היסט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרלקסה

פרלקסה (באנגלית: Parallax) היא התזוזה הזוויתית הנראית (על פני כיפת השמיים) של עצם (לדוגמא: כוכב) כאשר הוא נצפה בין שתי נקודות מרוחקות. לדוגמא: כאשר אנו עומדים על כדור הארץ וצופים על כוכב, תנועת כדור הארץ סביב השמש מאפשרת לנו לצפות על הכוכב מנקודות שונות לאורך המסלול של כדור הארץ ועל כן מיקום הכוכב ביחס לכוכבים רחוקים מאד ישתנה.

הפרלקסה של כוכב קרוב נמדדה לראשונה עבור הכוכב 61 בקבוצת הכוכבים ברבור בשנת 1838 ע"י האסטרונום פרידריך בסל.

ישנם כמה סוגי פרלקסות:

פרלקסה שנתית- השנוי במיקומו של עצם שמימי כתוצאה מתנועת כדוה"א סביב השמש

פרלקסה יומית-היא השינוי במיקומו של עצם שמימי הנובע כתוצאה מסיבוב כדור הארץ סביב צירו. סיבוב זה כמובן גם הוא גורם לשינוי במיקום הצופה ביחס לעצמים בשמיים.

פרלקסה דינאמית- פרלקסה דינמית היא שיטה למדידת מרחק לעבר כוכבים כפולים נראים-ספקטרוסקופים באמצעות שילוב של חוקי קפלר, מדידת המסלול הנראה ומדידת המהירות הרדיאלית של אחד מבני הזוג.

פרלקסה אופקית-פרלקסה אופקית הוא השינוי במיקומו של גוף שמיימי כאשר מתבוננים עליו דרך שתי נקודות הממוקמות על מישור הניצב לכיוון העצם השמיימי ומרוחקות זו מזו בשיעור השווה לרדיוס של כדור הארץ בקו המשווה 6378.137 ק"מ.

דוגמה להיסט

היסט ("פרלקס" או "פרלקסה") הוא שינוי מיקומן של שתי נקודות, האחת ביחס לאחרת מנקודת מבטו של צופה, החל כתוצאה מתנועתו של הצופה עצמו. נוכל לתאר זאת כך- נתון:[עריכת קוד מקור | עריכה]

מול אובייקט מונחים 2 עצמים. האובייקט זז. לפי ניסיון חיים- כשהאובייקט יזוז, העצמים האחרים ייראו גם כזזים (למרות שהם בעצמם לא זזים כלל).

החפצים המרוחקים יותר נראים כזזים לאט יותר מהחפצים הקרובים

נוסיף עכשיו שעצם אחד קרוב יותר מהעצם השני. אז מניסיון החיים שלנו לא רק נדע שהעצמים ייראו כזזים, העצם הקרוב יותר ייראה כזז במהירות גבוהה יותר מהעצם המרוחק יותר.

כלומר כאשר אנחנו נמצאים בתזוזה, ככל שעצם יהיה קרוב יותר אלינו כך יראה כי הוא זז מהר יותר, וככל שהוא רחוק יותר הוא יראה כזז לאט יותר.

ההיסט הוא אחד ממקורות המידע עליהם מתבסס המוח האנושי לצורך גיבוש של תפיסת עומק[1].

בצילום, המונח "היסט" משמש כדי לציין שישנו הבדל בין התמונה הנראית לבין התמונה המצולמת. למשל, במצלמות כוונת, ישנה עצמית אחת לצפייה והעמדת קומפוזיציה, בעוד עצמית נוספת משמשת ללכידת התמונה.

בנוסף, במדידת אור ייתכן היסט בין שטח המדידה של מד האור, לבין הנושא המצולם (בעיה זו נפתרת על ידי שימוש במד אור TTL).

באסטרונומיה משתמשים בתופעה של פרלקסה בעקבות סיבוב כדור הארץ סביב השמש לצורך מדידת מרחקים לכוכבים קרובים.

בכינון ישיר בכוונות של מערכות נשק צבאיות (כמו תותחים ומקלעים של טנקים או משגרי טילים), מתוכננות המערכות כך שניתן פיצוי היסט המכונה "פיצוי פרלקסה". היסט זה נועד לפצות על המרחק בין קו הראייה של כוונת התותח לכינון קו הראייה הישיר של קנה הירי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Read, J. C. (2012). Visual Perception: Understanding Visual Cues to Depth. Current Biology, 22(5), R163-R165.
P mathematics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מתמטיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.