החזית העממית לשחרור תיגראי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
החזית העממית לשחרור תיגראי
ሕዝባዊ ወያኔ ሓርነት ትግራይ
סמל המפלגה
סמל המפלגה
מדינה אתיופיהאתיופיה אתיופיה
מנהיגים דברה-ציון גברה-מיכאל עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 18 בפברואר 1975 – הווה (47 שנים)
אידאולוגיות סוציאליזם דמוקרטי
מטה מקלה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

החזית העממית לשחרור תיגראי ידועה יותר באתיופיה בשמות וויאנה ו-הווחתתיגרינית: ሕዝባዊ ወያኔ ሓርነት ትግራይ בתעתיק לעברית: הזבאווי וויאנה חארנת תיגראי) היא מפלגה והסיעה הראשית במפלגת האיחדג לשעבר. בבחירות האחרונות לבית הנבחרים האתיופי, שהתקיימו במאי 2010 היא זכתה ב-499 מושבים מתוך 547 מושבים (91%)[1]. בבחירות לבית הנבחרים במחוז תיגראי האיחדג זכתה בכל 152 המושבים[2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחוז התיגראינים באתיופיה

בתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20 כשאתיופיה הייתה תחת שלטון הדרג, קבוצה של מהפכנים תיגראינים הקימו את הארגון הלאומי התיגראיני. ארגון זה יצר תאים סודיים וערך תעמולה מוגברת באזורים המיושבים בתיגראינים. הארגון הטיגראני היה בין הארגונים החשובים והמשפיעים וגייס תיגראינים רבים למען התקוממות נגד השלטון הצבאי ועצמאות תיגראי. לאחר שהחונטה הצבאית הצליחה לבלום את הארגון הוא קרא להתקוממות צבאית בכל רחבי אתיופיה כנגד המשטר. בפברואר 1975 לאחר שינוי ארגוני וצבאי ארגון זה שינה את שמו ל"החזית העממית לשחרור תיגראי"[3] .בדומה לשעביה הארגון זכה לתמיכה של אויבות אתיופיה במיוחד מצרים וסודאן.

בדומה לארגונים אחרים בהם השעביה האריתראי, הוויאנה (יחד עם התנועה העממית-דמוקרטית האתיופית) נלחמה כנגד שלטונו הצבאי של מנגיסטו היילה מריאם, ושלטה באזורים נרחבים בוואלו ובאגמדיר[4]. ב-1983, הגוף שהקים את הוויאנה, ייסד גוף פוליטי בשם הליגה המרקסיסטית-לניניסטית התיגראינית על פי מודל מפלגת העבודה האלבנית. הליגה המרכסיסטית הציגה עצמה באתיופיה בשם וויאנה[5].

הוויאנה הונהג על ידי וועדה מרכזית ופוליטביורו. ארגון הוויאנה חולק לארבעה ארגונים אזורים, מהם שלושה בתיגראי ואחד מחוץ לאתיופיה שפעל במישוריים דיפלומטיים. כל אחד מהארגונים האזורים היה בעל חברי פוליטביורו שתיאמו את הפעולות עם הארגון המרכזי. ארגון החוץ ניהל מאבק דיפלומטי כנגד המשטר האתיופי בעיקר בסודאן, במזרח התיכון, באירופה ובצפון אמריקה[6].

עקב הצלחת הוויאנה בהשתלטות על אתיופיה ב-1991 וההתמוטטות של השלטון הקומוניסטי באלבניה, הוויאנה נטש את האידיאלוגיה המרקסיסטית-לניניסטית. ההנהגה של הוויאנה טענה שהליגה המרקסיסטית-לניניסית התיגראינית פורקה כאשר הארגון הצטרף לאיחדג שהצליחה להשתלט על אתיופיה לאחר ההתמוטטות הדרג ב-1991. מלס זנאווי, שכיהן כראש ממשלת אתיופיה, היה יושב ראש הסיעה ומנהיגה מ-1979 ועד למותו ב-2012

בנובמבר 2019, איחדג פורק, וראש הממשלה ויו"ר האיחדג, אבי אחמד, מיזג שלוש מהמפלגות המרכיבות אותה (לא כולל ה-TPLF) למפלגת השגשוג החדשה, אשר נוסדה רשמית ב-1 בדצמבר 2019.

בנובמבר 2020 פרצה מלחמת תיגראי בין השלטון הפדרלי למפלגה. המפלגה כרתה ברית עם ארגונים אחרים בשנת 2021.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ EPRDF Wins 499 Of 547 Federal Parliamentary Seats: NEBE - Ethiopian News
  2. ^ בחירות באפריקה
  3. ^ טורסטאנסון גוסטה, המאבק בתיגראי, עמודים 4-5.
  4. ^ טורסטאנסון גוסטה, המאבק בתיגראי, עמוד 8.
  5. ^ אותו הארגון שהתקומם כנגד הקיסר היילה סלאסי ב-1943. להרחבה ראה: מרד הוויאנה.
  6. ^ טורסטאנסון גוסטה, המאבק בתיגראי, עמוד 8.