הכתרת צ'ארלס השלישי וקמילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome globe current event 1.svg
ערך זה עוסק באירוע שצפוי להתרחש ב־6 במאי 2023 בממלכה המאוחדת
פרטים המופיעים בו עשויים להשתנות.
המלך צ'ארלס השלישי, והמלכה-רעיה קמילה.

טקס הכתרת צ'ארלס השלישי ואשתו, המלכה קמילה, למלך ולמלכה הרעיה של הממלכה המאוחדת ושאר ממלכות חבר העמים צפוי להתקיים ב-6 במאי 2023 במנזר וסטמינסטר שבלונדון[1] [2], ועתיד להיות לטקס ההכתרה העשירי בהיסטוריה של הממלכה המאוחדת, מאז הקמתה בשנת 1707.

בטקס יוכתר צ'ארלס השלישי למלך, אך לא מדובר בתנאי לכהונתו כמלך, שכן זו החלה באופן מיידי עם מותה של אימו, המלכה אליזבת השנייה. גם אשתו של צ'ארלס, קמילה, תוכתר בטקס, כמלכה רעיה. כשצ'ארלס נישא לקמילה ב-2005, הוכרז שקמילה לא עתידה לקבל את התואר. צ'ארלס לעומת זאת, ביקש לתת לקמילה את התואר הזה, כדי שתוכתר לצידו. עם עליית הפופולריות של קמילה, הצהירה המלכה אליזבת השנייה על רצונה כי קמילה תקבל את התואר מלכה לאחר מותה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'ארלס השלישי עלה לכס הממלכה המאוחדת בגיל 73 עם מות אמו, המלכה אליזבת השנייה, ב-8 בספטמבר 2022 כשהיא בת 96. הוא הוכרז כמלך על ידי מועצת העלייה יומיים לאחר מכן, ב-10 בספטמבר.

עוד בהיותו נסיך ויילס, נוצרו תוכניות לטקס ההכתרה של צ'ארלס תחת שם הקוד מבצע כדור הזהב.[3] דו"ח שפורסם ב-2018 על ידי יחידת החוקה של אוניברסיטת לונדון הציע הצעות כיצד ניתן לחדש את הטקס.[4]

כתר אדוארד הקדוש

תכנון הטקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטקס יתוכנן על-ידי ועדת ההכתרה, שתהיה אמונה גם על הוצאתה לפועל של התוכנית. בראש הוועדה עומד אדוארד פיצלאן-הווארד, הדוכס ה-18 מנורפוק (אנ'), מתוקף כהונתו בתפקיד ארל מרשל (אנ'). בתכנון המבצע ישתתפו אצילים מובילים ונכבדים אחרים בממלכה. ועדת ההכתרה היא גוף נפרד, שאינו חלק מן המשרדים הפרטיים של המלך או של המלכה המנוחה.[5]

בשיאו של הטקס, יימשח צ'ארלס למלך על-ידי הארכיבישוף של קנטרברי. לאחר מכן יונח על ראשו כתר אדוארד הקדוש. קמילה לעומתו לא תימשח בשמן, אך על ראשה יונח כתרה של אליזבת, המלכה האם.[6]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Caroline Davies, King Charles III’s coronation to take place on 6 May 2023, באתר הגרדיאן, ‏11 באוקטובר 2022
  2. ^ חיים איסרוביץ', ג'וש אהרונסון, יש תאריך: נקבע טקס ההכתרה של המלך צ'ארלס השלישי, וואלה!, 11 באוקטובר 2022.
  3. ^ Mahler, Kevin (14 בפברואר 2022). "Ghosts? Here's the true tale of things that go bump in the night". The Times. נבדק ב-9 בספטמבר 2022. the codename for the coronation planning: 'Operation Golden Orb' {{cite news}}: (עזרה)
  4. ^ Morris, Robert (במאי 2018). "Inaugurating a New Reign: Planning for Accession and Coronation" (PDF). www.ucl.ac.uk. University of London. נבדק ב-10 בספטמבר 2022. {{cite web}}: (עזרה)
  5. ^ Wheatstone, Richard (11 בספטמבר 2016). "Secret committee arranging Prince Charles' coronation 'revealed after blunder'". The Mirror. נבדק ב-9 בספטמבר 2022. {{cite news}}: (עזרה)
  6. ^ Hayley Dixon, Coronation for the cost of living crisis as King expresses wish for ‘good value’, באתר הטלגרף, ‏13 בספטמבר 2022