החוף השמאלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ביאור התפלגות האלקטורים:
מפה המתארת את ההצבעות של כל מדינה בארבע הבחירות האחרונות, שימו לב שקליפורניה, אורגון וושינגטון מוגדרות כ"מדינות כחולות" (אלה שהצביעו למפלגה הדמוקרטית, הליברלית יותר), ואלסקה כ"מדינה אדומה" (אלה שהצביעו בעד המפלגה הרפובליקנית, השמרנית יותר).

החוף השמאלי הוא ביטוי פוליטי המרמז על כך שהחוף המערבי של ארצות הברית נוטה פוליטית שמאלה או שהביטוי יכול להתייחס למדינות הנוטות שמאלה פוליטית. המשמעות היא כי (למעט אלסקה), מדינות קליפורניה, אורגון, ושינגטון והוואי נוטות להצביע למפלגה הדמוקרטית. כמו כן, המשמעות היא שלרוב האנשים החיים באזור החוף המערבי יש גישה ליברלית יותר משאר המדינה. הכינוי מתבסס על כך שכאשר מפת ארצות הברית מוצבת כך שהמוצפנת מופנה כלפי מעלה - החוף המערבי של ארצות הברית יימצא בצד שמאל של ארצות הברית[1]. המונח חל גם על תופעה דומה לגבי קולומביה הבריטית בקנדה, מאותן סיבות[2].

באופן מסורתי נחשבות מדינות החוף המערבי לליברליות יותר. במלחמת האזרחים השתייכו קליפורניה, אורגון וושינגטון לאיחוד הצפוני ששלל את העבדות. גם הגישה להפלות וזכויות להט"ב במדינות האזור היא באופן מסורתי ליברלית יחסית[3]. מאז 1988 בחרו מדינות האזור במועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית.

בחוף השמאלי נמצאת הכמות הרבה ביותר של עובדים במקצועות ה-STEM (Science, technology, engineering, and mathematics) והוא צפוי להמשיך להיות מוקד טכנולוגי מוביל עבור ארצות הברית. התוצר הגולמי של החוף השמאלי הוא כ -1.2 טריליון דולר[4].

בבחירות לבית הנבחרים שנערכו ב-2022 בכל מחוזות הקונגרס הגובלים ישירות באוקיינוס השקט, כולל אלו באלסקה נבחר מועמד מטעם המפלגה הדמוקרטית

מפה המראה את תוצאות הבחירות לבית הנבחרים של ארצות הברית ב-2022, ניתן לראות כי כל המחוזות בחוף המערבי ואף מחוזות הבחירה של אלסקה והוואי

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Hyslop, Stephen G. (5 באפריל 1996). Political Geography of the United States. Guilford Press. p. 65-68. {{cite book}}: (עזרה)
  2. ^ Francis, Daniel. "Far Out on the Left Coast: British Columbia's Sense of Isolation and Belonging". The Canadian Encyclopedia. נבדק ב-29 בספטמבר 2019. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ ראו חוקי ההפלה לפני 1973 בחתך לפי מדינות
  4. ^ "America's Next Decade - Forbes". נבדק ב-6 בספטמבר 2018. {{cite web}}: (עזרה)