הלן תומאס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תומאס, 2009

הלן אמליה תומאסאנגלית Helen Amelia Thomas; ‏4 באוגוסט 192020 ביולי 2013) הייתה עיתונאית אמריקאית ממוצא לבנוני, בעלת טור ברשת עיתוני "הרסט" וחברת צוות העיתונות של הבית הלבן. תומאס שימשה ככתבת הבית הלבן וכראש צוות כתבי סוכנות הידיעות UPI בבית הלבן מאז שנת 1961 ועד לשנת 2000. הייתה העיתונאית הראשונה בעלת משרת ניהול במועדון העיתונות הלאומי. חיברה ארבעה ספרים. בעקבות התבטאות במאי 2010 בה קראה ליהודי ישראל לעבור לפולין ולגרמניה ולארצות הברית, נאלצה להתפטר מתפקידה ברשת העיתונות "הרסט".

תחילת דרכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תומאס נולדה בעיר וינצ'סטר שבקנטקי להורים שהיגרו לארצות הברית מטריפולי שבלבנון (אז באימפריה העות'מאנית), בני הכנסייה האנטיוכית. היא גדלה בדטרויט וסיימה לימודי תואר ראשון באוניברסיטת ויין (שמה היום: Wayne State University), בשנת 1942. עבודתה העיתונאית הראשונה הייתה בעיתון וושינגטון דיילי ניוז, שחדל להתקיים.

בשנת 1943 הצטרפה לסוכנות הידיעות UPI והחלה ככתבת לענייני נשים בשירות הרדיו של הסוכנות. לאחר שנת 1955 החלה מדווחת על עבודת גופים פדרליים כגון: משרד המשפטים, ה-FBI, משרד הבריאות, ועוד. בין השנים 1959–1960 שימשה כנשיאת מועדון העיתונאיות הלאומי.

כתבת לבית הלבן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש נובמבר 1960 החלה תומאס ללוות כעיתונאית את הנשיא הנבחר ג'ון פ. קנדי, ומשהחלה כהונתו, בחודש ינואר 1961, הפכה לכתבת UPI בבית הלבן. כינויה של תומאס בקרב כתבי הבית הלבן הוא "הבודהה היושב", ובמהלך כהונתו של קנדי החלה במסורת שבה היא מסיימת מסיבות עיתונאים נשיאותיות באמירה: "תודה לך, אדוני הנשיא".

תומאס הצטרפה לנשיא ריצ'רד ניקסון לסין בעת מסעו ההיסטורי בשנת 1972. מאז ליוותה במסעותיהם בעולם את כל נשיאי ארצות הברית. שימשה ראש צוות כתבי סוכנות UPI בבית הלבן במשך 25 שנה.

בשנת 2000 התפטרה ממשרתה בסוכנות UPI והצטרפה כבעלת טור אישי בנושאים לאומיים והבית הלבן, לרשת עיתוני הרסט.

דבריה נגד ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 במאי 2010, באירוע להנצחת המורשת היהודית בבית הלבן, נשאלה תומאס על ידי הרב דוד ניסנהוף אם יש לה תגובה על המצב בישראל. תומאס השיבה: "תגיד להם שהם צריכים להסתלק מפלסטין, ולחזור הביתה, לגרמניה, פולין, אמריקה או כל מקום אחר".[1] תומאס התנצלה על דבריה אלו והתפטרה מתפקידה.[2] מאוחר יותר ציינה כי "אמרה בדיוק מה שחשבה" ואינה מתחרטת על דבריה.[3] ביולי 2010 היא נאלצה להודיע על פרישתה מרשת העיתונים "הארסט". בינואר 2011 החליטה אגודת העיתונאים המקצועיים בארצות הברית לבטל את פרס מפעל החיים על שם הלן תומאס. כמו כן ביטלה אוניברסיטת ויין סטייט בדטרויט, שתומאס נמנית עם בוגריה, פרס שהיה על שמה, בגלל התבטאות נוספת שלה כי "הציונים שולטים בקונגרס, בבית הלבן, בוול סטריט ובהוליווד".[4] באפריל 2012 הוענקה לה מדליית כבוד מטעם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, "על כל פועלה למען הסוגיה הפלסטינית במערב".[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]