לדלג לתוכן

הלילה האחרון (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלילה האחרון
The Final Night
עטיפת החוברת הראשונה באירועי "הלילה האחרון", אמנות מאת סטוארט אימונן.
עטיפת החוברת הראשונה באירועי "הלילה האחרון", אמנות מאת סטוארט אימונן.
מידע קומיקס
יוצר קארל קסל וסטוארט אימונן
סוגה קרוס-אובר עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת פרסום מקורית נובמבר 1996 – הווה (כ־27 שנים)
סינדיקציה DC קומיקס
מסת"ב מסת"ב 1-5638-9419-X
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר החוברות עיקרי: 4
חוברות קשורות: 20
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הלילה האחרוןאנגלית: The Final Night) היא קשת סיפור קרוסאובר קומיקס שפורסמה בנובמבר 1996 על ידי חברת DC קומיקס למשך ארבע מיני-סדרות עיקריות ו-20 כותרים קשורים. היא נכתבה על ידי קארל קסל ואוירה על ידי סטוארט אימונן.

בין גיבורי-העל שהשתתפו במיני סדרה נמנים סופרמן, באטמן, וונדר וומן, פלאש (ג'יי גאריק, וולי וסט), גרין לנטרן (קייל ריינר), אקווהמן, החץ הירוק, הצייד ממאדים, קפטן מארוול, אימפולס, ג'ייד, סופרבוי, סופרגירל, סטיל, נייטווינג, רובין, ויילדקט, זטאנה, לגיון גיבורי-העל והנבלים לקס לות'ר ופאראלקס (בדמותו של האל ג'ורדן).

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

האל ג'ורדן, הגרין לנטרן המכובד ביותר של חיל הפקחים הירוקים, נתקף בשיגעון לאחר שעיר הולדתו קוסט סיטי הושמדה בידי נבל-העל מונגול בקשת סיפור שהחלה ב"שלטונם של הסופרמנים" ונמשכה ב"דמדומי הברקת". הוא שם פעמיו לכוכב הלכת אואה, מקום מושבם של שומרי היקום, והחל במסע נקמה הרסני שהוביל לקיפוח חייהם של מרבית מהפקחים הירוקים, של חברו לחיל קילווג ושל אויבו הוותיק סינסטרו, להשמדת סוללת הכוח הראשית באואה ולמותם של שומרי היקום פרט לאחד, גאנטת. בשארית כוחותיהם, השומרים יצרו טבעת כוח אחרונה, אותה גאנטת העניק לקייל ריינר, אחרון הפקחים הירוקים. ג'ורדן - כעת נושא את השם פאראלקס - מתכוון לעצב מחדש את היקום לרצונו ולמעשה מחל את המשבר בזמן. הוא מובס בידי אסופת גיבורים, וחברו הטוב החץ הירוק יורה חץ בליבו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתחיל כאשר פליטה חייזרית צעירה בשם דאסק מתרסקת בכדור הארץ כדי להזהיר את האוכלוסייה מפני ישות חוצנית בשם אוכל-השמשות. כנרמז משמה, הישות היא חור שחור מלאכותי, שעושה את דרכו לכדור הארץ כדי לכלות את השמש של כוכב הלכת. קבוצת גיבורי-על מתכנסת כדי למצוא פתרון למשבר המתקרב, וביניהם נמצא גם לקס לות'ר, יריבו הוותיק של סופרמן, שלמרות שמניעיו הם אנוכיים לגמרי, הוא מבין בחומרת המצב ומסכים להניח את חילוקי הדעות ביניהם בצד. בין הנאספים נכלל גם לגיון גיבורי-העל, קבוצת צעירים מהמאה ה-30, שהמידע ברשותם יקר ערך היות שהם תיעדו את האירוע, שהתרחש בעתידם. דאסק היא חברת גזע חוצני שאינו מבין מילה באנגלית, ולכן הלגיונרית סאטורן גירל משתמשת ביכולותיה הטלפתיות כדי לתרגם וללמד אותה את השפה. דאסק ניסתה להזהיר אלפי עולמות לפני בואה לכדור הארץ. כל כוכב ניסה לעצור את אוכל-השמשות, אך ללא הועיל. הדבר שכנע את דאסק כי אוכל-השמשות בלתי ניתן להשמדה.

מיסטר מיראקל היה הראשון שפיתח אסטרטגיה לעצירתו של אוכל-השמשות - צינור על-קולי אותו הוא יוצר ומקווה בעזרתו לשלוח את הישות למימד אחר, אך אוכל-השמשות מתברר כעוצמתי מדי בשביל המכשיר, שעובר עומס יתר. כניסיון שני, הגיבורים מקווים למשוך את הישות הרחק מהשמש על ידי יצירת "שמש שנייה". סופרמן ושאר הגיבורים בעלי יכולות להפקת חום - אולטרה בוי, פיירסטורם, סנטינל, גרין לנטרן, הקרן, פייר ואינפרנו - משלבים את כוחותיהם ויוצרים כדור מאסיבי של אנרגיה תרמית, אך אוכל-השמשות מכלה את השמש שהם יצרו וממשיך בדרכו לשמש של כדור הארץ.

כאשר השמש נכבית, העולם נופל לתוהו ובוהו, ומתחיל לקפוא. ליגת הצדק חסרת אונים ואינה מסוגלת לעצור את הקיפאון, ומנסה לעשות כל שביכולתה כדי להציל חיים, להקל על ההמונים המפוחדים ולשמור על התקווה. אנשים רבים קופאים למוות. ויילדקט נפצע אנושות. לות'ר מבין שאין אפשרות לנקוט בדרך פעולה כלשהי כל עוד הם אינם יודעים מול מה הם מתמודדים. הוא מפתח יחד עם הלגיונר ברייניאק-5 גשוש שמסוגל לעמוד בחום הרב של השמש. או אז, גרין לנטרן מטיס את הגשוש לליבה של השמש, תוך סיכון עצמי גבוה. בחזרה בכדור הארץ, השד אטריגן מופיע כשגריר של רצון טוב מהגיהנום ומציע לחמם את העולם תמורת נשמותיהם, אך הצעתו נדחית על הסף, בעיקר משום שתוכניתו תסחוף את כדור הארץ לכיוון ממד הגיהנום.

ישויות קוסמיות אחרות חוזות באסון המתרחש. הספקטר, רוח נקמתו של אלוהים, סירב להעניק עזרה בתואנה שאם זהו רצון האל שהארץ תמות, כך יהיה. אולם, הוא ניסה לחמם את גאיה, אמא אדמה, במהלך הלילה האפל. אפילו פנטום סטריינג'ר לא יכול היה לעשות מאומה מלבד לראות את האנשים מתגודדים בפחד. דאסק מחליטה להמשיך הלאה בדרכה להזהיר עולמות אחרים כשהיא רואה שכדור הארץ הוא רק עוד כישלון והותקפה בידי המון זועם שהאשים אותה בבואו של אוכל-השמשות. לקראת עזיבתה, היא נתקלת בפנטום סטריינג'ר, ונדהמת כשהוא מבין את שפתה. הוא לוקח אותה למסע ברחבי העולם ומראה לה את נסיונותיה של הליגה לשמור על התקווה, אך היא בספק שנותרה תקווה בכלל בעולם. הוא עוזב אותה לבדה בסמטה, והיא נמצאת בידי קבוצת אנשים. דאסק חושבת שהאנשים מתכוונים להתקיף אותה, אך להפתעתה הם מציעים לה מחסה, ומעשה הנדיבות נותן לה תקווה לעולם הזה.

ברייניאק-5 מגלה שהשמש מתכווצת בגודלה אך עדיין שומרת על המסה שלה. הדבר גרם לו להאמין כי היא תהפוך לסופרנובה והדף האנרגיה התרמית תשמיד את כל החיים על פני כדור הארץ. גיבורי-העל מנסים למצוא דרך להגן על הארץ מפני הנובה הסולרית. לקס לות'ר מעצב מודולציות שדה כוח המחוברות יחדיו ברשת מחשבים, ובעזרת פלאש הוא יוצר כ-500,000 יחידות שכאלה, שיצרו מספיק שדה כוח כדי להגן על כדור הארץ מפני פיצוץ הסופרנובה של השמש. אולם, כדי לפרוס את המודולציות, יש צורך בהטסה ידנית לכיוון השמש ברגע ההתפרצות. סופרמן מתנדב להיות זה שיטיס את החללית המכילה את המכשיר, משום שכוחו כבר הוחלש מאובדן הרדיואקטיביות של השמש הצהובה. פֵרו (גרסת המאה ה-20 ללגיונר המאה ה-30 פרו לאד) מבין שסופרמן חשוב מדי כדי להקריב את עצמו, ולכן מתנדב להטיס את החללית במקומו. הוא היה יכול להיות מושמד בפיצוץ התרמי, אולם בהתערבותו הבלתי צפויה של האל ג'ורדן, הגרין לנטרן לשעבר שכעת נודע בכינוי פאראלקס, הוא נשלח חזרה לכדור הארץ.

ג'ורדן מבין שכדור הארץ צריך להינצל למרות שאיפותיו האנוכיות והמוטרפות. הוא נכנס לתוך השמש וסופג את כל האנרגיה מפיצוץ הסופרנובה. או אז, הוא מתעל מחדש את האנרגיה, כולל את האנרגיה הירוקה שלו כדי להצית מחדש את אור השמש. הפעולה מתבררת כקטלנית ביותר אפילו לאחד עוצמתי כמוהו, והוא מת בליבו של הכוכב. חברי הליגה צופים בתדהמה במתרחש, ודאסק מציינת כי היא כעת מאמינה ששום דבר אינו בלתי אפשרי.

השלכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת התוצאות של הלילה האחרון הייתה החייאתו מחדש של אוליבר קווין, הידוע בכינויו החץ הירוק, באירועי "החץ הירוק: אשפת חצים". החייאתו לא התגלתה אלא שנים לאחר מכן, כשהוא נמצא מחוסר בית בסמטה, לאחר שהוחייה בידי פאראלקס בקרב שלו עם אוכל-השמשות. אירועי "הלילה האחרון" מבססים את ליגת הצדק כהרכב בן שבעה חברים. כיבויה הזמני של השמש מאפשר לנבל-העל טרייטור (יריבם הוותיק של האל ג'ורדן ואבין סור) להימלט ממסלול השמש ולהשיב אליו את כוחותיו, לפני שקייל ריינר מביס אותו.

דמותו של האל ג'ורדן חזרה באירועי "יום הנקמה" של שנת 1999, הפעם כמארחו החדש של הספקטר, רוח נקמתו של אלוהים, בניסיון לכפר על מעשיו הנפשעים ב"דמדומי הברקת". בסוף קשת הסיפור "הלילה האחרון" הושתלו רמזים לחזרתו של האל ג'ורדן, וזאת כאשר האנרגיה שג'ורדן לקח מסוללת הכוח הראשית שימרה את גופו בתוך השמש. ב"גרין לנטרן: לידה מחדש", קייל ריינר ערך מסע למרכזה של השמש להשיב את גופו של ג'ורדן והוא מגלה את טבעה האמיתי של ישות הפחד הצהובה פאראלקס. ג'ורדן חזר לחיים ומעשיו הנפשעים נכתבו מחדש כהשפעתם של ישות הפחד ושל סינסטרו, שהתברר כחי וקיים ותכנן מבעוד מועד את נפילתו של ג'ורדן.

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • The Final Night #1-4
 • Action Comics #727
 • The Adventures of Superman #540
 • Aquaman vol. 5, #26
 • Batman #536
 • Detective Comics #703
 • The Flash vol. 2, #119
 • Green Arrow vol. 2, #114
 • Green Lantern vol. 3, #80
 • Hitman #8
 • Legion of Super-Heroes vol. 2, #86
 • Parallax: Emerald Night #1
 • The Power of SHAZAM! #20
 • Robin vol. 2, #35
 • Sovereign Seven #16
 • The Spectre vol. 3. #47
 • Superboy vol. 3, #33
 • Supergirl vol. 5, #3
 • Superman vol. 2, #117
 • Superman: The Man of Steel #62
 • Takion #6

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]