החי על המת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החי על המת
עטיפת הוצאת עם עובד,2000
עטיפת הוצאת עם עובד,2000
מידע כללי
מאת אהרן מגד
שפת המקור עברית
הוצאה
הוצאה עם עובד
תאריך הוצאה 1965
מספר עמודים 229
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001128888, 001315347, 001817747, 001878894

החי על המת הוא מהרומנים הבולטים של הסופר אהרן מגד. הרומן יצא לאור ב-1965 והפך מיד להצלחה גדולה. הוא הוכתר בפרס אוסישקין, הופיע מאז במהדורות רבות ותורגם לאנגלית.

שני גיבורים ברומן: יונס רבינוביץ (החי), סופר המתבקש לכתוב ביוגרפיה על אברהם דוידוב (המת), דמות נערצת בתולדות התיישבות החדשה בארץ ישראל.

  • יונס רבינוביץ הוא סופר צעיר, בנו של פעיל ציונות ידוע, שפגש בעבר את דוידוב. יונס פרסם פרק מספרו "גיבורי דורנו" בעיתון בשלושה המשכים והתפרסם בשל כך, אולם לאחר מכן לא הצליח לכתוב דבר.

לאחר לווית דוידוב יונס מקבל הצעה לכתוב ביוגרפיה על אברהם דוידוב. המו"ל מציע לו משכורת חודשית למשך שנה וחצי כמקדמה על חשבון הרווחים מהספר. בהמשך הספר, שחקן תיאטרון מתוסכל ששמע על כתיבת הספר, מציע ליונס כסף כדי שיכתוב מחזה על דוידוב בו יגלם הוא את התפקיד הראשי, ומפיק הוליוודי מציע לו אפשרות לחוזה שמן כדי שיכתוב תסריט על דוידוב. במהלך שנה וחצי יונס נפגש עם 27 אנשים שהכירו את דוידוב ומתעד את דבריהם עליו, אולם אינו מצליח להגיע לשלב כתיבת הספר. את רוב זמנו הוא מבלה בבטלה בים ובחברת חברים משוררים המתכנסים במקום בשם "המרתף", מקריאים את שיריהם ומשתכרים.

עלילת הספר מתרחשת לאחר סיום הזמן שהיה אמור להיות מוקדש לעבודה על הספר, לאחר שיונס לא הגיש את כתב היד ונתבע בבית משפט על ידי המו"ל על אי מילוי ההסכם מצידו.

הספר מסופר על ידי יונס בגוף ראשון. מגד מציג את העבר החלוצי ההירואי מול ההווה הבוהמי ב"מרתף". הוא מאפשר לנו להבין את המורכבות שבאופיים של גיבורי הציונות. דוידוב היה דמות נערצת, אך בכל פעולותיו הרבות היה מנותק ממשפחתו ששילמה על כך מחיר כבד. יש הסבורים שלדמותו נוצקה אישיותו של יצחק שדה.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]