המדריך השלם לדקדוק אספרנטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המדריך השלם לדקדוק אספרנטי (אספרנטו: Plena Manlibro de Esperanta Gramatiko או בקיצור PMEG, נהגה על פי רוב pomego - 'פומגו') הוא ספר דקדוק מקיף של שפת האספרנטו שנכתב על ידי ברטילו ונרגרן (Bertilo Wennergren) ונחשב לחיבור המקיף ביותר אודות הדקדוק בשפה.

הספר כתב באספרנטו קלה להבנה, במטרה לשמש כלי לימודי לשיפור השימוש בשפה על ידי דוברים ממוצעים שלה ולא כספר מחקרי-בלשני, זאת בניגוד לספרי דקדוק רחבים קודמים באספרנטו דוגמת 'הדקדוק האנליטי השלם' (Plena Analiza Gramatiko), שנחשב לחיבור המקיף ביותר עד לפרסומו של PMEG. על אף שהספר איננו ספר רשמי של האקדמיה לאספרנטו, הוא זוכה להערכה רבה בקהילה האספרנטית בשל רוחב היריעה והעבודה היסודית שנעשתה עליו - במסגרתה התייעץ ונרגרן עם מומחים רבים בשפה.

הספר איננו משתמש במושגים הדקדוקיים והבלשניים המסורתיים, במטרה להנגיש אותו לקורא הבלתי-מקצועי. כך, למשל, הספר עושה שימוש בביטוי O-vorto (מילת O) במקום בביטוי "שם עצם", שכן כלל שמות העצם באספרנטו מסתיימים באות O; בביטוי A-vorto (מילת A) במקום "שם תואר", שכן כלל שמות התואר מסתיימים באות A ובביטוי rolvorteto (מילית תפקיד) במקום פרפוזיציה. חלוקה זו מקילה על הקורא שכן היא איננה דורשת היכרות מוקדמת עם מושגים מקצועיים מעולם הבלשנות, אך היא גם מתאימה יותר לניתוח תחביר השפה, שכן הדקדוק באספרנטו מושפע יותר מסוג המילים בחלוקה לסיומות מאשר מתפקידן במשפט. כך למשל המילים ambaŭ (שניהם) ו-tiu (זה), שבחלוקה המסורתית נחשבות לשמות תואר, משמשות בצורה אחרת (כמיליות) משמות התואר הרגילים באספרנטו, המסתיימים באת A.

הספר מגדיר עצמו כספר שמרני, המקפיד על שמירת עקרונות הפונדמנטו דה אספרנטו שהתווה זמנהוף לשפה ב-1905. במקרים מסוימים הוא מדבר על הצעות שונות לרפורמות בשפה, אך אלו אינן מוצגות בו באור חיובי, והוא תמיד מדגיש כי הן אינן מומלצות.

הספר פורסם תחילה בשנת 1996 במהדורת HTML ברשת. בשנת 2006 יצאה מהדורה מודפסת ראשונה שלו בהוצאה לאור של אגודת האספרנטו האמריקנית, ובשנת 2020 יצאה מהדורה שנייה שלו לאור בהוצאה משותפת של ארגון E@I וארגון La Ranetoj. ההוצאות הישנות של הספר זמינות להורדה באתר המחבר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]