היום השישי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
היום השישי
The 6th Day
כרזת הסרט
כרזת הסרט
בימוי רוג'ר ספוטיסווד עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי ג'ון דביסון
מייק מדבויי
ארנולד שוורצנגר
תסריט מרין וויברלי
קורמק וויברמלי
עריכה מיצ'ל ארקאנד
מרק קונט
דומיניק פורטין
שחקנים ראשיים ארנולד שוורצנגר
מייקל רפפורט
רוברט דובאל
טוני גולדווין
מייקל רוקר
שרה וויטר
מוזיקה טרבור רבין עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום פייר מיגנוט עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה אולפני פניקס
חברה מפיצה סרטי קולומביה
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 13 בנובמבר 2000
משך הקרנה 118 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט פעולה, סרט מדע בדיוני, סרט מותחן, סייברפאנק עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 82 מיליון $ דולר
הכנסות 96 ‏ עד 116 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו 6thday
פרסים פרס פטל הזהב
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

היום השישיאנגלית: The 6th Day) הוא סרט מדע בדיוני מסוגת פעולה שיצא לאקרנים בשנת 2000. הסרט בוים על ידי רוג'ר ספוטיסווד, בכיכובו של ארנולד שוורצנגר כאיש המשפחה אדם גיבסון, ששובט בניגוד לרצונו בשנת 2015.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2015, טכנולוגיית השיבוט הייתה מתוחכמת דיה כדי לאפשר שיבוט של איברים אנושיים ובעלי חיים. שיבוט אנשים נאסר במפורש על ידי חוקת "ששת הימים" על שם היום בו ברא אלוהים את האדם. אדם גיבסון (ארנולד שוורצנגר) הוא טייס המנהל עסק למכירת מסוקים עם חברו האנק מורגן (מייקל רפפורט). מייקל דרוקר (טוני גולדווין), מנהל חברה של החלפת טכנולוגיות ומומחה שיבוט, רושם אותם לטיול סקי. בשל ההשפעה הפיננסית והפוליטית של דרוקר, גיבסון ומורגן עוברים בדיקות דם לפני הגעתם כדי לאמת את זהותם ואת כישרונם. ביום הגעתו של דרוקר, ביום ההולדת של גיבסון, גיבסון מגלה כי כלבו אוליבר (השייך לבתו קלרה) מת. מורגן מציע לתפוס את מקומו כטייס של דרוקר כדי לאפשר לגיבסון סיכוי לקבל את כלבו משובט. גיבסון מסכים עם הרעיון של שיבוט הכלב, אבל לוקח מבט בשיבוט בכל מקרה. לאחר שהוא שומע כי המכירות על שיבוט חיות מחמד ירדו, הוא מחליט לחשוב יותר על קבלת אוליבר משובט ובמקום זה מקבל SIM-PAL עבור קלרה.

גיבסון חוזר הביתה מאוחר יותר ומגלה כי אוליבר כבר משובט. הוא חשד שזו היה אשתו נטלי, אשר אהדה את רעיון השיבוט. הוא כמעט נכנס הביתה כשהוא רואה מה שיכול להיות כפיל של עצמו בביתו. בעוד שהוא מתגנב מחוץ לבית שלו, גיבסון מתעמת ונרדף על ידי סוכני האבטחה של החברה להחלפת טכנולוגיות: רוברט מרשל (מייקל רוקר), טליה אדסוורד (שרה וינטר), פ' ווילי (רודני רולנד) ווינסנט בנסוורט (טרי קרוז), אשר מנסים להרוג אותו. הוא מצליח לברוח ומבקש מקלט בדירתו של מורגן. הוא מדבר עם מורגן במשך כמה דקות, כאשר מורגן נורה לפתע טריפ, דתי פונדמנטליסטי כנגד שיבוט. טריפ מספר לגיבסון כי המורגן שהרג היה למעשה שכפול לא חוקי, טריפ מספר גיבסון אומר שהוא הרג מורגן דרוקר האמיתי על ההר מוקדם יותר באותו יום. טריפ ביקש מגיבסון שירה בראשו אך גיבסון מבולבל ולא יורה בו לכן טריפ יורה לעצמו כדי לא להיתפס על ידי צוות האבטחה של דרוקר, על מנת שלא יוכלו לסרוק את הזיכרון שלו בחיפוש נגד שיבוט פעילים אחרים.

גיבסון מתגנב לתוך החברה של דרוקר ומוצא את ד"ר גריפין וייר (רוברט דובאל), המדען מאחורי טכנולוגיית השיבוט האנושי של דרוקר. וייר מסביר לדרוקר כי גיבסון ומורגן נהרגו שניהם מוקדם יותר באותו יום, והיו משובטים לכסות את האירוע באמצעות סריקת הזיכרון שנעשו במהלך בדיקות רפואיות ובעזרת בדיקות עיניים שהטייסים לקחו. עם זאת, הם האמינו כי גיבסון הטיס את המסוק, והם בטעות יצרו שיבוט של גיבסון לפני שהם נכחו בטעותם. אבטחתו של דרוקר ניסתה להרוג את גיבסון כדי לשמור על סוד השיבוט של דרוקר; אם יתגלה כי דרוקר הוא כפיל, הוא אוטומטית יאבד את החברה העצומה שלו, שכן שיבוטים אינם רשאים לחיות או להחזיק בנכסים.

וייר גם מגלה כי השיבוטים האנושיים של דרוקר מוטבעים במחלה אנושה שתהרוג את השיבוטים לאחר חמש שנים. וייר גילה את המחלה כשגילה כי אשתו - שאותה שיבט לאחר מותה לפני חמש שנים - גססה ממחלת ילדותה. וייר מתעמת עם דרוקר ואומר לו שהוא רוצה לפרוש, ואמר כי הוא הבטיח לאשתו שהוא לא ישבט אותה שוב. בתגובה, דרוקר הורג את וייר, מתוך כוונה לשבט את וייר ואשתו מאוחר יותר, אבל למחוק את זיכרונותיהם האחרונים.

דרוקר מצווה על סוכניו לקחת את משפחתו של גיבסון כדי לוודא שהוא משתף פעולה עם הכיסוי. גיבסון הוגה תוכנית עם כפילו להרוס את המתקן של דרוקר ולהציל את משפחתו בתהליך. דרוקר מכריח את גיבסון להיכנע כאשר הוא מודיע לו כי גיבסון (גיבורו של הסרט עד לרגע זה) היה שיבוט לאורך כל הדרך. דרוקר מנסה לשכנע את השיבוט של גיבסון לגלות היכן מסתתר גיבסון האמיתי, שכן יש לו את כל הזיכרון של שיבוטיו על כוננים קשיחים.

דרוקר מנסה לעצור את השיבוט של גיבסון, אשר גורם לעיקוב של סוכניו. גיבסון ושיבוטו מובילים את דרוקר למלכודת, אשר פצעה את דרוקר אנושות. במאמץ אחרון לשרוד, דרוקר משבט עצמו לפני מותו, אך תקלה במנגנון יוצרת דרוקר מעוות. אבטחתו של דרוקר רודפת אחר הגיבסונים ופותחת באש, כשהם מנסים להזעיק את מסוקם. הגיבסונים פותחים באש גם הם, וגורמים לדרוקר לקפוץ אל גג זכוכית, אשר שולח אותו נופל אל מותו. פצצות שנטע דרוקר האמיתי במתקן מתפוצצות והמתקן נהרס, בזמן ששני הגיבסונים בורחים. בסופו של דבר, גיבסון המקורי שולח את שיבוטו לעבור לארגנטינה, לפתוח משרד לווייני של העסק שלהם, כדי לשמור על קיומם של השיבוטים בסוד, בעוד הגיבסון האמיתי חוזר למשפחתו, עם גישה מתונה יותר לגבי חוויותיו.

צוות שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ארנולד שוורצנגר בתור אדם גיבסון, איש משפחה מסור ואהוב שהוא טייס מסוקים מיומן המנהל עסק למכירת מסוקים ששובט בניגוד לרצונו בשנת 2015, גיבסון פוגש את שיבוטו אחרי כמה זמן במהלך הסרט. גיבסון הוא הגיבור הראשי של הסרט.
  • מייקל רפפורט בתור האנק מורגן, חברו הטוב של גיבסון.
  • טוני גולדווין בתור מייקל דרוקר, מנהל חברת החלפת טכנולוגיות ומומחה לשיבוט ששיבט את גיבסון. דרוקר ניסה לחסל את גיבסון, וגם דרוקר הוא הנבל הראשי של הסרט.
  • רוברט דובאל בתור ד"ר גריפין וייר, המדען העומד מאחורי טכנולוגיית השיבוט האנושי של דרוקר.
  • מייקל רוקר בתור רוברט מרשל, סוכן האבטחה של חברת החלפת הטכנולוגיות של דרוקר ויד ימינו המנסה תמיד ללכוד וגם להרוג את גיבסון.
  • שרה וינטר בתור טליה אדסוורד, סוכנת אבטחה וסגניתו של מרשל.
  • רודני רולנד בתור פ' ווילי, סוכן אבטחה וידיד של מרשל.
  • טרי קרוז בתור וינסנט בנסוורט, סוכן אבטחה וידיד של מרשל.

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המוזיקה לסרט הלחין וכתב טרבור רבין.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט הכניס 13 מיליון דולר בשבוע הראשון להוצאתו, וכך הופך אותו למקום רביעי בקופות בצפון אמריקה. הסרט הכניס כ-96 מיליון דולר מול תקציב של 83 מיליון, מה שהופך את הסרט להצלחה מתונה.

הסרט קיבל ביקורות מעורבות, ויש לו דירוג של 40% באתר "Rotten Tomatoes" ו-49 ב-Metacritic. היום השישי היה מועמד ל-3 פרסי פטל הזהב עבור שוורצנגר: השחקן הגרוע ביותר (גיבסון האמיתי), שחקן המשנה הגרוע ביותר (השיבוט של גיבסון) ואת פרס הזוג הגרוע ביותר (גיבסון האמיתי וגיבסון השיבוט). המועמדויות לשני הפרסים הראשונים מוטעות באופן טכני היות שהשיבוט של גיבסון מופיע רוב הסרט והוא הדמות הראשית בעוד גיבסון האמיתי הוא דמות משנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא היום השישי בוויקישיתוף