לדלג לתוכן

היברניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פסל היברניה מאת ג'ון סמית' מעל בית הדואר המרכזי, בדבלין
פסל היברניה מאת אדוארד סמית' מעל בניין הפרלמנט הקודם (תחת השלטון האנגלי), בדבלין

היברניהאירית: Hibernia) הוא שמה הלטיני הקלאסי של אירלנד. השם היברניה נלקח מסיכומי ורישומי מפות גאוגרפיים יוונים. במהלך חקירתו בצפון מערב אירופה (בערך 320 לפנה"ס) כינה פיתאס ממסאליה את האי Iérnēיוונית: Ἰέρνη). בספרו "גאוגרפיה" (לערך -150 לספירה) כינה קלאודיוס תלמיוס ("תלמי") את האי Iouerníā (ביוונית: "lουερνία"). ההיסטוריון הרומאי טקיטוס, בספרו אגריקולה (בערך 98 לספירה), משתמש בשם היברניה.

lουερνία היא העיבוד היווני לשם הקלטי Īweriū, שממנו צמחו בסופו של דבר השמות האיריים Ériu ו-Éire. השם שונה בלטינית (בהשפעת המילה hībernus) שפירושו "ארץ החורף".

שימוש פוסט-לטיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלך הגדול בריאן בורו (9411014 בערך) ביסס את תוארו על היותו קיסר הסקוטים,[1] (בלטינית: Imperator Scottorum, אימפראטור סקוטורום), או קיסר הגאלים. משנת 1172 ממלכת אירלנד העניקה למלך אנגליה את התואר הנוסף, Dominus Hibernie, דומינוס היברניה, "לורד אירלנד". ממלכת אירלנד גם יצרה את התואר - Rex Hibernie (רקס היברניה), מלך אירלנד, לשימוש בטקסטים לטיניים. ג'רארד מרקטור כינה את אירלנד "Hybernia" במפת העולם שלו משנת 1541.[2] בשנת 1642 המוטו של הקונפדרציה האירית, ממשל בעל כנסייה ושלטון קתוליים ששלטו בחלק גדול מאירלנד עד 1650, היה - Pro Deo, Rege et Patria, Hibernia Unanimis (פרו דאו, רג'ה אט פטריה, היברניה אוננימיס) (באנגלית: 'For God, King and Fatherland, Ireland is United').

השימוש בשם 'היברניה' חזר עם זרם הקלאסיציזם באירופה במאה ה-18, וכך גם השימוש בשם 'קלדוניה', אחד המונחים הלטיניים לסקוטלנד, והשם 'בריטניה' לבריטניה. הכותרת "היברניה" נטבעה על מטבעות איריים בשנות ה-1700, ועל מטבע של 2 אירו לשנת 2016. הוקמו חברות כמו חברת הביטוח ההיברניאנית (ששמה לימים שונה לקבוצת היברניאן). השם זכה לפופולריות עם הצלחתה של מפלגת הפטריוטים האירית. בתקופה בה אומצו אדריכלות ועיצוב קלאסיים פלדיאיים בצפון אירופה, היברניה הייתה מילה שימושית לתיאור אירלנד עם גוונים של סגנון ואדיבות קלאסית, כולל על ידי העלייה האנגלו-אירית המשגשגת שלימדה לטינית בבית הספר. "היברניאן" שימש כמונח לאנשים, ותואר כללי. הבורסה המלכותית בדבלין נבנתה בשנים 1769–79 עם הכיתוב המגולף "SPQH" "לסנאטוס פופולוסקי היברניקוס" 'הסנאט ואנשי אירלנד'.[3] האקדמיה המלכותית להיברניאן מתוארכת לשנת 1823.

הגדוד הספרדי של המאה ה-18 שהורכב מגולי אירים היה ידוע כגדוד היברניה.

היברניה היא מילה שמשמשת לעיתים רחוקות בהווה ביחס לאירלנד, למעט בשמות ותיקים.[4] הוא משמש מדי פעם לשמות ארגונים ודברים שונים אחרים; למשל: הבנק הלאומי של היברניה, קבוצת הביטוח של היברניה, סדר העתיק של היברניאנים, המגזין "היברניה", מכללת היברניה, התזמורת ההיברניאנית, מועדון הכדורגל ההיברני, ה-HMS היברניה, ונגזרות מודרניות, מלטינית כמו רפובליקה היברניקה (הרפובליקה האירית). בקנדה, השם היברניה הוענק לשדה הנפט היברניה מחוץ לניופאונדלנד, ולפלטפורמת נפט ימית גדולה, היברניה.

תופעה נוספת היא בקדחת היברניה משפחתית או TRAPS (תסמונת תקופתית הקשורה לקולטן נמק הגורם לנמק), קדחת תקופתית שתוארה לראשונה בשנת 1982 במשפחה ממוצא אירי וסקוטי, אך נמצאה בכל הקבוצות האתניות.[5] מועדוני הכדורגל הסקוטיים Hibernian FC ודנדי היברניאן (כיום דנדי יונייטד) אימצו את השם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ https://www.tcd.ie/news_events/articles/crowning-of-irelands-last-scottish-high-king/
  2. ^ http://resources.teachnet.ie/dhorgan/2006/mercator.html
  3. ^ McPartland E. The Royal Exchange Competition JRSAI vol.102, p.63. See the original SPQR.
  4. ^ Although it is found in the first line of the Aeolus section (part 2, episode 7) of James Joyce's novel Ulysses: IN THE HEART OF THE HIBERNIAN METROPOLIS (a fictional newspaper headline referring to Dublin).
  5. ^ Laxer, Ronald M.; David D. Sherry (June 2012).