הלכה ברורה (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלכה ברורה
מאת הרב דוד יוסף
שפת המקור עברית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה ספרות הלכתית עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הלכה ברורה הוא ספר שחיבר הרב דוד יוסף. תכניו של הספר נערכו על ידי המחבר יחד עם צוות אברכים שבראשו הוא עומד. הספר מיועד לספרדים ואשכנזים כאחד. על כל סעיף בשולחן ערוך, מובאות ההלכות הקשורות לסעיף, ובנוסף לכך מובאים טעמי ההלכה ומקורות ההלכה.

היסטורית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד כה (תש"ף) יצאו 19 כרכים. הכרכים הראשונים (עד הכרך השביעי), המבארים את הלכות השכמת הבוקר ותפילת שחרית וכל הקשור בתפילה (תפילין, ק"ש וכו'), הגיעו בסימני השולחן ערוך לסימן קכ"ז ודברו על ענייני תפילה וברכות. כרך ח' הוא הכרך הראשון שמתעסק בהלכות ברכות, בשנת תשע"ב יצא לאור הכרך הי"ג שהתחיל לעסוק בהלכות שבת. בשנת תשע"ד יצאו שני כרכים חדשים העוסקים בדיני "אמירה לנוכרי בשבת", וכן בדין "הנאה ממלאכת נכרי בשבת" (בשולחן ערוך סימנים: רנ"ב, רע"ו, ש"ז, שכ"ה ועוד). בשנת תשע"ה יצא כרך נוסף על סימן שי"ח (הלכות שבת - אפיה ובישול). הכרכים הוקדשו לעילוי נשמת אביו הרב עובדיה יוסף. בשנת תשע"ז יצא כרך ארבעה עשר (הלכות שבת ח"ב, סימנים רנג-רנט). בשנת תשע"ח כרך חלק ט"ו (הלכות שבת ח"ג, סימנים רס-רסו). בשנת תשע"ט יצא כרך ט"ז (הלכות שבת ח"ד, סימנים רסז' - רעד'). בשנת תשפ"א יצא כרך י"ז (הלכות שבת ח"ה, סימנים ערה - רפו).

ספר נוסף שניתן להכליל בסדרת הספרים הוא "כי בא השמש", אשר עוסק בענייני בין השמשות ותוספת שבת. יצא לאור בשנת תשע"ז, לקראת יום השנה השלישי לפטירת אביו. מהדורה שנייה של הספר נדפסה במדור "אוצרות יוסף" בכרך י"ד.

מבנה הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר נכתב על בסיס שיעור שנותן הרב דוד יוסף כל יום שבת.

הספר כולל שלושה חלקים, בדומה לספר משנה ברורה:

  • הלכה ברורה - ההלכות הקשורות לאותו סעיף לפי השולחן ערוך.
  • בירור הלכה - ובו בירורי הלכה ומשא ומתן הלכה והערות והארות בעניינים הצריכים עיון ובירור.
  • שער הציון - ובו ציוני מקורות בהלכה מדברי רבותינו חכמי התלמוד ועד רבותינו הפוסקים ראשונים ואחרונים.

ובנוסף הספר מכיל נספח בשם "שו"ת אוצרות יוסף" ובו שאלות ותשובות בהלכה בעניינים אקטואליים.

כמו כן, יצאו לאור 2 חלקים של קיצור שולחן ערוך הלכה ברורה (סימנים: א-קכ"ז, קכ"ח-רל"ט).

First page of the first tractate of the Talmud (Daf Beis of Maseches Brachos).jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא הלכה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.