היפריון (דן סימונס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
היפריון
Hyperion
היפריון.jpg
מידע כללי
מאת דן סימונס
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
שנת הוצאה 1989
הוצאה בעברית הוצאת אופוס
שנת הוצאה בעברית 1999
תרגום לעברית יעל סלע
מספר עמודים 444
סדרת ספרים הקאנטוס של היפריון
ספר הבא נפילת היפריון
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-2-221-06950-9
OCLC 18816973
הספרייה הלאומית 002148724

היפריוןאנגלית: Hyperion) הוא ספר מדע בדיוני שנכתב על ידי דן סימונס. זהו הספר הראשון מרביעיית הקאנטוס של היפריון. הספר יצא לאור בשנת 1989 וזכה בפרס הוגו ובפרס לוקוס. עלילת הספר מורכבת מאוד והיא כוללת בתוכה קווי זמן שונים, דמויות שהתנהגותן משתנה ואזכורים היסטוריים רבים. הספר יצא לאור בעברית בשנת 1999 ותורגם על ידי יעל סלע.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת היפריון מתרחשת יותר משבע מאות שנים בעתיד; כדור הארץ ננטש לפני שנים רבות בבריחה שכונתה היג'רה והאנושות מחולקת לשני חלקים עיקריים: ההגמוניה והמנושלים. אנשי ההגמוניה התפרשו בכוכבים שהוארצו ונעים בקלות ביניהם על ידי "שערי משגרחוק"; שערים המאפשרים גישה מיידית לכל כוכב תחת שליטת ההגמוניה. השערים (ומכשירים אחרים) ניתנו להגמוניה על ידי ה"טכנו-ליבה": רשת אינטליגנציה מלאכותית שפותחה על ידי בני האדם שהגיעה למודעות עצמית.

המנושלים החליטו להתרגל לתנאי הכוכבים אליהם הגיעו בין השאר על ידי שינויים גנטיים בגופם ולא להאריץ אותם. לכן עם הדורות גופם הסתגל לכוכביהם והם הגיעו ליכולות פיזיות מפותחות; וכך הקיטוב בין שתי הקבוצות הולך וגדל. בעולם ששמו היפריון, עולם שנמצא מחוץ לשלטון ההגמוניה האנושית, נמצא השרייק, יצור מפלצתי וקוצני. ישנם כאלה שסוגדים לו, ישנם כאלה שלא מאמינים בקיומו ויש מי שנשבעו להרוג אותו. השרייק שוכן באזור עמק קברי הזמן שבהיפריון, מבנים מסתוריים שאיש אינו יודע מדוע הם נבנו ומה מטרתם. בכל מספר שנים כנסיית השרייק, הכת הסוגדת לו כאל, שולחת משלחת של עולי רגל לעלות אל קברי הזמן והשרייק. על פי האגדה, השרייק מגשים את משאלתו של אחד העולים לרגל והורג את השאר.

עלילת הספר מתחילה כאשר איום המנושלים על ההגמוניה גדול מתמיד. ספינות מנושלים נראו מתקרבות להיפריון ונראה שהמלחמה היא בלתי נמנעת. שבעה עולי רגל נשלחים לעלות להיפריון, במסע שיהיה כנראה העלייה האחרונה לשרייק. לכל אחד מעולי הרגל סיפור חיים מורכב ובקשה נואשת מהשרייק.

הספר מתאר את מסעם של הולכי הרגל אל השרייק. לאורך המסע כל אחד מעולי הרגל מספר את סיפור חייו והנסיבות שהובילו אותו אל העלייה לרגל וכך לאורך הספר מתגלים לקורא פרטים על עברן של הדמויות.

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • השרייק הוא האנטי גיבור של הספר. הוא מתואר לראשונה כעץ מתכת ענק שענפיו קוצניים. שמו נלקח משם הציפור חנקן (באנגלית Shrike). ציפור זו משמיעה קול צווחה וניזונה מחרקים, ציפורים קטנות יותר וכו'. ולעיתים היא משפדת אותם על קוצים לפני האכילה. שם זה ניתן לו על שום מנהגו לשפד את קורבנותיו על "עץ הכאב" הנצחי.

העולים לרגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הקונסול הוא שגריר ההגמוניה לשעבר בהיפריון. הוא אפוף מסתורין לאורך הספר; הוא מעוניין לשמוע את סיפורי האחרים אך משוכנע שהוא לא יספר את שלו.
  • לנאר הויט הוא כומר בכנסייה הקתולית בשנות השלושים המוקדמות שלו.
  • פדמאהן קאסאד הוא קולונל מפורסם לשעבר בצבא הכוח של ההגמוניה ממוצא פלסטיני. מכונה הקצב מדרום ברסיה.
  • מרטין סילנוס הוא משורר גס רוח.
  • סול ווינטראוב הוא מלומד יהודי.
  • ברונה לאמיה היא בלשית פרטית.
  • הט מסטין הוא טמפלר והקול האמיתי של העץ בספינעץ ייגדאזיל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקירה על הקנטוס של היפריון באתר בלי פאניקה.