היינו העתיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
היינו העתיד
Haatid-300.jpg
מידע כללי
מאת יעל נאמן
שפת המקור עברית
סוגה ספר זכרונות
הוצאה
הוצאה הוצאת אחוזת בית
תאריך הוצאה 2011
מספר עמודים 215
עורך דנה אולמרט
קישורים חיצוניים
מסת"ב ISBN 978-965-7340-63-9
הספרייה הלאומית 002767203

"היינו העתיד" הוא ספר מאת יעל נאמן על ילדות והתבגרות בקיבוץ יחיעם. יצא לאור ב-2011 בהוצאת אחוזת בית בעריכתה של דנה אולמרט.

הספר הוא ספר זכרונות משולב בחומרים ארכיוניים וקטעי ספרות ושירה. הוא מסופר מנקודת מבט של בת הקיבוץ, ילידת 1960. הספר כתוב בגוף ראשון רבים ("אנחנו") כדי להמחיש את האופי המיוחד של ילדי החינוך המשותף וסיפור הלינה המשותפת בשנות השישים של המאה העשרים.

בספר שזורים מידע היסטורי ואירועים שהתרחשו במציאות בישראל: ליל הגשרים, שיירת יחיעם ומלחמת העצמאות. בספר מתואר גם מבצר יחיעם הסמוך לקיבוץ והתפתחות הנוף הסובב אותו במהלך השנים מאז הקמת הקיבוץ.

בספר מוזכרים מונחים וטקסים שהיו נהוגים בכל קיבוצי הקיבוץ הארצי של השומר הצעיר בחיי היומיום: שישה פרחים ביום השואה לזכר ששת המיליונים שנרצחו בשואה, מפעלי אירוח, הקרנת סרטים של 16-מ"מ ממחלקת הקולנוע של ההסתדרות, הדירה בתל אביב, מפקד אש, שיטת הנושאים, המועדון לחבר, חדר האוכל, שומרי לילה, מטפלת, משק ילדים, מנוחת צהרים, מוסד חינוכי, שלה"ב, קן השומר הצעיר, גבעת חביבה, י"ג ועוד.

הספר מזכיר בשמותיהם חברים ובנים מקיבוץ יחיעם וכן מקומות ואנשים הנוגעים לזיכרונות הקולקטיביים של בני ובנות כל הקיבוצים של הקיבוץ הארצי.

הספר התמודד ב"רשימה הארוכה" של פרס ספיר לשנת 2011 הכוללת 12 ספרים, אך לא נבחר להתמודד בשלב הסופי.

הספר זכה להצלחה גדולה והופיע במשך שבועות רבים ברשימות רבי המכר. הספר זכה באות ספר הזהב של התאחדות הוצאות הספרים בישראל על מכירת יותר מ-20,000 עותקים. הספר נרכש לתרגום לשפות פולנית, צרפתית והולנדית. המהדורה הפולנית של הספר יצאה לאור בספטמבר 2012 בהוצאת "צ'ארנה" (Czarne). הספר ייצא לאור בצרפתית בהוצאת Actes Sud באפריל 2015.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]