הכוחות המזוינים העממיים של קוריאה הצפונית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
הכוחות המזוינים של קוריאה הצפונית
דגל צבא קוריאה הצפונית

זרועות

Flag of the Korean People's Army Ground Force.svg
כוחות היבשה
NKAF Flag.JPG
הצי
Flag of the Korean People's Navy.svg
חיל האוויר
לשכת ההנחייה הארטילרית של קוריאה הצפונית
חיל המבצעים המיוחדים של קוריאה הצפונית

עיטורים ומבנה פיקודי

עיטורים, מדליות ותוארי כבוד
דרגות קוריאה הצפונית

היסטוריה צבאית

היסטוריה צבאית של קוריאה הצפונית
היסטוריה של קוריאה הצפונית


סמל הצבא העממי של קוריאה הצפונית

צבא העם הקוריאניקוריאנית: 조선인민군; 朝鮮人民軍; תעתיק: צ'וֹסוֹן אינמין גוּן) הוא צבאה של קוריאה הצפונית הכפוף למשרד הכוחות המזוינים העממיים של קוריאה הצפונית. קים ז'ונג און הוא המפקד העליון שלו ויושב ראש ועד ההגנה הלאומי, שר הכוחות המזוינים העממיים הוא סגן המרשל קים יונג צ'ון והרמטכ"ל הוא סגן המרשל רי יונג הו.

לצבא העם הקוריאני חמישה ענפים:

  1. כוח היבשה
  2. הצי
  3. חיל האוויר
  4. לשכת הנחיית הארטילריה
  5. הכוח למשימות מיוחדות

תקציבו השנתי של הצבא הוא כ-6 מיליארד דולרים אמריקניים. דו"ח ISIS של ארגון המחקר האמריקני מעריך כי בידי קוריאה הצפונית כמות חומר בקיע המספיקה לבין 2 ל-9 ראשי נפץ גרעיניים. מדיניות "הצבא קודם" של הסונגון מעלה את הצבא לבעל תפקיד מרכזי בחברה ובפוליטיקה וכמובילה, תפקיד השמור במרקסיזם קלסי למעמד הפועלים.

בשנת 1978, קים איל סונג קבע שיום ייסוד הצבא ישונה מ-8 בפברואר ל-25 באפריל, יום הקמתה של מחתרת הגרילה האנטי יפנית בקוריאה בשנת 1932, על מנת לזהות את המחתרת עם הצבא ולטשטש את מוצאו הסובייטי. התעשייה הצבאית הקוריאנית החלה בייצור טילים ארוכי טווח כגון הנודונג-1. קוריאה הצפונית היא הארץ הצבאית ביותר כיום, בעלת הצבא הסדיר הרביעי בגודלו בעולם, המונה כ-1,106,000 חיילים חמושים. כ-20% מבני 17-54 משרתים בשירות צבאי סדיר. האנשים המתאימים משרתים עד כ-10 שנים חובה.

בנוסף ישנו גם כוח מילואים הכולל 1,700,000 חיילים. הצבא מפעיל מערכת ענפה של מתקנים צבאיים הפזורים בכל רחבי המדינה, מערכת צפופה של הגנה אווירית, ומפעלי נשק גדולים. מעריכים כי לצבאה של קוריאה הצפונית מאגר נשק כימי גדול, השלישי בגודלו בעולם. בעוד שהתיישנות הציוד שנובעת ממצוקה כלכלית נחשבת כפגם העיקרי של הצבא, בכל זאת הוא נחשב כאיום משמעותי מפאת קרבתו הרבה אל המרכזים המיושבים בקוריאה הצפונית. צבא העם הקוריאני עומד מול צבא קוריאה הדרומית והכוחות המזוינים של ארצות הברית המוצבים בקוריאה לאורך האזור המפורז מאז הפסקת האש בסיום מלחמת קוריאה בשנת 1953.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבא העם הקוריאני החל כצבא המתנדבים הקוריאני.שנוצר ביאנן שבסין ב-1939. שני האישים האחראיים לייסוד הצבא היו קים טו-בונג ומו צ'ונג. באותו זמן נפתח בית ספר ליד יאנן להכשרת מנהיגים צבאיים ופוליטיים לקוריאה העצמאית לעתיד. עד 1945, גדל צבא המתנדבים לכ 1000 איש.ברובם עריקים קוריאניים מהצבא האימפריאלי היפני. בתקופה זו לחם צבא המתנדבים לצד כוחות קומוניסטיים סינים מהם לקח נשק ותחמושת.לאחר תבוסת היפנים, ליווה צבא המתנדבים את הכוחות הסיניים למנצ'וריה תוך שהוא מקווה לגייס קוריאניים מהאזור ולהיכנס לקוריאה. בספטמבר 1945 מנה הכוח 2,500 חיילים.

לאחר מלחמת העולם השנייה ובמהלך הכיבוש הסובייטי של חצי האי הקוריאני מעל קו רוחב 38, יצא ממטה הארמייה ה25 בפיונגיאנג הוראה לכל קבוצות המחתרת החמושות להתפרק ב-12 באוקטובר 1945. 2000 קוריאנים עם ניסיון קודם בצבא האדום נשלחו למקומות שונים ברחבי הארץ על מנת להקים כוח לוחם בראשות הסובייטים, הכוח נוצר ב-21 באוקטובר באותה שנה.

בית הספר הצבאי-פוליטי הראשון בקוריאה הצפונית, האקדמיה הצבאית בפיונגיאנג בראשותו של קים צ'יאק, בעל ברית של קים איל סונג, נוסד באוקטובר 1945 בהנחיה סובייטית כדי לאמן את משמרות העם, יחידות לביטחון ציבורי, ב-1946 החלו בוגרי האקדמיה להיכנס ליחידות משטרה וביטחון סדירות.יחידות אלה, החמושות בנשק קל, היה מורכב מתומכיו של קים איל סונג ומותיקי קרבות מסין העממית.האקדמיה הביטחונית המרכזית הוקמה זמן קצר אחריה להכשרת קצינים פוליטיים וצבאיים.

לאחר שהוקמו בסיסים, מתקני הכשרה והצבא אורגן מחדש נכנסו לפעולה מפקדות צבא העם הקוריאני. מה שהיו לפני זה יחידות חצי-רשמיות הפכו עתה לצבא סדיר עם קבלת נשק תגים ומדים סוביטיים.

לפני פרוץ מלחמת קוריאה צייד יוסיף סטלין את הצבא בטנקים,משאיות, ארטילריה ונק"ל מודרניים. באותו זמן צבא קוריאה הדרומית היה נחות מצבא הצפון הן במספר חיילים והן בציוד. צבא העם הקוריאני היה המסית המרכזי למלחמת קוריאה הקרויה בצפון מלחמת שחרור ארץ האבות.

בשלבי הפתיחה של מלחמת קוריאה ב-1950 הדף צבא קוריאה הצפונית את צבא צבא קוריאה הדרומית במהירות וכבש את סיאול,תוך אובדן של 70% מ-100,000 חייליו,בסתיו של אותה שנה קרו הנחיתה האמפיבית אמריקנית והקרב באינצ'ון והדחיפה לאחר מכן לנהר היאלו,שלאחריה שיחק צבא קוריאה הצפונית תפקיד מינורי בלחימה שאת עיקרה נטל הכוח הסיני, בסוף המלחמה ספק הצבא 290,000 אבדות ביניהם 90,000 שבויי מלחמה.

תורת הלחימה של צבא העם הקוריאני מושפעת בעיקר מהוגים סובייטים מוקדמים (שנות ה-20) ש"התגלו מחדש" במהלך שנות ה-70 והובאו לידיעת המפקדים הקוריאניים בבתי ספר צבאיים סובייטיים, כהם מושפעים מההוגים טוכצ'בסקי וסבצ'ין.

תוכניתם הקרויה "מלחמה דו חזיתית" המתארת מהלך של כוח קונבנציונלי-רגלי גדול מתוגבר בארטילריה שריון ונגמ"שים ותוך שימוש רב בכוחות קומנדו שיוכל לפרוץ דרך האזור המפורז, לעטוף ולהשמיד את הכוח הקדמי הדרום קוריאני ולכבוש במהירות את כל חצי האי. בכך, הקצינים הבכירים מדגימים את חשיבתם של ההוגים הישנים המתארים את טבע הלחימה המודרנית כתלת ממדית ללא הבחנה בין חזית לעורף, המסתמכת במידה גוברת והולכת על מיכון, ניהול משימות ויכולות הנדסיות.

פיקוד ושליטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיקוד הראשי של צע"ק נמשך מוועדת ההגנה הלאומית בראשות קים ז'ונג און, אל משרד הכוחות המזוינים העממיים והמטה הכללי שלו, משם זורם הפיקוד אל לשכות שונות ויחידות מבצעיות, דרך נוספת שבה עובר הפיקוד היא דרך הועדה הצבאית המרכזית של מפלגת הפועלים של קוריאה, השלטת במדינה על מנת להבטיח שליטה פוליטית. מהפכים רבים התרחשו מאז 1990 והובילו אל מבנהו הנוכחי של פיקוד ושליטה בצבא, הפרטים אודות רובם אינם ידועים בעולם החופשי. המעט שידוע מעיד כי מרבית השינויים הם תוצאה של מותם ממוות טבעי של האליטה המזדקנת ובהם קים איל סונג (יולי 94), שר הכוחות המזוינים או-צ'ין-יו (פברואר 95) ומחליפו בתפקיד צ'וי קוואנג שמת שנתיים לאחר מכן.

מרבית השינויים נערכו על מנת להבטיח את כוחו של קים ג'ונג איל.במושב השמונה עשר של הועידה העממית השישית במאי 1990 כונן ועד ההגנה הלאומי כוועד עצמאי, תוך עליית מעמדו כשווה לזה של הועידה העממית ולא כפוף לה. בהתאם לזאת מונה קים ז'ונג איל כסגן יו"ר ועד זה וליו"ר בשנה לאחר מכן ב-24 בדצמבר, כמו גם למפקד העליון של צבא העם הקוריאני. ארבעה חודשים לאחר מכן. בין דצמבר 1990 לדצמבר 1995 קודמו קרוב ל-800 קצינים בכירים לעמדות עדיפות, לאחר קבלת דרגתו כמרשל, קידם קים ז'ונג איל שמונה גנרלים לדרגת סגן מרשל.ביום השנה ליום הולדתו של קים ז'ונג איל ב-1997 קודמו 127 קצינים בכירים לדרגת גנרלים,יחד עם מינויים אלה ונוספים "הוצנחו" גם קציני צבא למשרות בכירות בתוך המפלגה.