היפוקרניבורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דוב חום עם סלמון שדג. הדוב אוכל פחות מ-30% בשר.

היפוקרניבוריםאנגלית: Hypocarnivore) הם בעלי חיים אוכלי בשר אשר תזונתם מכילה פחות מ-30% בשר. הם מגוונים את תזונתם בצמחים, חלקי צמחים כמו פירות או פטריות. מינים אלה נחשבים לאוכלי כל כמו המסוקרניבורים, המותאמים מעט יותר לאכילת בשר.

אצל הטורפים התפתחו ההיפוקרניבורים מהאוליגוקן, אז מינים שונים של כלביים עברו מתזונה היפרקרניבורית לתזונה היפוקרניבורים ועד המיוקן 25 מינים של כלביים מתת-המשפחה בורופגיים (למשל הסוגים: Oxetocyon ,Cynarctus ו-Phlaocyon) עברו בין תזונות אלה. ואולם עד סוף הפליוקן רובם נכחדו לחלוטין והכלביים המודרניים אינם ניזונים בצורה זו.

למינים אלה לסתות רחבות מעט ובהם שיניים טוחנות גדולות העוזרות ללעוס צמחייה שוב ושוב כתחליף למזון בשרי. בניגוד לאוכלי צמחים מתמחים כמו פרות הם בעלי ניבים ושיניים חותכות גדולות, איתם הם יכולים לאכול עדיין בשר, אך הם יתקשו לעכל עשבים ועלים, כך שהם ניזונים בעיקר מפירות, ירקות ומזון נוסף שאינו צורך עיכול מתמחה.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלי חיים היפוקרניבורים כוללים מינים של דוביים רבים כמו דוב חום או דוב שחור אמריקאי, הקינקז'ו, הבינטורונג, מספר פרימטים כמו המקוק, הקפוצ'ין והשימפנזה וכמה מכרסמים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]