הכנסה פסיבית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הכנסה פסיבית היא הכנסה הנובעת מתזרים מזומנים המתקבל על בסיס קבוע, הדורשת מינימום מאמץ על ידי בעליו (תאורטית השקעת מאמץ חד פעמי).

ניתן לסווג הכנסה לשלושה סוגים: הכנסה פעילה, הכנסה פסיבית והכנסות מתיק. הכנסה פסיבית מגיעה רק משני מקורות: פעילות השכרה או "פעילות מסחרית או עסקית בה אינך משתתף באופן מהותי". מוסדות פיננסיים וממשלתיים אחרים מכירים בה גם כהכנסה המתקבלת מצמיחה בהון או ביחס לתכנון שלילי. הכנסה פסיבית בדרך כלל מלווה במס.

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכנסה פסיבית שונה מהכנסה פעילה והכנסות מתיקי השקעות במגוון דרכים. הכנסה פסיבית מוגדרת בדרך כלל כזרם של הכנסה שנצבר עם מעט מאמץ, והיא נקראת הכנסה פסיבית פרוגרסיבית כאשר יש מעט מאמץ אשר נדרש מן הפרט המקבל את ההכנסה הפסיבית על מנת להגדיל את זרם ההכנסות. דוגמאות להכנסה פסיבית כוללות הכנסות מהשכרה וכל פעילות עסקית שבה בעל הרווחים אינו משתתף באופן מהותי במהלך השנה.

מס הכנסה מגדיר הכנסה פסיבית כהכנסות ממקורות הכנסה אשר אין הם "עסק או "משלח-יד", כגון הכנסות מדמי שכירות, הכנסות מתמלוגים, מדיווידנד ומריבית, מדמי מפתח וכדומה, נחשבות להכנסות פסיביות והן תמוסינה על פי סעיף 2(6) או 2(7) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א-1961 (להלן: "הפקודה").

דוגמאות להכנסות שהמוסד לביטוח לאומי רואה בהן הכנסות פסיביות הן: דיווידנד, שכר דירקטורים, הכנסות מחוץ לארץ, ריבית, דמי ניכיון, דמי שכירות ועוד.

הכנסה פסיבית שונה מהכנסה פעילה המוגדרת כהכנסה שהורווחה. הכנסה פעילה ליניארית מתייחסת לאחת שנדרשת כל הזמן להישאר פעילה כדי לשמור על זרם ההכנסה, וברגע שאדם בוחר להפסיק לעבוד ההכנסה גם תעצר, דוגמאות להכנסה פעילה כוללות שכר, הכנסה עצמית, שותפות. ההכנסות מתיק ההשקעות נגזרות מהשקעות וכוללות רווחי הון, ריבית, דיבידנדים ותמלוגים.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם שני סוגים של פעילויות פסיביות:

  • כל הכנסה אשר מניבה תזרימי מזומנים - הכוללים רווחים מבעלות על הון, דמי שכירות מבעלות על משאבים כגון הכנסות מהשכרה ותזרים מזומנים נכנס מנדל"ן או מקרקעין כלשהו וריבית מנכסים פיננסיים. דוגמאות להכנסה מסוג זה: דירה המושכרת לדיירים, שטח מסחרי המושכר לפעילות עסקית כלשהי או כסף המושקע בקרן נאמנות או בפק"מ (פקדון קצר מועד) ונושא ריבית מניבה.
  • פעילות מסחרית או עסקית בה לא משתתפים באופן מהותי במהלך השנה. דוגמאות להכנסה מסוג זה: אפליקציית מובייל שהמשתמשים בה מבצעים רכישות בכרטיס האשראי שלהם, ספר אלקטרוני או ספר מודפס שצבר מוניטין ואין צורך לשווקו, ערוץ ביוטיוב שזוכה להצלחה ובעליו מקבל הכנסה מצפיות בפרסומות המוצגות בו.

צורות של שותפויות מסוימות עשויות להיחשב כפסיביות כל עוד אין לשותף תפקיד כלשהו בחברה ומחליפות את השקעת ההון שלהן בתמורה לנתח מהרווחים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]