הכפלת הקובייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכפלת הקובייה

הכפלת הקובייה היא אחת מהבעיות הגאומטריות של ימי קדם. הבעיה נוסחה על ידי היוונים הקדמוניים, ונשארה פתוחה במשך מאות שנים, עד שהוכחה במאה ה-19 כבלתי-פתירה באמצעות תורת גלואה.

הבעיה היא: "כיצד ניתן להכפיל נפח של קובייה נתונה באמצעות סרגל ומחוגה?" כלומר, בהינתן מקצוע של קובייה, כיצד ניתן לבנות את המקצוע של הקובייה הכפולה ממנה בנפחה. בעיה זאת שקולה לבניית המספר .

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבעיה מבוססת על סיפור לפיו באתונה פרצה מגפה. לשאלת התושבים כיצד ניתן לעצור אותה, ענתה האורקל שעליהם להכפיל את נפח המזבח של אפולו, שצורתו הייתה קובייה. התושבים ניסו לעשות זאת על ידי הכפלת אורך המקצוע, אך פתרון זה הוא שגוי משום שלמעשה הוא מכפיל את נפח הקובייה פי 8. באופן כללי, אם מגדילים את המקצוע פי , אז נפח הקובייה גדל פי . לכן כדי להכפיל את נפחה של קובייה יש להגדיל את הצלע פי . לאחר שהבינו את הבעיה, הם ניסו למצוא דרך לבנות קובייה כפולה בנפחה, אך ללא הצלחה.

התפתחות חשובה בחיפוש הפתרון התרחשה כאשר מצא היפוקרטס מכיוס ניסוח חילופי: נתון קטע, יש למצוא שני קטעים כך שהראשון ממוצע גאומטרי של הקטע הנתון ושל השני, ואילו השני ממוצע גאומטרי של הראשון ושל קטע כפול מהקטע הנתון. כלומר, אם נתון קטע באורך a, יש למצוא r ו-s כך ש: . קל לראות ש-. הוא ומנכמוס הראו גם שניתן לפתור בעיה זאת על ידי מציאת חיתוך של פרבולה והיפרבולה או שתי היפרבולות.

בשנת 1837 הוכיח פירה וונצל ש- איננו שייך לשדה המספרים הניתנים לבנייה, ולפיכך הבעיה איננה פתירה.

הוכחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן להראות שכל המספרים הניתנים לבנייה שייכים לשדה המהווה הרחבה מממד (כאשר n הוא מספר טבעי כלשהו) של שדה המספרים הרציונליים, כיוון שחיתוך של שני ישרים משאיר את המספר באותו הממד, ואילו חיתוך של ישר עם מעגל או שני מעגלים יוצר הרחבה ריבועית. נניח בשלילה ש- ניתן לבנייה בסרגל ומחוגה, אז הוא צריך להיות שייך לשדה כאמור (נסמן אותו ב-F). שדה זה חייב להכיל את השדה , שהוא הרחבה ממד 3 של שדה המספרים הרציונליים. לכן מתקיים:

זה בלתי אפשרי, כי 3 איננו גורם של . סתירה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הכפלת הקובייה בוויקישיתוף