לדלג לתוכן

החופש לבחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החופש לבחור
Free to Choose: A Personal Statement
מידע כללי
מאת מילטון פרידמן, רוז פרידמן
שפת המקור אנגלית
סוגה כלכלה
נושא מוניטריזם עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה הרקורט עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1980
מספר עמודים 325
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת דביר
תאריך 1988
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002476670, 001062639
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

החופש לבחור: עיקרי הכלכלה החופשיתאנגלית: Free to Choose: A Personal Statement) הוא ספר וסדרת טלוויזיה שנוצרו על ידי הכלכלנים מילטון פרידמן, זוכה פרס נובל לכלכלה ב-1976, ואשתו רוז, ובהם הביעו את תמיכתם בעקרונות השוק החופשי. הספר שימש בעיקר כתגובה לספרו של ג'ון קנת גלבריית "The Age of Uncertainty".

הספר יצא לאור בינואר 1980. בישראל הוא יצא בהוצאת דביר ב-1988.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מדבר על כך שחינוך ושוק חופשי יביאו את המיטב לכל האנשים בחברה, ומנמק באמצעות דוגמאות בהן הדבר אכן הוליד שגשוג כלכלי. הספר טוען ששיטה זו תוכל לפתור בעיות בנושאים רבים בהם דרכים אחרות כשלו בעבר. הספר כולל כ-10 פרקים המתפרשים על 297 עמודים. "החופש לבחור" הופיע בראש ברשימת רבי המכר של ארצות הברית במשך 5 שבועות.

מחברי הספר מביעים תמיכה בעקרונות "לסה פר", ומותחים ביקורת על התערבות הממשלה ופגיעה בחירות האישית והיעילות הכלכלית בארצות הברית ומחוצה לה. הם מתנגדים למיסים על גז וטבק, ולניהולה של הממשלה את בתי הספר הציבוריים. כמו כן, הפרידמנים האשימו ישירות את הממשלה בשפל הגדול והביעו תמיכה במס הכנסה שלילי כאלטרנטיבה לשיטת המיסוי הנוכחית. הם טענו שצריך לסלק את ה-FDA, להגביר פיקוח על אספקת הכסף שמגיע מהפדרל ריזרב, ואף לבטל חוקים התומכים באיגודים מקצועיים.

הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1989, הוציאה רשת PBS לראשונה לאור סדרת טלוויזיה בת עשרה פרקים על הספר. בתוכנית, פרידמן דן במקרים של הצלחות וכשלונות כלכליים לאורך ההיסטוריה, שעל פי טענותיו קשורות לאופן בו הקפיטליזם התבטא בהם. כך למשל, במציג את הונג קונג כמדינה מצליחה, אשר ידועה בזכות השוק החופשי בה, בעוד שהודו ספגה ביקורת על התלותיות שלה בכלכלה מתוכננת ופרוטקציוניזם בתעשיית הטקסטיל שלה. לאחר ההופעה המרכזית בכל תוכנית, שוחח פרידמן עם אנשים רלוונטיים לנושא ממקומות שונים בעולם. בשנת 1990 שודרה הסדרה בשנית, הפעם על ידי מנחה אחר, אך פרידמן עדיין השתתף בה.

מספר ידוענים השתתפו בסדרה, ביניהם רונלד רייגן, ארנולד שוורצנגר, דונלד רמספלד, ג'אגדיש בהאגוואטי, ויליאם מקצ'סני מרטין ופיטר טמין.

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1986 העניק מזכיר המדינה של ארצות הברית, ג'ורג' שולץ לראש ממשלת ישראל, יצחק שמיר, עותק של הספר בצרפתית, כמתנה[1]. בעקבות פרסום דבר המתנה שלחו מספר מרצים לעבודה סוציאלית, בהם ד"ר יצחק קדמן, מכתב לראש הממשלה בו בקשו ממנו להשיב את המתנה ולא להנהיג בישראל כלכלה חופשית וחוסר מעורבות ממשלתית[2].

בשנת 1988, ביוזמת דניאל דורון, תורגם הספר לעברית ויצא בהוצאת דביר[3]. בשנת 1989 שודרו פרקי הסדרת הטלוויזיה בערוץ 2[4]. במקביל לשידור התכנית התקיימו בבית ציוני אמריקה דיונים של אישי כלכלה ישראליים בעקבות הסדרה[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]