החלקת שיער

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שיער לפני ואחרי החלקה
מחליק משמש לקיבוע שיער שעבר שינוי כימי לצורה ישרה (Straightened).

החלקת שיער היא שינוי קבוע או זמני של מבנה חוט השערה, במטרה להשיג מראה ותחושה של שיער חלק יותר. להחלקה מספר טכניקות, הן כימיות ולא-כימיות. הטכניקות הכימיות מתחלקות לקבועות וארעיות. אלו הקבועות, דהיינו, אלה המשפיעות על חוט השערה באופן קבוע (השיער החדש שיצמח לא יושפע מההחלקה) כרוכות בשינוי כימי של מבנה השערה. טכניקות ארעיות לעומתן - מעניקות לחוט השערה את המראה החלק לפרק זמן מוגבל של מספר חודשים או במקרים של שיער מקורזל או מתולתל יחסית - עד חודש אחד בלבד. המונח "החלקת שיער" משמש, אלא אם צוין במפורש אחרת, להחלקת שיער הראש.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראשית המאה ה-20, פיתחה מאדאם סי ג'יי ווקר[1][2][3] בארצות הברית את המסרק החם (אנ') אשר שימש להחלקה זמנית, בת כמה ימים בלבד, של השיער. סוגים שונים של כלי זה משמשים גם כיום לפעולה דומה, אך נעשה בהם שימוש גם לקיבוע של החלקות כימיות.

החלקות שיער כימיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלקת שיער כימית-קבועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקוסמטיקה מציעה מספר שיטות לשינוי קבוע של מבנה השערה. לעיתים, גם אלו נקראות "החלקת שיער כרונית" או "כימית". בדרום אסיה והפיליפינים תהליך החלקת שיער כימי נקרא גם "ריבונדינג" (Rebonding)[4]

החלקה יפנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – החלקה יפנית

החלקה יפנית היא שם כולל למספר תערובות המשמשות לשינוי כימי של השיער. ההחלקה היפנית נבדלת מרוב ההחלקות האחרות בכך שהיא קבועה, ולא דועכת עם הזמן. זוהי התערובת הנפוצה והמועדפת ביותר להחלקת שיער קבועה, שכן היא הוותיקה ביותר ומתאימה גם לסוגי שיער בעיתיים ועקשניים יחסית.

החלקת שיער קבועה שאינה מכונה "החלקה יפנית" היא בדרך כלל וריאציה כימית של אחת מן הפורמולות של החלקה יפנית.

להחלקה יפנית לסוגיה השונים יש סדר פעולות קבוע ואחיד (כלומר, סדר עבודה זה נכון לכל ההחלקות הקבועות). כל שיטה היא למעשה סוג מסוים של תערובת של חומרים פעילים המשמשים להחלקה.

החלקת שיער כימית-ארעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד החלקות שיער קבועות קיימות גם החלקות שיער ארעיות שהאפקט שלהן אורך כמה חודשים בלבד (ברוב המקרים לא יותר משלושה חודשים ובמקרים מסוימים אף פחות מחודש, תלוי בפורמולה הנבחרת). החלקות כאלה הן בחלק מהמקרים וריאציות של המתכון המקורי של "החלקה ברזילאית", אם כי אין הכרח לכך.

החלקת קראטין / החלקה ברזילאית / החלקה משקמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – החלקת קראטין

זהו שם כולל למספר פורמולות המשמשות בעיצוב שיער להחלקה ארעית של השיער, שהרכיב העיקרי בהן מבוסס חלבון קראטין. החלקה זו מתאימה כאשר יש חשש שהחלקה קבועה חוזרת תגרום לנשירה בעקבות החלקה קבועה כמו החלקה יפנית שבוצעה שלא כשורה, ולכן השיער עלול להפוך חלש ושברירי, ולא רצוי להמשיך בביצוע החלקה יפנית. במקרה כזה מקובל לבצע החלקה ארעית כל עוד לא צמח שיער חדש וארוך מספיק.

החלקה משולבת[עריכת קוד מקור | עריכה]

"החלקה משולבת" היא החלקה קבועה שלאחריה החלקה חוזרת. פעולה זו עשויה לארוך עד 6 שעות, בפרט אם אינה נעשית ברציפות, והיא יקרה יותר ומתאימה לשיער עבה ומקורזל.

שימור החלקות שיער כימיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככלל, לאחר שבוצעה החלקת שיער, עדיף לחפוף את השיער בשמפו שלא מכיל מלחים. כמו כן, כדאי להזין את השיער במסכת הזנה ולמשוח בסרום מדי פעם.

החלקת שיער שאיננה כימית[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלקות שיער מסוג זה מחזיקות מעמד כמה ימים בלבד. לביצוע החלקת שיער מסוג זה משתמשים בדרך כלל במחליק שיער - מכשיר דמוי מלקחיים, ובו שני גופי חימום מוגנים המשתרעים בערך מאמצעו עד קצוותיו. השימוש במכשיר כרוך בכריכה של קטעי שיער עליו, והזזתו בכיוון השערה (בדרך כלל כלפי מטה). המכשיר עצמו מצד אחד מקבע את השערה לצורה מסוימת, ומצד שני, פולט חום אשר משנה את רכיבי השיערה (החלבוניים בעיקר) ו"מקבע" אותם במקומם החדש.

שימוש מתון במחליק שיער, עם הפסקות של מספר ימים בין השימושים, שנעשה על פי כללי הבטיחות המצורפים למכשיר, לא נחשב מזיק לשיער.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Noliwe M. Rooks (ביולי 1996). Hair raising: beauty, culture, and African American women. Rutgers University Press. pp. 51ff. ISBN 978-0-8135-2312-5. נבדק ב-8 בנובמבר 2011. {{cite book}}: (עזרה)
  2. ^ bell hooks, "Straightening Our Hair", Z Magazine, September 1988
  3. ^ Noliwe M. Rooks (ביולי 1996). Hair raising: beauty, culture, and African American women. Rutgers University Press. pp. 8–10. ISBN 978-0-8135-2312-5. נבדק ב-8 בנובמבר 2011. {{cite book}}: (עזרה)
  4. ^ Facts on Hair Rebonding

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.