הירי בצפון הוליווד

From ויקיפדיה
Jump to navigation Jump to search

הירי בצפון הוליווד היה שוד בנק מזוין שהתפתח לקרב יריות קשה בין שני שודדי בנק (לארי פיליפס ואמיל מהטארנו) שהיו חמושים ומשוריינים, לבין משטרת לוס אנג'לס, ב-28 בפברואר 1997.

שני השודדים חמושים במספר רובי סער, (כגון AR-15 m16 ו-AK-47 שעברו הסבה לנשק אוטומטי עם מחסנית בטא המכילה מאה כדורים) וכמה אקדחים, נכנסו לבנק בלוס אנג'לס ושדדו אותו. הם תכננו לצאת בתוך שמונה דקות, זמן התגובה של המשטרה לדעתם, והחזיקו מקלט רדיו כדי לעקוב אחרי תשדורות המשטרה.

לרוע מזלם, סיור של המשטרה הבחין בהם נכנסים לבנק והזעיק תגבורת. בעת היציאה מהבנק החל קרב יריות בין השוטרים לשודדים, אשר תועד ממצלמת מסוק של ערוץ טלוויזיה. השוטרים הצליחו לפגוע בכל שודד כעשר פעמים, אך לא הצליחו לחדור את שריון הארמיד שהם לבשו. במהלך הירי, שודד אחד התרחק מהבנק עם רכב, השודד השני ירה לכיוון השוטרים ולאחר דקות ספורות שם קץ לחייו. השודד שנמלט המשיך לנסוע רחוב וחצי ואז נטש את הרכב, (כנראה בשל חוסר אוויר בצמיגים שנפגעו במהלך חילופי הירי). הוא ניסה לגנוב רכב שננטש במקום על ידי אזרח, תוך כדי שהוא יורה ומנסה לפגוע באזרחים. לרוע מזלו מפתחות הרכב לא היו במתנע, באותו זמן הגיע צוות הSWAT (יחידה מיוחדת של המשטרה) והתנהל ביניהם קרב יריות קצר שבסיומו השודד נפצע ונהרג.

במהלך השוד נפגעו 11 שוטרים ו-7 אזרחים והוא ידוע כאחד האירועים הקשים בהיסטוריה של משטרת לוס אנג'לס. על התקרית יצא סרט בשם "44 דקות הסרט"

בעקבות האירוע החליטה ממשלת ארצות הברית לצייד חלק מהשוטרים בנשק חצי אוטומטי, כגון AR-15 ו-M16, נשק שהיה שמור לפני כן רק ליחידות מיוחדות.