הכוחות המזוינים של מרוקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכוחות מזוינים המלכותיים של מרוקו القوات المسلحة الملكية المغربية
זרועות
הצבא המלכותי
חיל האוויר המלכותי
הצי המלכותי
המשמר המלכותי
הז'נדרמריה המלכותי

הכוחות המזוינים של מרוקו או כוחות הצבא המלכותי של מרוקוערבית: القوات المسلحة الملكية المغربية) הם הכוחות הצבאיים של ממלכת מרוקו. הם מורכבים מהצבא, הצי, חיל האוויר, הז'נדרמריה המלכותי והמשמר המלכותי.

הכוחות המזוינים של מרוקו גדולים, מאומנים היטב עם ניסיון רב-נגד התקוממות, לוחמה במדבר ופעולות אוויר-קרקע. ניסיון נוסף הגיע מהשתתפות בפעולות שמירת השלום.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוחות הצבאיים המרוקאים העתיקים ביותר הם אלו של ממלכות המאורי הברבריות מסביבות 225 לפנה"ס. הצבא המרוקאי קיים ברציפות מאז עלייתה של אימפריית אלמורוויד במאה ה-11. בתקופת החסות (1912–1955),[1] מספר גדול של מרוקאים גויסו לשירות הגדודים של צבא אפריקה הצרפתי. רבים שירתו במהלך מלחמת העולם הראשונה. במהלך מלחמת העולם השנייה שירתו יותר מ-300,000 חיילים מרוקאים (כולל כוחות עזר גומראיים) עם הכוחות הצרפתיים החופשיים בצפון אפריקה, איטליה, צרפת ואוסטריה. עם תום מלחמת העולם השנייה, כוחות מרוקו היוו חלק מחיל המשלוח הצרפתי למזרח הרחוק שהיה מעורב במלחמת הודו-סין הראשונה בין השנים 1946–1954.

הצבא הספרדי עשה גם הוא שימוש נרחב בחיילים מרוקאים שגויסו במרוקו הספרדית הן במהלך מלחמת הריף של 1921–1926 והן במהלך מלחמת האזרחים בספרד של 1936–1939. המרוקאים, יחד עם הלגיון הספרדי, היוו את צבא אפריקה הספרדי. הז'נדרמריה, הידועה בשם "מהל-לה ג'ליפיאנאס" ומעוצבת על פי הגומראיים הצרפתיים, הועסקה באזור הספרדי.

לאחר פירוק מרוקו הצרפתית ב-1955, הוקמו ב-14 במאי 1956 הכוחות המזוינים המלכותיים.[2] 14,000 אנשי צבא מרוקו מהצבא הצרפתי ו-10,000 מהכוחות המזוינים הספרדיים הועברו לכוחות המזוינים החדשים שנוצרו, מספר זה גדל בכ-5,000 לוחמי גרילה לשעבר מ"צבא השחרור", כ-2,000 קצינים ומש"קים צרפתים נשארו במרוקו בחוזים קצרי טווח עד שתוכניות ההכשרה באקדמיות הצבאיות יצרו מספר מספיק של קצינים מרוקאים.

ב-1960 הוקם הצי המלכותי המרוקאי.

הפעילות הראשונה של צבא מרוקו במסגרת מדינה עצמאית הייתה במלחמת החולות[3] בתחילת שנות ה-60 נשלחו כוחות מרוקו לקונגו כחלק מהאו"ם הרב-תכליתי הראשון מבצע שמירת השלום ONUC, הכוחות המזוינים המלכותיים של מרוקו לחמו בחזית הגולן במהלך מלחמת יום הכיפורים (בעיקר בקרב על קוניטרה). הכוחות גם נטלו חלק סמלי במלחמת המפרץ בקרב שאר צבאות ערב.

בשנים 1975–1991, הכוחות המזוינים של מרוקו נלחמו במלחמת סהרה המערבית נגד חזית פוליסריו, תנועת שחרור לאומית של מורדים בתמיכת אלג'יריה המבקשת את עצמאותה של סהרה המערבית ממרוקו. הצבא המרוקאי השמיד את כל המוצבים שיצר הפוליסריו וניצח באופן מכריע ברוב הקרבות, אך מתקפות הגרילה נמשכו, ומרוקו הייתה במתיחות כלכלית ופוליטית בעקבות המלחמה.[4]

ב-14 ביולי 1999 השתתפו הכוחות המזוינים של מרוקו, בהזמנת נשיא צרפת ז'אק שיראק, במצעד יום הבסטיליה בשאנז אליזה, מדובר היה באירוע יוצא דופן עבור כוחות מזוינים שאינם צרפתים.

זרועות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצבא המרוקאי המודרני מורכב מהזרועות הבאות:

הצבא המלכותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצבא המלכותי המרוקאי הוא הזרוע של הכוחות המזוינים המלכותיים של מרוקו האחראי על פעולות צבאיות יבשתיות. כוחות הצבא מונים כ-195,000 חיילים, ובמקרה של מלחמה או מצב מצור, כוח נוסף של 150,000 חיילי מילואים וכוחות חצי-צבאיים, כולל 20,000 סדירים של הז'נדרמריה המרוקאית המלכותית ו-30,000 כוחות עזר (כוח פלמנטרי) תחת פיקוד משרד ההגנה.

המשמר המלכותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשמית המשמר המלכותי המרוקאי הוא חלק מהצבא המלכותי המרוקאי, אולם הוא נמצא בשליטה מבצעית ישירה של המלך, חובתו הבלעדית של המשמר היא לספק את הביטחון והבטיחות של המלך ומשפחת המלוכה של מרוקו.

חיל האוויר המלכותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רונדל של חיל האוויר המלכותי המרוקאי

חיל האוויר המלכותי המרוקאי הוא זרוע חיל האוויר של הכוחות המזוינים של מרוקו, הוא מעסיק 13,000 עובדים ומצויד ביותר מ-300 מטוסים. במאה ה-21 החל חיל האוויר המלכותי המרוקאי בתוכנית מודרניזציה מתקדמת של הצי המיושן ושיפור יכולות מבצעיות.

הצי המלכותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצי המלכותי הוא הזרוע של הכוחות המזוינים של מרוקו האחראי על ביצוע פעולות ימיות, משימתו כוללת הגנה על הטריטוריה והריבונות של מרוקו, כמו גם את השליטה על 280 אלף קמ"ר של אזור כלכלי בלעדי. בהתחשב בקו החוף המשמעותי של מרוקו (2,952 ק"מ) ומיקום אסטרטגי המפקח על מיצר גיברלטר, המדינה (ביחד עם ספרד ובריטניה) מעורבת עמוקות באבטחת נתיב המים הבינלאומי החשוב הזה.

הז'נדרמריה המלכותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הז'נדרמריה המלכותי המרוקאי הוא גוף הז'נדרמריה של מרוקו, החקיקה שייסדה את הז'נדרמריה מתארת אותה ככוח ציבורי שנועד להבטיח את ביטחון הציבור והסדר הציבורי ויישום החוקים. נוסח חקיקה זה מצרף את הז'נדרמריה לצבא המלכותי של מרוקו, ומהווה כוח צבאי במבנה, בממשל ובצורות הפיקוד שלו. הוא מורכב מקצינים ומש"קים.

שיתופי פעולה עם צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2021 נחת בישראל מטוס תובלה של חיל האוויר המרוקאי, כמה ימים לפני תרגיל צבאי בינלאומי גדול שהתקיים בישראל. עם זאת, בצה"ל סירבו להתייחס לנושא. עוד פורסם באותו חודש כי כלי שיט של ישראל ומרוקו ישתתפו בתרגיל משותף בים השחור.[5]

בנובמבר 2021 ביקר שר הביטחון בני גנץ במרוקו וחתם על מזכר הבנות ביטחוני שכלל בין היתר קשרים בין צה"ל לצבא מרוקו.[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Africa :: Morocco — The World Factbook - Central Intelligence Agency". www.cia.gov.
  2. ^ "57e anniversaire de la création des FAR". 2014-05-16. אורכב מ-המקור ב-2014-10-06. נבדק ב-2014-10-03.
  3. ^ Ifni & After, Time Magazine, December 16, 1957
  4. ^ "Web Page Of Facts About The Western Sahara Including Landuse, Health, Population, Economy And Human Rights". New Internationalist. 5 בדצמבר 1997. {{cite web}}: (עזרה)
  5. ^ לקראת תרגיל צבאי בינלאומי: מטוס של חיל האוויר המרוקאי נחת בישראל, באתר וואלה!, ‏4 ביולי 2021
  6. ^ נטע בר, אריאל כהנא, לראשונה: ישראל תחתום על מזכר הבנות בטחוני עם מדינה ערבית, באתר ישראל היום, ‏15 בנובמבר 2021