החי בארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עיטם לבן ראש במרילנד. העיטם הוא הציפור הלאומית של ארצות הברית והוא מצוי בכל המדינות היבשתיות בה.
ביזון אמריקאי - חיית הבר הגדולה במדינה ויכולה להגיע לגובה 2 מטרים בכתפיו ולמשקל של 1 טון.
אליגטור אמריקאי בביצת האוורגליידס. האליגטור הוא אחד הזוחלים הגדולים בארצות הברית והוא מצוי בשמונה מהמדינות הדרומיות-מזרחיות.

הפאונה של ארצות הברית כוללת מגוון מינים בעלי חיים ילידים החיים לאורך 48 מדינות סמוכות בנוסף להוואי, אלסקה והטריטוריות של ארצות הברית, המופרדות משאר המדינות. הרבה מהחיות בה הם אנדמיות לאזורים קטנים או מקיפים. לעומתם מינים רבים חיים לאורך כל מדינות היבשת הרציפות וחלקם אף התרגלו לחיים לצד האדם.

ישנם ע"פ הערכות מעל 295 מיני דו-חיים, 311 זוחלים, 432 יונקים, 800 מיני עופות מקומיים, 1,154 דגים ומעל 100,000 חרקים ידועים[1]. מינים אלה חיים בין אזורי הקטבים, דרך הפרריה של מרכז ארצות הברית ועד לדרום המדברי או לביצות של פלורידה.

עקב המגוון הגדול שבה הוקמו בארצות הברית פארקים לאומיים רבים, כולל הפארק הלאומי הראשון בעולם - ילוסטון מויומינג שהוקם ב-1872. בשנת 2013, היו בארצות הברית מעל 6,770 פארקים לאומיים ואזורים מוגנים, שכללו יחד יותר מ-1,006,619 מ"ר.

המדינות הרציפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתוך 48 המדינות הרציפות של ארצות הברית מצויים מרבית החיות והפארקים. לאורך מערב ארצות הברית ישנם שטחים גדולים פתוחים בין רכס קסקייד בה ריכוז קרחונים עתיקים מאוד ועד למדבר האגן הגדול הכולל את האזורים החמים והיבשים במדינה. לצידם ישנם חיים של אזורים ממוזגים ביערות, ערבות נמוכות ובקרבת החוף המערבי ישנם גם יערות סקויות. ישנה פאונה ייחודית באיי התעלה שלחופי קליפורניה.

במרכז ארצות הברית ישנם ערבת עשב רחבות מרעה כמו הפרריות של המישורים הגדולים, בהם נמצאות לעיתים קרובות מחילות של נובחניות. האקלים צחיח והעונות קיצוניות. הצמחייה שופעת יותר למורדות הרי הרוקי.

במזרח ארצות הברית האקלים לח יחסית מהחוף המזרחי עד למורדות הרי האפלצ'ים והוא מכיל יערות וביצות רבות. ככל שמדרימים נראים יותר חיות המתאימות לאקלימים חמימים וביצתיים.

בדרום ארצות הברית האקלים לח ושופע מדרום האפלצ'ים עד המיסיסיפי והוא הולך ומתייבש ככל שמתרחקים מהחוף. לאורך פלורידה יש ביצות גדולות כמו האוורגליידס אך גם ביצות מלח ואף מדבריות. לאורך חופי פלורידה מצויים בעלי חיים רבים.

החי במדינות הרציפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין היונקים ישנם ביזון אמריקאי, אייל קנדי, אייל פרדי, אייל קורא, אנטילוקפרה וכבש גדול קרניים החיים בערבות וטורפים כמו הזאב, הקויוט, דוב גריזלי, דוב שחור אמריקאי, פומה, שונרים, גירית אמריקאית, לוטרות, שועלים, בואשיים ודביבון כשטורפים ימיים נפוצים לאורך החופים. מכרסמים כמו מרמיטה, נובחנית ועוד סנאיים, ירבועניים, סמרן מקריס, בונה קנדי והאונדטרה. ישנם מספר ארנביים ואוכלי חרקים כמו חפרפרת ככובת אף או חדף קצר-זנב אמריקני. מספר יונקים אנדמיים לאמריקה כוללים את אופוסום וירגיניה, תחש נהרות קריבי וארמדיל טאטו.

מהעופות ישנם עופות רבים שחלקם חולפים לאורך כל 48 המדינות, כמו עיטם לבן ראש שהוא הציפור הלאומית של ארצות הברית. עקב אדום-זנב מעופף לאורך כל המדינה היבשתית והוא הנפות שבדורסים בה, לעומתו הקונדור הקליפורני אנדמי לקליפורניה ומצוי בסכנת הכחדה גדולה.

מבין הזוחלים מצוי אליגטור אמריקאי, החי בשמונה מדינות דרומיות ונדיר יותר תנין אמריקאי. מספר רב של צבים, לרבות צבי ים, צבי יבשה, צבים ביצתיים, צבים מבאישים וצבים נשכניים חיים לאורך המדינות הדרומיות והמזרחיות, לטאות רבות כולל ההלודרמה הארסית ונחשים כמו נחש גופר, מוקסין המים, עכסנים ונחש בירית.

מבין הדו-חיים כמו סלמנדרת ענק אמריקאית, צפרדע שור אמריקאית, צפרדע העץ ומיני חפריתיים אמריקאים.

מבין דגי הנהרות במדינה ישנם מיני קרפיוניים שונים, שפמנונאים כמו שפמנון כחול, חדקניים שונים, סלמוניים וחמנוניים. לאורך החופים ישנה פאונה ימית שופעת בייחוד לאורך כרי הקלפ או לאורך החופים החמימים. בכמה אזורים ישנו דיג עשיר עקב פוריות הדגים.

החי באלסקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באלסקה ישנו אקלים קר ובצפונה קוטבי והיא נחשבת ל"אזור הספר האחרון" לבעלי חיים ולאדם, כשמינים המצויים בסכנה בשאר המדינות משגשגים לעיתים באלסקה. באלסקה ישנם יערות עבותים, ערבות עשב, טונדרה, הרים וקרחונים רחבים.

בשטחי הקרח נראים דוב קוטב, ניבתן וכלבי ים וכן נראים כבש מושק], שועל שלג, זאבים, גרגרן, דוב קודיאק, דוב שחור, שונר קנדי, אייל קורא, אייל צפון, ארנבת שלג, בונים ולמינג. מבין העופות נראים מושבות רבות של עיטמים, עופות יער וחופמיים נודדים. בים נראים גם לווייתנים גדולים.

לאורך האיים האלאוטיים ישנם מושבות צפופות של עופות ים כמו תוכי ים ואלקיים.

החי בהוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוואי הוא ארכיפלג באוקיינוס השקט ופדרציית האי היחידה בארצות הברית והחי בה שונה משאר המדינה, כשמעל 90% מהמינים אנדמיים. התנאים בהוואי טרופיים ולחים וישנם הרי געש פעילים.

רוב החיות כוללות עופות כמו פרושי הוואי וברנטה הוואית כשמספר קטן של יונקים כמו נשפון כפור מאפיר וכלב ים נזירי הוואי התיישבו באי. עם זאת ישנם מינים פולשים רבים שהובאו לאיים והם פוגעים בחיות האנדמיות, מה שגרם להרבה מהם ובעיקר לעופות להיכחד. ישנם גם מספר זוחלים ולחופים עולים צבי ים המטילים ביצים.

במים שסביב הוואי ישנם שוניות אלמוגים גדולות המכילות למעלה מ-5,000 מינים ש-25% מהם אנדמיים לארכיפלג.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא החי בארצות הברית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]