לדלג לתוכן

היום הראשון ללימודים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תלמידים ביומם הראשון ללימודים

היום הראשון ללימודים הוא היום הראשון של השנה האקדמית. הוא מתרחש בדרך כלל באוגוסט או בספטמבר בחצי הכדור הצפוני ובינואר או בפברואר בחצי הכדור הדרומי, אך שונה ממדינה למדינה.

צפון אמריקה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוב המקומות בקנדה, היום הראשון ללימודים הוא 3 בספטמבר, לאחר יום העבודה.

קוסטה ריקה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

היום הראשון של שנת הלימודים בקוסטה ריקה חל בתחילת אוגוסט. משרד החינוך משנה את התאריך מדי שנה כדי להבטיח את קיומם של 200 ימים אפקטיביים בלוח השנה של בית הספר.[1]

ארצות הברית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית מדיניות החינוך נקבעת בעיקר ברמת המדינה וברמת מחוזות אינדיבידואליים של בתי הספר. לכן, אין יום אחד שבו כל בתי הספר מתחילים. במהלך חלק ניכר מהמאה ה-20, היה מקובל שבתי ספר מתחילים מעט אחרי יום העבודה (ספטמבר), ובאזורים מסוימים בארצות הברית כך עדיין נהוג. עם זאת, מקובל יותר ויותר שבתי ספר מתחילים מוקדם יותר באוגוסט או אפילו בסוף יולי. לדוגמה, במחוז בתי הספר המאוחדים של סן דייגו, הלימודים מתחילים ביום שני האחרון של אוגוסט.[2]

דרום אמריקה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בברזיל היום הראשון ללימודים הוא ביום שני הראשון של פברואר, ושנת הלימודים אורכת 200 ימים. השנה מסתיימת בדרך כלל בסוף נובמבר או בתחילת דצמבר. ב-2019, לדוגמה, יום הלימודים הראשון היה ב-4 בפברואר והאחרון ב-12 בדצמבר. הסמסטר הראשון או הקדנציה האקדמית של הסתיו נמשך מיום שני, 4 בפברואר 2019 עד יום שישי, 12 ביולי 2019, ואילו הסמסטר השני או קדנציית האביב נמשך מיום שני, 29 ביולי 2019 עד יום חמישי, 12 בדצמבר 2019.

טרינידד וטובגו

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטרינידד וטובגו השנה האקדמית נקבעת על ידי משרד החינוך. השנה מתחילה בשבוע הראשון או השני של ספטמבר ובדרך כלל מסתיימת בשבוע האחרון של יוני. בתי ספר ציבוריים נפתחים בדרך כלל ביום שני ובתי ספר פרטיים מתחילים ביום שלישי או רביעי. ישנם שלושה סמסטרים שביניהם חופשת חג המולד (אמצע דצמבר עד תחילת ינואר – שבועיים) וחופשת חג הפסחא (אמצע אפריל עד תחילת מאי – שבועיים). בתי ספר בדרך כלל נסגרים בשבוע האחרון של יוני למשך חודשיים לחופשת יולי/אוגוסט.

בפקיסטן, הממשלה ובתי הספר הפרטיים עורכים את הבחינות השנתיות שלהם בתקופת פברואר–מרץ. לאחר בחינות שנתיות, היום הראשון של שנת הלימודים החדשה של התלמידים הוא בין סוף מרץ לתחילת אפריל. מועצות בפקיסטן כמו BISE מתחילות גם את יום הלימודים הראשון של התלמידים בין מרץ לאפריל. השנה האקדמית של סטודנטים מורכבת מחופשות קיץ שמתחילות בסוף מאי או תחילת יוני עד 14 באוגוסט (יום העצמאות של פקיסטן). שנת הלימודים האקדמית מורכבת גם מחופשות חורף שמתחילות בסוף דצמבר עד השבוע הראשון של ינואר.

בהודו בתי הספר נפתחים מחדש ביוני לאחר חופשת הקיץ. זה חל על כל מבנה K-12 הכולל בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים. בתי ספר מהוועד הארצי מקיימים את הבחינות השנתיות שלהם בחודש מרץ או אפריל והשנה האקדמית החדשה מתחילה ביוני לאחר חופשת הקיץ. עם זאת, זו לא תחילתה של השנה האקדמית החדשה עבור כמה מועצות כמו ICSE ו-CBSE. הבחינות השנתיות שלהם נערכות בחודש פברואר ולאחריו מתחיל המושב האקדמי החדש בשבוע האחרון של חודש מרץ. שנת הלימודים נמשכת עד השבוע השני של מאי בו מתחילה חופשת הקיץ. חופשת הקיץ נמשכת עד יוני.

היום הראשון ללימודים בגני הילדים ובבתי הספר בישראל בחינוך הממלכתי הוא 1 בספטמבר (או 2 בספטמבר אם 1 בספטמבר חל בשבת). היום האחרון ללימודים הוא 30 ביוני בבתי הספר היסודיים, ו-20 ביוני בעל יסודי (19 ביוני אם 20 ביוני חל בשבת). בחינוך החרדי, שנת הלימודים מתחילה בא' אלול.[3] באוניברסיטאות ובמכללות מתחילה שנת הלימודים אחרי חגי תשרי.

שנת הלימודים בקוריאה מתחילה ב-1 במרץ, אך היום הראשון ללימודים בקוריאה הוא 2 במרץ, מכיוון ש-1 במרץ הוא חג לאומי. שנת הלימודים מסתיימת בתחילת ינואר או בפברואר. בעבר היה מקובל שבתי הספר מסיימים את סמסטר ב' בסוף דצמבר, לוקחים חודש חופשה לחופשת חורף, חוזרים לבית הספר למספר שבועות ואז לוקחים חופשה של כמה שבועות – חופשת האביב – לפני מרץ. עם זאת, המבנה המקובל השתנה מאוד לאחרונה ובתי ספר רבים מעדיפים להאריך את סמסטר ב' עד תחילת ינואר ולקחת הפסקה ארוכה יותר עד תחילת שנת הלימודים בחודש מרץ.

הפיליפינים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוח השנה של בתי הספר הממשלתיים בפיליפינים מתחיל בדרך כלל ביום שני הראשון של יוני. עם זאת, לבתי ספר פרטיים יש יוצא מן הכלל לחרוג מלוח השנה כמוסדר בחוק הרפובליקה מס' 7797. מכללות או אוניברסיטאות מסוימות עשויות להתחיל את שנת הלימודים באוגוסט. שנת הלימודים חייבת להיות מורכבת מ-200 אך לא מיותר מ-220 יום.[4]

היום הראשון ללימודים בקטר הוא ב-15 בספטמבר, יחד עם כמה ממדינות העולם הערבי.[5]

שנת הלימודים של כל בתי הספר היסודיים והתיכוניים בסינגפור מתחילה בתחילת ינואר ומסתיימת לעיתים בסוף נובמבר. זה לוקח בחשבון 40 שבועות של זמן תוכנית לימודים להוראה ולמידה לפני תחילת הבחינות הלאומיות, ושישה שבועות של חופשת לימודים בסוף השנה עבור המורים והתלמידים.[6]

באינדונזיה, היום הראשון ללימודים הוא בדרך כלל באמצע יולי.

באיראן, היום הראשון ללימודים הוא בסוף ספטמבר.

היום הראשון ללימודים ביפן (בכל בתי הספר) הוא ב-7 או 8 באפריל. שנת הלימודים מסתיימת בדרך כלל ב-24 במרץ, וניתן לתלמידים שבוע אחד בין שתי שנות לימודים. הלימודים מתחילים באפריל משום שהממשלה הלאומית בעידן מייג'י הגדירה את השנה הפיננסית שלהם מאפריל עד מרץ משנת 1886, מה שאילץ את כל בתי הספר להתאים את עצמם לשנה הפיננסית. מאז, התקופה שבה הסאקורה (פריחת הדובדבן) מתחילה לפרוח היא עונת המפגש והפרדה מהיפנים. קודם לכן, מהמאה השביעית עד 1872, השנה הפיננסית שהייתה נהוגה על ידי הרשות היפנית הייתה מינואר עד דצמבר. בין השנים 1872 ל-1886, השנה הפיננסית השתנתה שלוש פעמים, כולל חזרה לינואר עד דצמבר.

טקס פתיחת שנת הלימודים בתיכון צ'ו ואן אן

היום הראשון בלימודים בווייטנאם תמיד חל ב-5 בספטמבר, ואפילו בבתי ספר מסוימים תלמידים מתחילים ללמוד מוקדם יותר, מאוגוסט.

באופן כללי, בסביבות 1 בפברואר, תלוי במדינה/טריטוריה אינדיבידואלית (ובבית הספר או במערכת בתי הספר הפרטית).

בדרך כלל, השבוע האחרון בינואר, או השבוע הראשון בפברואר.

פפואה גינאה החדשה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל, השבוע השלישי בינואר.

דרום האוקיינוס השקט

[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופן כללי, תקופת הלימודים מתחילה החל מ-11 בפברואר.

בלגיה והולנד

[עריכת קוד מקור | עריכה]

היום הראשון ללימודים בבלגיה חל ב-1 בספטמבר או ביום שני שלאחר מכן אם 1 בספטמבר חל ביום שבת או ראשון.

היום הראשון ללימודים בבולגריה חל ב-15 בספטמבר, או יום העבודה הראשון אם 15 בספטמבר חל ביום שבת או ראשון.

לשנת הלימודים בקרואטיה אין תאריך קבוע, אך בדרך כלל היא מתחילה במחצית הראשונה של ספטמבר. היא מסתיימת באמצע יוני. עד 2019, שנת הלימודים החלה ביום שני הראשון של ספטמבר.

היום הראשון ללימודים בדנמרק חל בדרך כלל באמצע חודש אוגוסט לאחר חופשת קיץ בת שישה שבועות. תלמידי הגימנסיון הדני (בית ספר תיכון) בדרך כלל חוזרים ללימודים מוקדם יותר מהתלמידים הצעירים יותר, בתחילת אוגוסט.

לשנת הלימודים בצרפת אין תאריך קבוע, אך היא מתחילה בתחילת ספטמבר, בשבועיים הראשונים. עם זאת, במטרופולין צרפת היא מתחילה ב-1 בספטמבר או ביום שני הראשון שאחריו אם 1 בספטמבר חל ביום שבת או ראשון. היא מסתיימת בתחילת יולי וחופשת הקיץ אורכת כחודשיים.

היום הראשון ללימודים באסטוניה הוא 1 בספטמבר.

היום הראשון ללימודים ביוון הוא 11 בספטמבר, או יום שני הראשון שאחריו אם 11 בספטמבר חל ביום שבת או ראשון.[7]

באיטליה שנת הלימודים בדרך כלל מתחילה בסביבות אמצע ספטמבר. היא מסתיימת בשבוע הראשון של יוני.

בלטביה שנת הלימודים מתחילה תמיד ב-1 בספטמבר, או ביום שני שלאחר מכן אם 1 בספטמבר חל ביום שבת או ראשון.

היום הראשון של שנת הלימודים בליטא חל ב-1 בספטמבר, או ביום שני שלאחר מכן אם 1 בספטמבר חל ביום שבת או ראשון.

לשנת הלימודים הנורווגית אין תאריכים קבועים, אלא היא מתחילה באמצע אוגוסט ומסתיימת באמצע יוני. שנת הלימודים כוללת 190 יום והתאריכים המדויקים נקבעים על ידי מושל המחוז בכל מחוז בסתיו שלפני.[8]

על פי צו של שר החינוך הפולני משנת 2010, היום הראשון ללימודים בבתי ספר לחינוך חובה רגיל בפולין הוא ב-1 בספטמבר או ביום ראשון שלאחר מכן אם 1 בספטמבר חל ביום שישי, שבת או ראשון. היום האחרון ללימודים הוא יום שישי הראשון אחרי 18 ביוני.[9] בעבר, על פי צו דומה משנת 2002, החריג הנ"ל היה רק בשבת וראשון, והיום האחרון היה ביום שישי הראשון שאחרי 18 ביוני.[10]

בפורטוגל הלימודים בבתי הספר מתחילים בתחילת ספטמבר, בשבוע הראשון. בשנת 2019 בית הספר הלימודים התחילו בין התאריכים 10–13 בספטמבר.[11]

הלימודים בבתי הספר ברומניה מתחילים ביום שנקבע על ידי משרד החינוך. רוב שנות הלימודים בדרך כלל מתחילות ב-9 או 7 בספטמבר ומסתיימות בשבוע הראשון של יוני. מדי פעם, הלימודים מתחילים ב-15 או 16 בספטמבר.

באופן היסטורי, הלימודים בבתי ספר ברוסיה (ובברית המועצות לשעבר) מתחילים ב-1 בספטמבר. תאריך מדויק זה למדינה נקבע על ידי צו מועצת הקומיסרים העממיים בשנת 1935[12] ונקבע רשמית על ידי צו הסובייט העליון של ברית המועצות מס' 3018-X בשנת 1980. בשנת 1984 הוכרז רשמית יום הידע ב-1 בספטמבר.[13] אם 1 בספטמבר חל ביום ראשון, רוב בתי הספר בוחרים לקיים ביום ראשון מערך טקסי מסורתי, שמתחיל באופן סמלי בשנת הלימודים, ולהתחיל בשיעורים בפועל ביום שני. באופן מסורתי התלמידים מביאים פרחים למורים.

היום הראשון ללימודים בסלובקיה הוא 2 בספטמבר, או יום שני הראשון לאחריו אם 2 בספטמבר חל ביום שישי, שבת או ראשון. 1 בספטמבר הוא חג ציבורי בסלובקיה (יום החוקה).

בדומה לממלכה המאוחדת, היום הראשון ללימודים ברפובליקה של אירלנד הוא 1 בספטמבר, או ביום שני הראשון שאחריו אם 1 בספטמבר חל ביום שבת או ראשון. שנת הלימודים מסתיימת ב-31 באוגוסט, אך השיעורים מסתיימים ב-30 במאי. בניגוד לצפון אירלנד, לרפובליקה של אירלנד 3 חופשות קיץ.

הממלכה המאוחדת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנגליה, ויילס וצפון אירלנד

[עריכת קוד מקור | עריכה]

היום הראשון ללימודים בבתי ספר ממלכתיים באנגליה ובוויילס משתנה בהתאם לרשויות המקומיות ולעיתים לפי בית ספר, אך כמעט תמיד הוא חל בשבוע הראשון של ספטמבר, או לעיתים בשבוע השני.[14]

תקופת הלימודים בסקוטלנד מתחילה באמצע או בסוף אוגוסט, יותר משבוע מוקדם יותר מאשר בשאר הממלכה המאוחדת. התאריך המדויק משתנה לפי הרשות המקומית ולעיתים לפי בית הספר.[15]

במצרים, השנה האקדמית מתחילה בדרך כלל בשליש האחרון של ספטמבר (הקפדה על יום שבת הראשון של 10 הימים האחרונים של ספטמבר). לדוגמה, בשנת 2019 הלימודים בבתי הספר התחילו ביום שבת, 21 בספטמבר – בשנת 2018 הם התחילו ביום שבת, 22 בספטמבר. תאריכים אלה מונפקים על ידי משרד החינוך והמשרד להשכלה גבוהה והם חלים כמעט על כל בתי הספר והאוניברסיטאות המקומיים. עם זאת, מוסדות פרטיים עשויים לקבוע תאריך התחלה משלהם – בדרך כלל הם מתחילים מוקדם יותר מאשר המקומיים. שנת הלימודים האקדמית מורכבת משני סמסטרים שכל אחד מהם נמשך כ־15 שבועות ועשוי להשתנות בהתאם לכיתה או במה נלמד בקולג'.

במרוקו, השנה האקדמית מתחילה בספטמבר ומסתיימת ביוני / תחילת יולי.

 • סמסטר 1 (סתיו): ספטמבר–ינואר
 • סמסטר 2 (אביב): פברואר – יוני / תחילת יולי

בתוניסיה, השנה האקדמית מתחילה ב-15 בספטמבר (או ב-16 אם 15 בספטמבר חל ביום ראשון או שחל בו חג דתי) ומסתיימת ב-25 במאי בבתי הספר התיכוניים והתיכוניים וב-1 ביוני בבתי הספר היסודיים. אורך הקיץ כ-3 חודשים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ "Calendario Escolar 2012" (PDF). Ministerio de Educación Pública. אורכב מ-המקור (PDF) ב-31 בינואר 2012. נבדק ב-18 ביוני 2012. {{cite web}}: (עזרה)
 2. ^ https://www.sandiegounified.org/traditional-academic-calendar (retrieved September 15, 2017)
 3. ^ חוזרי מנכ"ל
 4. ^ http://www.deped.gov.ph/orders/do-25-s-2017
 5. ^ "New policy sparks confusion over school start dates in Qatar – Doha News". 4 בספטמבר 2013. נבדק ב-14 באוגוסט 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 6. ^ "School Terms and Holidays". נבדק ב-14 באוגוסט 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 7. ^ "School Holidays in Athens". Angloinfo Athens. Angloinfo. נבדק ב-15 ביוני 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ "Skoleferier i Norge". www.timeanddate.no (בנורווגית). נבדק ב-2020-05-05.
 9. ^ Dz.U. 2010 nr 186 poz. 1245 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego
 10. ^ Dz.U. 2002 nr 46 poz. 432 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego
 11. ^ "Despacho n.º 5754-A/2019, Anexo I". Diário da República Eletrónico. נבדק ב-5 בספטמבר 2019. {{cite web}}: (עזרה)
 12. ^ "День знаний в России: история праздника". נבדק ב-14 באוגוסט 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 13. ^ "Праздник 1 сентября – День знаний: история и традиции. Значение праздника 1 сентября "День знаний". Женский сайт www.InMoment.ru". נבדק ב-14 באוגוסט 2016. {{cite web}}: (עזרה)
 14. ^ אתר למנויים בלבד Josie Gurney-Read, ‏When are the school Christmas holidays and term dates 2016/2017?, The Telegraph, 16 November 2016
 15. ^ "Scottish School Term dates". Scottish Government website. נבדק ב-7 בספטמבר 2017. {{cite web}}: (עזרה)