היכל התהילה של הכדורסל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל היכל התהילה
חזית ההיכל

היכל התהילה של הכדורסל על שם ג'יימס נייסמית' הוא ארגון ומוזיאון הממוקם בספרינגפילד שבמדינת מסצ'וסטס בארצות הברית ובו מונצחים כדורסלנים, מאמנים, שופטים ואישים אחרים שתרמו לכדורסל בארצות הברית ובעולם כולו.

היכל התהילה נוסד ב-1959 אך רק בשנת 1968 נפתח מוזיאון של ממש בבניין בקולג' ספרינגפילד, העיר בה המציא ופיתח ג'יימס נייסמית' את משחק הכדורסל. במהלך השנים עבר המוזיאון פעמיים למיקום חדש, ב-1985 וב-2002 למיקומו הנוכחי, לאחר השקעה של 45 מיליון דולר בקומפלקס המתפרש על שטח של כ-7.5 דונם וכולל גם מרכז מסחרי, חנות מזכרות ומסעדות.

נכון לספטמבר 2018 זכו להיכלל בהיכל התהילה 395 חברים (ביניהם שחקנים, מאמנים, קבוצות, שופטים ותורמים).[1] מתוכם, ארבעה חברי תהילה נכללו גם כשחקנים וגם כמאמנים (ג'ון וודן, ביל שרמן, לני וילקינס וטום היינסון), וחבר אחד (ג'ון מקלנדון) נכלל הן כמאמן והן כתורם.

בנוסף לאנשים יחדים שנמנים עם חברי היכל התהילה, נכללות גם עשר קבוצות:

הליך הבחירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

להיכל התהילה זכאים להיבחר אישים מכל העולם שתרומתם לכדורסל הייתה משמעותית, הקריטריונים לבחירת כדורסלנים מחייבים שיהיו 5 שנים לאחר פרישה מלאה מכדורסל מקצועני, מאמנים או שופטים צריכים להיות 5 שנים לאחר פרישה או בעלי ותק של לפחות 25 שנה בכדורסל תיכונים, מכללות או מקצועני. בנוסף זכאים להיבחר אישים אחרים כגון כתבים, פרשני ספורט ושדרנים בולטים, אשר לגביהם אין קריטריון כמותי מוגדר.

הבחירה מתבצעת על ידי 4 ועדות משנה מקצועיות:

  • למועמדים מצפון אמריקה- מורכבת מתשעה מומחים יכולה להמליץ כל שנה על עד 10 מועמדים אם יש להם לפחות שבעה תומכים.
  • לנשים - מורכבת משבעה מומחים, יכולה להמליץ כל שנה על שתי מועמדות, אם יש להן לפחות חמישה תומכים.
  • לאישים שאינם מצפון אמריקה, מורכבת משבעה מומחים, יכולה להמליץ כל שנה על שני מועמדים, אם יש להם לפחות חמישה תומכים.
  • לאישים ותיקים - מורכבת משבעה מומחים, יכולה להמליץ כל שנה על שני מועמדים, שהקריירה שלהם הסתיימה לפני 35 שנים או יותר ממועד המועמדות. נדרשת תמיכה של לפחות חמישה תומכים.

לאחר המלצות ועדות המשנה, נבחנים המועמדים ב-4 "ועדות הכבוד", כל ועדת כבוד מורכבת מ-24 אנשי מקצוע, ביניהם חברי היכל התהילה, אנשי תקשורת, עסקני כדורסל ותורמים אחרים. בכל ועדות הכבוד חברים 12 אישים קבועים משותפים והשאר מתחלפים בהתאם למומחיות הוועדה. על מנת להיבחר להיכל התהילה נדרשת תמיכה של לפחות 18 מחברי ועדת הכבוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "The Naismith Memorial Basketball Hall of Fame :: Hall Of Famers" (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-15 בנובמבר 2018.