לדלג לתוכן

הלגיון השמיני אוגוסטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלגיון השמיני אוגוסטה
פרטים
מדינה רומא העתיקה
שיוך הצבא הרומי
סוג לגיון
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 65 לפנה"ס – במחצית הראשונה של המאה ה-4
מקים היחידה גנאיוס פומפיוס מגנוס
מלחמות
נתוני היחידה
כוח אדם כ-5,000
ציוד עיקרי כלי נשק של הצבא הרומי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הלגיון השמיני אוגוסטה או לגיון אוקטבה אוגוסטה (הלגיון השמיני של אוגוסטוס) היה לגיון של הצבא הרומי הקיסרי ונוסד במקור על ידי פומפיוס בשנת 65 לפני הספירה, יחד עם הלגיונות השישי, השביעי והתשיעי. הלגיון שירת את רומא כ-400 שנים.

בשירות הרפובליקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלגיון נקרא להתייצב בגאליה קיסאלפינה בשנת 58 לפני הספירה על ידי יוליוס קיסר והיווה חלק מצבאו לאורך כל מערכות מלחמת גאליה השונות. בשנת 49 לפנה"ס, בתחילתה של מלחמת האזרחים בין יוליוס קיסר לגנאיוס פומפיוס מגנוס, הלגיון השמיני ליווה את קיסר כאשר חצה את הרוביקון לתוך איטליה. עם זאת, לקראת סוף המלחמה, אנשי הלגיון עמדו נגדו בקרב פרסלוס. הלגיון היה נוכח גם במצרים, כאשר קיסר כבש את מצרים עבור קלאופטרה. ב-46 לפני הספירה הלגיון לקח חלק בקרב תאפסוס (תוניסיה המודרנית), זמן קצר לפני פירוקו.

ב-44 לפני הספירה, אוגוסטוס (שנקרא לפני הכתרתו לקיסר, אוקטביוס או אוקטביאנוס) חידש את הלגיון השמיני שעזר לו להשיג את השליטה על האימפריה. נאמנות זו נתנה ללגיון השמיני את הכינוי אוגוסטה.

בשירות האימפריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אאוריוס (מטבע זהב של האימפריה הרומית) שהוטבע בשנת 193 על ידי ספטימיוס סוורוס לאות הערכה ללגיון השמיני אוגוסטה, אחד מהלגיונות שתמכו בו במאבקו על הקיסרות.
שחזור של לגיונר בתקופת הקיסרות

הלגיון השמיני אוגוסטה לקח חלק בפלישה הרומית לבריטניה בתקופת קלאודיוס (שנת 43 לספירה).

בשנת 69 לספירה, שנת ארבעת הקיסרים, בעקבות התאבדותו של נירון קיסר ופריצתה של מלחמת אזרחים באימפריה הרומית, הלגיון השמיני החליט לתמוך באספסיאנוס (שהוכתר בסוף המלחמה לקיסר) והצטרף לצבאו.

מפה של האימפריה הרומית בשנת 125 לספירה, תחת שלטון אדריאנוס קיסר, המראה את הלגיון השמיני אוגוסטה, שהוצב, החל משנת 75 ועד שנת 371 לפחות, על נהר הריין בארגנטורטום (שטרסבורג) שהייתה חלק מהפרובינקיה גרמניה עילית

אנשי הלגיון השמיני לחמו גם בפרתיה עם ספטימיוס סוורוס (ששלט מ-193 עד 211) ועם יורשיו.

מרשומות עולה כי הם היו עדיין פעילים בשנים הראשונות של המאה ה-4 בגבול הריין. משמעות הדבר היא כי ההיסטוריה של הלגיון מכסה יותר מ-400 שנים של שירות כמעט רצוף. לפי כתובת שנמצאה, בשנת 371 הלגיון השמיני אוגוסטה היה מוצב בארגנטורטום (שטרסבורג) שהייתה חלק מהפרובינקיה גרמניה עילית. מאוחר יותר, נאלץ סטיליקו, המצביא הרומי, להזיז את הלגיונות הגרמנים חזרה לאיטליה כדי להגן עליה מפני הפלישה הוויזיגותית. לפי נוטיטיה דיגניטטום, בסביבות שנת 420 פעלה יחידת אוקטביינית תחת המגיסטר פטידום של איטליה; ייתכן שיחידה זו הייתה הלגיון השמיני אוגוסטה הוותיק, שהייתה במקור יחידת comitatensis, יחידת שדה שאינה מרותקת לפרובינקיה מסוימת אלא מהווה כוח צבאי תחת פיקודו של האוגוסטוס או הקיסר בעל ניידות יחסית שמשמש כדי להגיב במהירות למקרי חירום ביטחוניים שהתעוררו ברחבי האימפריה. לפי השערה זו היחידה (או הלגיון) קודמה לדרגת יחידת פלאטיני Palatini, יחידת כוחות הארמון, אשר הייתה מדורגת מתחת ליחידת הפרשים העילית שנקראה Scholae אך מעל יחידות הקומינטאטנס (comitatensis) והלימיטאני (Limitanei - כוח שהיה מסופח לפרובינקיה ספציפית ובדרך כלל היה מוצב בגבולה ותפקידו על לשמור עליה מפלישה).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לגיון (כולל את רשימת הלגיונות הרומיים)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]