החופש לבחור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
החופש לבחור
Free to Choose: A Personal Statement
החופש לבחור.jpg
מידע כללי
מאת מילטון פרידמן, רוז פרידמן
שפת המקור אנגלית
סוגה כלכלה
הוצאה
שנת הוצאה 1980
הוצאה בעברית הוצאת דביר
שנת הוצאה בעברית 1988
מספר עמודים 325
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-0-15-633460-0
OCLC 21563571
הספרייה הלאומית 002476670, 001062639

החופש לבחור (שמו המלא באנגלית: Free to Choose: A Personal Statement) הוא ספר וסדרת טלוויזיה שנוצרו על ידי הכלכלנים מילטון פרידמן ואשתו רוז, ובהם הביעו את תמיכתם בעקרונות השוק החופשי. הספר שימש בעיקר כתגובה לספרו של ג'ון קנת גלבריית "The Age of Uncertainty".

הספר יצא לאור בינואר 1980 (בישראל הוא יצא בהוצאת דביר בשנת 1988). ב-1976 זכה פרידמן בפרס נובל לכלכלה.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מדבר על כך שחינוך ושוק חופשי יביאו את המיטב לכל האנשים בחברה, ומנמק באמצעות דוגמאות בהן הדבר אכן הוליד שגשוג כלכלי. הספר טוען ששיטה זו תוכל לפתור בעיות בנושאים רבים בהם דרכים אחרות כשלו בעבר. הספר כולל כ-10 פרקים המתפרשים על 297 עמודים. "החופש לבחור" נמצא ברשימת רבי המכר של ארצות הברית במשך 5 שבועות.

ב-1989 רשת PBS הוציאה לראשונה לאור סדרת טלוויזיה על הספר. בתוכנית, פרידמן מדבר ומציג דוגמאות להצלחות וכשלונות כלכליים לאורך ההיסטוריה, שעל פי טענותיו קשורות לאופן בו הקפיטליזם המתבטא בהם. למשל, הונג קונג המצליחה, אשר ידועה בזכות השוק החופשי בה, בעוד שהודו ספגה ביקורת על התלותיות שלה בכלכלה מתוכננת ופרוטקציוניזם בתעשיית הטקסטיל שלה. לאחר ההופעה המרכזית בכל תוכנית, שוחח פרידמן עם אנשים רלוונטיים לנושא ממקומות שונים בעולם. בשנת 1990 הסדרה שודרה בשנית, הפעם על ידי מנחה אחר, אך פרידמן עדיין השתתף בה.

אורחי התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורחים ידועים שהשתתפו בדיונים במהלך עונות הסדרה:

דעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרידמן ואשתו מביעים תמיכה בעקרונות הלסה פר, ולרוב מותחים ביקורת על התערבות הממשלה ופגיעה בחירות האישית והיעילות הכלכלית בארצות הברית ומחוצה לה. מחברי הספר מתנגדים למסים על גז וטבק, ולניהולה של הממשלה את בתי הספר הציבוריים. הפרידמנים האשימו ישירות את הממשלה בשפל הגדול והביעו תמיכה במס הכנסה שלילי כאלטרנטיבה לשיטת המיסוי הנוכחית. הם טענו שצריך לסלק את ה-FDA, להגביר פיקוח על אספקת הכסף שמגיע מהפדרל ריזרב, ואף ביטול חוקים בעד איגוד מקצועי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]