ ELEPHANTS AND THE NABATAEANS
 17. ^ THE MYSTERY OF HANNIBAL'S ELEPHANTS
 18. ^ ביוגרפיה באתר ליוויוס
 19. ^ .Lazenby, pp. 64–6, 85
 20. ^ ביוגרפיה בספרו של ויליאם סמית
 21. ^ ביוגרפיה בספרו של ויליאם סמית
 22. ^ פוליביוס, ספר תשיעי, 24.
 23. ^ .Lazenby, pp 70, 86, 88, 176, 237, 285
 24. ^ ‏שצמן, עמ' 137.
 25. ^ .Dodge, p 164
 26. ^ .Lancel, p 25
 27. ^ .Prevas, p, 86
 28. ^ ראו כרונולוגיה של חציית הרי האלפים בידי חניבעל באתר ליוויוס
 29. ^ .Lancel, p 60
 30. ^ פוליביוס, ספר שלישי, 54.
 31. ^ בנימין שימרון, תרגום מיוונית של פוליביוס, עמ' 213, הערה 1.
 32. ^ 32.0 32.1 .Goldsworthy, p 168.
 33. ^ הערך "קרב טיקינוס", באנציקלופדיה הצבאית המקוונת.
 34. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ואחד, 43.
 35. ^ .Goldsworthy, p, 169
 36. ^ פוליביוס, ספר שלישי, 63. טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ואחד, 43. דיו קסיוס, ספר ארבעה עשר, 57, 4.
 37. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ואחד, 46.
 38. ^ .Goldsworthy, p, 171
 39. ^ יש המעלים את השאלה כיצד עבר לונגוס מרחק כה גדול בזמן כה קצר. ראו: Goldsworthy, p, 173
 40. ^ זלטנר, עמ' 16.
 41. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ואחד, 64.
 42. ^ פוליביוס, ספר שלישי, 79.
 43. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושניים, 7. פלוטארכוס, חיי פאביוס, 3. פוליביוס, ספר שלישי, 84.
 44. ^ פוליביוס, ספר שלישי, 85.
 45. ^ .Lazenby, p. 65
 46. ^ פוליביוס, ספר שלישי, 85. טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושניים, 8.
 47. ^ אפיאנוס, "המלחמות הפוניות", 11.
 48. ^ למב, עמ' 128.
 49. ^ פלוטארכוס, חיי פאביוס, 4. טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושניים, 9-10.
 50. ^ שצמן, עמ' 141.
 51. ^ Hoyos, Dexter (2003). Hannibal's dynasty power and politics in the western Mediterranean, 247-183 BC. London: .Routledge. p, 116
 52. ^ המסרים נשלחו ככל הנראה כבר לפני כן. השוו: Hoyos, Dexter (2003). Hannibal's dynasty power and politics in the western Mediterranean, 247-183 BC. London: .Routledge. pp, 115-116
 53. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושניים, 9.
 54. ^ .Lazenby, p, 66
 55. ^ .Lazenby, p, 68
 56. ^ פלוטארכוס, חיי פאביוס, 5.
 57. ^ פוליביוס, ספר שלישי, 90.
 58. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושניים, 13.
 59. ^ בנימין שימרון, תרגום מיוונית לפוליביוס, עמ' 238, הערה 3.
 60. ^ Goldsworthy, pp .192-194
 61. ^ פוליביוס, ספר שלישי, 93. פלוטארכוס, "חיי פאביוס", 6.
 62. ^ רחל פייג וישניא, השיבה הביתה: פדיון שבויים ברומא העתיקה, זמנים חוברת 88, עמ' 89.
 63. ^ .Bagnall, Nigel, The Punic Wars, p 188
 64. ^ .Peddie, p, 95
 65. ^ .Lazenby, p, 71
 66. ^ .Cottrell, Leonard, Hannibal: Enemy of Rome, p 127
 67. ^ .Peddie, p, 96
 68. ^ פוליביוס, ספר שלישי, 108.
 69. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושניים, 36.
 70. ^ לדיון אודות הדעות השונות ראו: F. W. Walbank, A historical commentry on Polybius, Oxford university press, vol I, 1957, p 439-440
 71. ^ .Arthur Meckstein, Moral vision of Polybius, pp 38-40
 72. ^ -Gregory Daly, Cannae, Ruotledge, 2002. p, 192 193
 73. ^ Hoyos, Dexter (2003). Hannibal's dynasty power and politics in the western Mediterranean, 247-183 BC. London: .Routledge. p, 119
 74. ^ פלוטארכוס, "חיי פאביוס", 17. טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושניים, 37.
 75. ^ John F. Shean, Hannibal's mules: The logistical limitations of Hannibal's army and the battle of Cannae, 216 BC, Historia: Zeitschrift für Alte Geschichte, Bd. 45, H. 2 (2nd Qtr., 1996), pp. 159-187
 76. ^ .Delbrück, pp. 353–354
 77. ^ Goldsworthy, Adrian. Cannae. London: Cassell & Co., 2001, pp. 162–163.
 78. ^ קארי, עמ' 170.
 79. ^ .Goldsworthy, p, 219
 80. ^ למב, עמ' 162.
 81. ^ בגידתה הפתאומית של קאפואה, מותירה מקור לתאוריות קשר רבות. להרחבה בנושא: .Michael P. Fronda, Hegemony and Rivalry: The Revolt of Capua Revisited , Phoenix, Vol. 61, No. 1/2 (Spring - Summer, 2007), pp. 83-108
 82. ^ Arthur J. Pomeroy, Hannibal at Nuceria, Historia: Zeitschrift für Alte Geschichte, Bd. 38, H. 2 (2nd Qtr., 1989), pp. 162-176
 83. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושלושה, 25 - 27
 84. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושלושה, 45 - 46. פלוטארכוס, "חיי מרקלוס", 11-12.
 85. ^ .Goldsworthy p 223
 86. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים וארבעה, 1 - 3
 87. ^ דוד גולן, תולדות העולם ההלניסטי, הוצאת ספרים ע"ש י"ל מאגנס, תשמ"ג (מהדורה ראשונה) תשמ"ז (מהדורה שנייה). עמ' 390.
 88. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושלושה, 38.
 89. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים וארבעה, 4.
 90. ^ תאריך הרצח לא ברור ראו Lazenby, John Francis, Hannibal's War, p 103
 91. ^ שצמן 143
 92. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים וארבעה, 19.
 93. ^ ליוויוס טוען שהייתה זו שנת 214, אולם לייזנבי (עמ' 105) מצביע על שנת 213.
 94. ^ Lazenby, John Francis, Hannibal's War, p 113
 95. ^ 235-Goldsworthy pp. 233
 96. ^ פלוטארכוס, "חיי פאביוס", 22.
 97. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושבעה, 25.
 98. ^ פלוטארכוס, "חיי מרקלוס", 29.
 99. ^ .Goldsworthy p. 237
 100. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושבעה, 49.
 101. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ושמונה, 46.
 102. ^ .Delbrück p 430
 103. ^ אפיאנוס, "המלחמות הפוניות", ספר שמיני, 54.
 104. ^ אפיאנוס, "המלחמות הפוניות", ספר תשיעי, 57.
 105. ^ טיטוס ליוויוס, ספר עשרים ותשעה, 36.
 106. ^ Mago Barca
 107. ^ לידל הארט, סקיפיו אפריקנוס הגדול מנפוליון, מערכות - משרד הביטחון - ההוצאה לאור. עמ' 136.
 108. ^ שצמן, עמ' 155.