החופש לבחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
החופש לבחור
Free to Choose: A Personal Statement
החופש לבחור.jpg
מידע כללי
מאת מילטון פרידמן, רוז פרידמן
שפת המקור אנגלית
סוגה כלכלה
הוצאה
שנת הוצאה 1980
מספר עמודים 325
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת דביר
שנה 1988
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-0-15-633460-0
הספרייה הלאומית 002476670, 001062639

החופש לבחור: עיקרי הכלכלה החופשיתאנגלית: Free to Choose: A Personal Statement) הוא ספר וסדרת טלוויזיה שנוצרו על ידי הכלכלנים מילטון פרידמן ואשתו רוז, ובהם הביעו את תמיכתם בעקרונות השוק החופשי. הספר שימש בעיקר כתגובה לספרו של ג'ון קנת גלבריית "The Age of Uncertainty".

הספר יצא לאור בינואר 1980 (בישראל הוא יצא בהוצאת דביר בשנת 1988). ב-1976 זכה פרידמן בפרס נובל לכלכלה.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מדבר על כך שחינוך ושוק חופשי יביאו את המיטב לכל האנשים בחברה, ומנמק באמצעות דוגמאות בהן הדבר אכן הוליד שגשוג כלכלי. הספר טוען ששיטה זו תוכל לפתור בעיות בנושאים רבים בהם דרכים אחרות כשלו בעבר. הספר כולל כ-10 פרקים המתפרשים על 297 עמודים. "החופש לבחור" הופיע בראש ברשימת רבי המכר של ארצות הברית במשך 5 שבועות.

מחברי הספר מביעים תמיכה בעקרונות "לסה פר", ומותחים ביקורת על התערבות הממשלה ופגיעה בחירות האישית והיעילות הכלכלית בארצות הברית ומחוצה לה. הם מתנגדים למיסים על גז וטבק, ולניהולה של הממשלה את בתי הספר הציבוריים. כמו כן, הפרידמנים האשימו ישירות את הממשלה בשפל הגדול והביעו תמיכה במס הכנסה שלילי כאלטרנטיבה לשיטת המיסוי הנוכחית. הם טענו שצריך לסלק את ה-FDA, להגביר פיקוח על אספקת הכסף שמגיע מהפדרל ריזרב, ואף לבטל חוקים התומכים איגודים מקוצעיים.

הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1989 רשת PBS הוציאה לראשונה לאור סדרת טלוויזיה בת עשרה פרקים על הספר. בתוכנית, פרידמן דן במקרים של הצלחות וכשלונות כלכליים לאורך ההיסטוריה, שעל פי טענותיו קשורות לאופן בו הקפיטליזם התבטא בהם. כך למשל, במציג את הונג קונג כמדינה מצליחה, אשר ידועה בזכות השוק החופשי בה, בעוד שהודו ספגה ביקורת על התלותיות שלה בכלכלה מתוכננת ופרוטקציוניזם בתעשיית הטקסטיל שלה. לאחר ההופעה המרכזית בכל תוכנית, שוחח פרידמן עם אנשים רלוונטיים לנושא ממקומות שונים בעולם. בשנת 1990 הסדרה שודרה בשנית, הפעם על ידי מנחה אחר, אך פרידמן עדיין השתתף בה.

מספר ידוענים השתתפו בסדרה, ביניהם ניתן למנות את רונלד רייגן, ארנולד שוורצנגר, דונלד רמספלד, ג'אגדיש בהאגוואטי, ויליאם מקצ'סני מרטין, פיטר טמין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]