הלגיון השחור (אוסטאשה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלגיון השחור
אנשי הלגיון השחור כפי שצולמו בסרייבו באפריל 1942
אנשי הלגיון השחור כפי שצולמו בסרייבו באפריל 1942
נכונים לקריאת הפוגלאבניק והמולדת.
פרטים
כינוי "השחורים"
מדינה Flag of Independent State of Croatia.svg מדינת קרואטיה העצמאית
שיוך Ustaše symbol.svg המיליציה של האוסטאשה
סוג רגימנט חיל רגלים ממוכן
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות אפריל 19418 במאי 1945 (כ־4 שנים ו־5 שבועות)
מקים היחידה בֶּצִ'יר לוֹקְמִיץ'
מלחמות המערכה ביוגוסלביה במלחמת העולם השנייה
נתוני היחידה
כוח אדם 1941 : בין 1,000 ל-1,500
4,275 (נכון ל-1 באוגוסט 1942)
פיקוד
מפקדים יורה פראנצטיץ'
רפאל בובאן

הלגיון השחורסרבו-קרואטית: Crna legija, בסרבית קירילית: Црна легија) הייתה מיליציה של האוסטאשה בהיקף של רגימנט אשר פעלה במדינת קרואטיה העצמאית והשתתפה באקציות במהלכן נעצרו יהודים מבוסניה ככלל ומסרייבו בפרט. עוד ביצעו אנשי "הלגיון השחור" מעשי טבח באוכלוסייה ממוצא סרבי ונטלו חלק בקרבות נגד הפרטיזנים של טיטו.

הלגיון השחור הוקם באפריל 1941 על ידי חברי אוסטאשה. לאחר כיבוש יוגוסלביה על ידי גרמניה הנאצית והקמת מדינת קרואטיה העצמאית מנה הלגיון השחור כ-800 נושאי נשק, מרכז פעילותו היה בסרייבו והוא עסק בפעילות ביטחון פנים ורדיפת יהודים וסרבים. באוגוסט מונה יורה פראנצטיץ' למפקד "הלגיון השחור". באוגוסט הוחל באקציות בכל רחבי בוסניה ובראשית ספטמבר בסרייבו עצמה. ב-4 בספטמבר1941 לפנות בוקר נעצרו 500 מיהודי העיר וגורשו למחנה הריכוז קרושצ'יצה. משם הועברו הגברים ליאסנובאץ, והילדים והנשים למחנה לובורגראד. יורה פראנצטיץ' פיקד על האקציה אשר בוצעה על ידי אנשי "הלגיון השחור".[1] בהמשך, ביצעו אנשי "הלגיון השחור" מעשי טבח באוכלוסייה הסרבית ברחבי בוסניה ותקפו את מעוזי הפרטיזנים של טיטו והצ'טניקים. חברי הלגיון היו ברובם קרואטים ומוסלמים ממזרח בוסניה.

בדצמבר 1944 שולבו אנשי "הלגיון השחור" באוגדת הרגלים ה-5 של צבא מדינת קרואטיה העצמאית ובמאי 1945 הוא פורק סופית. מקצת מחברי "הלגיון השחור" אשר נפלו בשבי הפרטיזנים, הוצאו להורג.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]