החי בברזיל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יגואר, היונק טורף-העל של ברזיל. היגוארים נפוצים סביב יערות גשם וביצות כמו הפנטנל.
קבוצת ארות ירוקות-כנף ניזונים מחרסית על גדת נהר מדיירה ופורוס.
אנקונדה כהה, הגדול שבנחשים היכול להגיע לאורך 7 מטרים ומשקל 200 ק"ג.
פיראנות אדומות-בטן, דגים טורפים החיים בנהרות ברזיל.

הפאונה של ברזיל כוללת מגוון מינים של בעלי חיים ממוצא נאוטרופי. ברזיל היא המדינה בעלת המגוון הביולוגי הגדול בעולם, בזכות הימצאות 60% מיער האמזונאס השופע בה, בו מעל עשירית ממיני היבשה כיום כשמינים רבים חיים רק באזור הטרופי[1].

בברזיל הכמות השנייה בגודלה של מינים אנדמיים לאחר אינדונזיה אך היא מכילה הכי הרבה מינים למדינה של צמחים (55,000 מינים), דגי מים מתוקים (3,000 מינים) ויונקים (689 מינים). היא נמצאת במקום השני לכמות הזוחלים (744 מינים) והשלישי בכמות העופות (1,832 מינים).

עם זאת הפאונה האנדמית עלולה להיות בסיכון עקב בירוא יערות מיערות הגשם למטרות הסקה, בניית כבישים וגידול קני סוכר לשימוש בדלק אתנול. חמישית מעצי יער האמזונאס נכרתו כשסיכון גבוה יותר מצוי ביער האטלנטי בו 93% מהעצים נכרתו כשעל כל 202 מינים ביער 171 מצויים בסכנת הכחדה[2].

ביומות ברזיל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברזיל כוללת 6 ביומות יבשתיות שונות ועוד ביומה ימית לחופי האוקיינוס האטלנטי (הביומה הימית הברזילאית, המושפעת ממתאר החופים סביבה). כולן מצויות סביב האזור הטרופי או האזור הסובטרופי.

הגדולה שבביומות היא יער האמזונאס, שהוא הגדול ביערות הגשם ובו מגוון ביולוגי גדול ביותר. יערות אלה מהווים כ-60% משטחי הטבע בברזיל, אף שכיום הם מצויים בסכנה.

הסראדו הממוקם ברמות של מרכז ברזיל מכסה 21% מהשטח וכולל מגוון שטחים של סוואנה טרופית ובה מישורים של ערבות עשב עד לשטחים מיוערים דלילים יחסית ליערות גשם.

היער האטלנטי בעבר היה רחב יותר אך לאחר כריתת עצים מסיבית נשארו בו רק 8% מהשטח המקורי. אזור זה כולל יערות גשם פתוחים יחסית וכן ביצות ויער מנגרובים. יער זה גובל בחופי האוקיינוס האטלנטי ובו סביבה ייחודית של צמחייה וחיות.

הקאטינגה (Caatinga) היא שטח יבש בצפון-מזרח ברזיל הכולל 12% משטחה. זהו שטח של עצים מותאמי יובש כמו מיני סוקולנטים, צבריים, טבוריתיים ודקליים מותאמי יובש כמו Attalea, Copernicia ו-Acrocomia.

הפמפס של דרום ברזיל מכיל ערבות עשבוניות טרופיות במישורים פתוחים או רמות, לעיתים מנומרות במספר יערות כמו של עצי אראוקריה וסוואנות.

הפנטנל בדרום ברזיל הוא אזור סחף של נהר פרגוואי המוצף והופך לאזור הביצות והערבות המוצפות הגדול בעולם, בו מגוון גדול של צמחים וחיות. סביב ביצות אלה ישנם משטחים חוליים וסוואנות טרופיות. לאחר ההצפה העונתית האזור מתחיל להתייבש.

פאונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היונקים הבולטים בברזיל (המכילה יותר יונקים מכל מדינה) כוללים את היגואר, טורף-על בעל נשיכה מרסקת עצמות, פומה ועוד חתולים קטנים כמו היגוארונדי והאוצלוט, לוטרה ענקית, טאירה וטורפים קטנים יותר כמו שועלים כמו שועל הסרטנים ושועל קטן-אוזן, זאב היער, זאב הרעמה המשוטט בערבות הפמפס ומספר ראקוניים כמו חוטמן. ישנם מעט יחסית פרסתנים הכוללים את הטפיר הברזילאי, הגדול שביונקי היבשת, פקאריים, אייל הביצות ואייל הפמפס. בברזיל ישנם גם אופוסומיים שונים ומספר גדול של דלשינאים כמו עצלנים, ארמדילאים ודוב נמלים גדול. ישנם גם קופים רחבי אף המשוטטים בצמרות, ביניהם הקפוצ'ין, קוף סנאי, סאקי, טיטי, מורוקי, צמרן וקוף עכביש. ישנה גם פאונה של מכרסמים גדולים כמו הקפיברה (הגדול שבמכרסמים), פאקה וסמרניים והמין קביה ברזילאית ממנו בוית השרקן. ישנם עטלפים אוכלי חרקים גדולים כמו עטלף הבולדוג או ערפד חקיין הניזונים מציד של חולייתנים קטנים ועטלף הערפד הטפיל. בנהרות מצויים גם דולפיני נהרות כמו האיניים, דולפין הנהרות ותחש נהרות קריבי.

מבין הזוחלים ישנה פאונה ייחודית (השנייה בעולם) של לטאות ונחשים כמו צפעוני גומה וחנקיים וכן קיימנים שהגדול שבהם הוא קיימן שחור, טורף-על באמזונאס לצד האנקונדה הכהה - הגדול שבנחשים היכול לבלוע חזיר שלם. ישנם גם כמה צבים כמו צב אראו הכבד והמטאמטה או צב אדום רגליים. סביב האיים ישנם כמה נחשים אנדמיים כמו גומצן אינסולאריס, המצוי בסכנת הכחדה. מבין הדו-חיים הכוללים מעל 500 מינים, מגוון רב של צפרדעים כמו אילניתיים, קרפדות כמו קרפדת המפל והדנדרובטיים הרעילים.

העופות בברזיל מגוונות וכוללים מספר מינים גדול, שלישי בגודלו בעולם לאחר קולומביה ופרו. הגדול שבעופות הוא ננדו מצוי - הגדול בעופות אמריקה ולצידו חסידת יאבירו ומיני קונדוריים וכן עיט הרפיה הכבד. לאורך היערות והביצות שלל עופות טרופיים כמו הוקיים, חצוצרניים, פלמינגויים, קוליבריים, טנגריים, טרוגוניים, טוקניים, מינים רבים של תוכים כמו ארה או קוניור, סופית שמש, מגלנים, עופות דורסים וינשופיים. לעיתים נראה סביב החופים גם פינגווין מגלן.

מבין חסרי החוליות ישנו מגוון עצום של חרקים ייחודיים ליערות (מספרם נאמד ב--70,000 עד 15 מיליון מינים) מביניהם בולטים המורפו הכחול ונמלים שונות כמו נמלי גדוד או נמלת הקליע (Paraponera clavata), מעל 1,107 מיני רכיכות יבשתיים ועכבישים כמו עכביש נודד ברזילאי והגדול שבעכבישים - תראפוזה בלונדי. ביער מצויים גם מינים קטלניים כמו הזחל Lonomia obliqua שנודע בשם "הזחל הרוצח", טורפניתיים המחוללים את מחלת צ'אגאס ועקרב צהוב ברזילאי.

פאונה מיימית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בברזיל מעל 3,000 דגי מים מתוקים הכוללת דגים גדולים כמו הארפאימה והפיראיבה, חריתאים גדולים כמו הטמבקוי ודוראדו זהוב. בנהרות מספר דגים ידועים כמו אמנוניים כמו הדיסקוס, גמבוזאים שונים, צלופח חשמלי, טריגוני נהרות, פיראניה אדומת בטן והקנדירו, שפמנון ערפדי. בברזיל ישנו גם דג ריאות ייחודי ולעיתים שוחה בנהרות גם כריש שורי. ברזיל מכילה גם 15% מדגי המערות בעולם עם 25 מינים, החיים במספר מערות ייחודיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא החי בברזיל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]