החלקת שיער

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החלקת שיער מאפשרת כינון תסרוקות שעשייתן טרם ההחלקה הייתה בלתי אפשרית.

החלקת שיער היא שינוי קבוע או זמני של מבנה חוט השערה, במטרה להשיג מראה ותחושה של שיער חלק יותר. להחלקה מספר טכניקות, הן כימיות ולא-כימיות. הטכניקות הכימיות מתחלקות לקבועות וארעיות. אלו הקבועות, דהיינו, אלה המשפיעות על חוט השערה באופן קבוע (השיער החדש שיצמח לא יושפע מההחלקה) כרוכות בשינוי כימי של מבנה השערה. טכניקות ארעיות לעומתן - מעניקות לחוט השערה את המראה החלק לפרק זמן מוגבל של מספר חודשים או במקרים של שיער מקורזל או מתולתל יחסית - עד חודש אחד בלבד. המונח "החלקת שיער" משמש, אלא אם צוין במפורש אחרת, להחלקת שיער הראש.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראשית המאה ה-20, פיתחה מאדאם סי ג'יי ווקר[1][2][3] בארצות הברית את המסרק החם (אנ') אשר שימש להחלקה זמנית, בת כמה ימים בלבד, של השיער. סוגים שונים של כלי זה משמשים גם כיום לפעולה דומה, אך נעשה בהם שימוש גם לקיבוע של החלקות כימיות.

בדרום אסיה והפיליפינים תהליך החלקת שיער כימי נקרא גם "ריבונדינג" (Rebonding)[4]

החלקות שיער כימיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלקת שיער כימית-קבועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי לקבע שיער שעבר שינוי כימי לצורה ישרה (Straightened) משתמשים הספרים במחליק. גם בעלי שיער חלק יחסית הסובלים מתופעות כגון קצוות מקורזלים, יכולים להיעזר במכשיר זה מדי כמה ימים
שיער לפני ואחרי החלקה

הקוסמטיקה מציעה מספר שיטות לשינוי קבוע של מבנה השערה. לעיתים, גם אלו נקראות "החלקת שיער כרונית" או "כימית".

החלקה יפנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – החלקה יפנית

החלקה יפנית היא שם כולל למספר תערובות המשמשות לשינוי כימי של השיער. ההחלקה היפנית נבדלת מרוב ההחלקות האחרות בכך שהיא קבועה, ולא דועכת עם הזמן. זוהי התערובת הנפוצה והמועדפת ביותר להחלקת שיער קבועה, שכן היא הוותיקה ביותר ומתאימה גם לסוגי שיער בעיתיים ועקשניים יחסית.

החלקת שיער קבועה שאינה מכונה "החלקה יפנית" היא בדרך כלל וריאציה כימית של אחת מן הפורמולות של החלקה יפנית.

להחלקה יפנית לסוגיה השונים יש סדר פעולות קבוע ואחיד (כלומר, סדר עבודה זה נכון לכל ההחלקות הקבועות). כל שיטה היא למעשה סוג מסוים של תערובת של חומרים פעילים המשמשים להחלקה.

החלקת שיער כימית-ארעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד החלקות שיער קבועות קיימות גם החלקות שיער ארעיות שהאפקט שלהן אורך כמה חודשים בלבד (ברוב המקרים לא יותר משלושה חודשים ובמקרים מסוימים אף פחות מחודש, תלוי בפורמולה הנבחרת). החלקות כאלה הן בחלק מהמקרים וריאציות של המתכון המקורי של "החלקה ברזילאית", אם כי אין הכרח לכך.

החלקת קראטין (החלקה ברזילאית)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – החלקת קראטין

זהו שם כולל למספר פורמולות המשמשות בעיצוב שיער להחלקה ארעית בלבד של השיער, שהרכיב העיקרי בהן מבוסס חלבון קראטין. ההחלקה מיועדת לאנשים ששיערם חלק יחסית באופן טבעי ואינם מעוניינים בהחלקה קבועה, או לאנשים שעברו החלקה קבועה ואינם מרוצים מהתוצאה. החלקה זו מכונה בפי ספרים גם "החלקה משקמת" ומשתמשים בהחלקה זו כאשר יש חשש שהחלקה קבועה חוזרת תגרום לנשירה - אם בוצעה החלקה קבועה כמו החלקה יפנית לא כשורה, השיער עלול להפוך חלש ושברירי, ובמקרים כאלה לא רצוי להמשיך בביצוע החלקה יפנית ומקובל לבצע החלקה ארעית בלבד, או להימנע בכלל מהחלקה עד שיצמח שיער חדש וארוך מספיק.

החלקה משולבת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקרים נדירים מבצעים החלקה קבועה ומיד לאחריה החלקה חוזרת. פעולה זו עשויה לארוך עד 6 שעות, בפרט אם אינה נעשית ברציפות, והיא יקרה יותר. הפעולה נקראת "החלקה משולבת" ובדרך-כלל אינה נדרשת, שכן, אם בוצעה החלקת שיער כמו שצריך, למשל, אם החומר הושאר מספיק זמן על השיער מסיום מריחתו ואם פוזר היטב על השיער וגם נשטף כראוי, לא באמת תידרש החלקה משולבת, וההחלקה הראשונה תספיק.

שימור החלקות שיער כימיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככלל, לאחר שבוצעה החלקת שיער, עדיף לחפוף את השיער בשמפו שלא מכיל מלחים. כמו כן, כדאי להזין את השיער במסכת הזנה מדי פעם (בקרב ספרים נהוג להמליץ על הזנה לאחר כל חפיפה), וכן, למשוח את השיער, לעיתים, בסרום.

תיקון קצוות לאחר החלקה כימית או לשיער חלק יחסית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים, ובפרט כאשר ההחלקה לא מבוצעת במקצועיות מספקת, חווים אנשים מצב בו החלקים הסופיים של שיערם (מה שמכונה "קצוות" בעגת הספרים), מעט מקורזלים, מצב זה עלול להיגרם מאחת משתי הסיבות שלהלן, או מהשילוב שלהן:

  • מריחה של מעט מדי חומר מחליק על אזור הקצוות בעת ביצוע ההחלקה.
  • קיבוע מועט מדי של קצוות השיער ביחס לחלקים עליונים יותר של חוט השערה.

תיקון הבעיה לאחר שקרתה כרוך בהחלקה חוזרת ספציפית לקצוות השיער. לעיתים ישתמשו ספרים בגרסה מוחלשת של חומר ההחלקה המקורי (כגון החלקה יפנית שהוחלשה מעט). במקרים קלים אין צורך בהחלקה חוזרת, וניתן להיעזר בקרם או בשמן סמיך כל שהוא (כגון שמן חוחובה, או ארגן), לצורך קיבוע הקצוות, או בסרום המכיל רכיבים כגון קראטין, סיליקון, משי, ושמנים סמיכים, המיועד לטיפוח שיער חלק.

החלקה כימית של שיער הפנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרב מגדלי זקן, יש המבצעים החלקה כימית לשיער הפנים מסיבות אסתטיות או תחרותיות.

נער שעבר החלקת שיער
לשחקן קיאנו ריבס שיער חלק

החלקת שיער שאיננה כימית[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלקות שיער מסוג זה מחזיקות מעמד כמה ימים בלבד. לביצוע החלקת שיער מסוג זה משתמשים בדרך כלל במחליק שיער - מכשיר דמוי מלקחיים, ובו שני גופי חימום מוגנים המשתרעים בערך מאמצעו עד קצוותיו. השימוש במכשיר כרוך בכריכה של קטעי שיער עליו, והזזתו בכיוון השערה (בדרך כלל כלפי מטה). המכשיר עצמו מצד אחד מקבע את השערה לצורה מסוימת, ומצד שני, פולט חום אשר משנה את רכיבי השיערה (החלבוניים בעיקר) ו"מקבע" אותם במקומם החדש. השיטה יעילה במיוחד לבעלי שיער חלק יחסית, אשר אין להם צורך לשנות את מבנה חוט השיערה באופן קבוע, והם רוצים לתת לו עיצוב קליל.

שימוש במחליק נפוץ לא רק בקרב אנשים ששיערם הטבעי חלק, אלא גם בקרב אנשים שעברו החלקה קבועה (כימית) שהאפקט שלה היה כמעט-מספיק (כמו למשל, במקרים של קצוות מבולגנים כפי המתואר לעיל).

שימוש מתון במחליק שיער, עם הפסקות של מספר ימים בין השימושים, שנעשה על פי כללי בטיחות מקובלים, לא נחשב מסוכן לשיער.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Noliwe M. Rooks (ביולי 1996). Hair raising: beauty, culture, and African American women. Rutgers University Press. pp. 51ff. ISBN 978-0-8135-2312-5. נבדק ב-8 בנובמבר 2011. {{cite book}}: (עזרה)
  2. ^ bell hooks, "Straightening Our Hair", Z Magazine, September 1988
  3. ^ Noliwe M. Rooks (ביולי 1996). Hair raising: beauty, culture, and African American women. Rutgers University Press. pp. 8–10. ISBN 978-0-8135-2312-5. נבדק ב-8 בנובמבר 2011. {{cite book}}: (עזרה)
  4. ^ Facts on Hair Rebonding

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.