המוזיאון הלאומי של עיראק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
המוזאון הלאומי העיראקי
المتحف الوطني العراقي
מבנה המוזיאון, 2008
מבנה המוזיאון, 2008
מבנה המוזיאון, 2008
מידע כללי
סוג מוזיאון לארכאולוגיה
כתובת בגדאד עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום בגדאד
מדינה עיראק עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים גרטרוד בל
הקמה ובנייה
תקופת הבנייה ?–1926
תאריך פתיחה רשמי 1926 עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 33°19′42″N 44°23′07″E / 33.3283°N 44.3854°E / 33.3283; 44.3854
אתר המוזיאון הלאומי של עיראק
(למפת בגדאד רגילה)
 
המוזיאון הלאומי של עיראק
המוזיאון הלאומי של עיראק
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
חדר תצוגה במוזיאון

המוזיאון הלאומי של עיראקערבית: المتحف العراقي, נקרא גם: מוזיאון עיראק) הוא מוזיאון להיסטוריה הממוקם בבגדאד, עיראק. המוזיאון מוקדש לתרבויות העתיקות של מסופוטמיה.

המוזיאון הוקם בסיועה של הסופרת הבריטית גרטרוד בל בתקופת השלטון הבריטי בעיראק בשנת 1926 ובו יש את האוסף הגדול ביותר של תרבויות אשור, שומר ואכד, אשר חיו לאורך הנהרות פרת והחידקל. בנוסף יש בו 5,000 פריטים ב-28 חדרי גלריה שונים.

היסטוריה אחרונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוזיאון נסגר בשנת 1991 במהלך מלחמת המפרץ ונפתח מחדש ב-28 באפריל 2000 לרגל יום הולדתו של הנשיא לשעבר סדאם חוסיין. לאחר נפילתו של סדאם חוסיין בשנת 2003 נבזזו עתיקות רבות מן המוזיאון ונהרסו אגפיו, ב-8 באפריל 2003 התבקש צוות המוזיאון לעזוב את המוזיאון. גניבות של פריטי אוסף התרחשו ב-07-12 באפריל, והצוות ניסה לעצור בוזזים עד שהגיעו כוחות ארצות הברית ב-16 באפריל. חדרי האחסון של המוזיאון מעל הקרקע נבזזו אך דלתות הפלדה החיצוניות לא הראו סימנים של כניסה מאולצת. נגנבו אלפי חתיכות באתר החפירה (קנקנים, כלים, שברי חרס וכו'), מתוכם למעלה מ-3,000 נתפסו. הגנבים לא נראו מפלים; לדוגמה, מדף שלם של זיופים נגנב, בעוד שמדף סמוך בעל ערך גבוה בהרבה לא היה מופרע. מספר פריטי האוסף שנשדדו היה נתון לוויכוח, אך צוות המוזיאון חושב ש-15,000 פריטים כולל 5,000 חותמות צילינדר יקרות ערך נגנבו. פריטים רבים שדווחו כנעדרים הוחבאו בכספות אחסון סודיים לפני פרוץ המלחמה. פריטי אוסף מהמוצגים של בניין המוזיאון החדש נשארים באחסון ויוחזרו למוזיאון רק לאחר שיפוץ הגלריות והחללים והמארזים מוכנים לקבל את האוספים לתצוגה. בשנת 2010 המוזיאון נפתח מחדש לאחר שיפוצים וסידורי אבטחה חדשים למרות שעדיין ישנם פריטים רבים שנשדדו ועדיין לא נמצאו. חלק מהממצאים שנבזזו נרכשו לאחר מכן על ידי מוזיאון סולימאניה השוכן במחוז כורדסתאן. למרות שהמוזיאון קיבל הגנה מאז ביזתו, לאתרים ארכאולוגיים בעיראק לא הייתה הגנה רבה, והייתה ביזה בקנה מידה גדול. ביזה בקנה מידה גדול זה של אתרים ארכאולוגיים הגדילה את עומס העבודה על עובדי המוזיאון, שלעיתים קרובות מקבלים כמויות גדולות של חפצים לא מתועדים שהוחרמו במעברי הגבול.

המוזיאון היה פתוח במספר הזדמנויות מאז 2003. המוזיאון נפתח ב-3 ביולי 2003 לביקורו של ג'יי פול ברמר, ראש הרשות הזמנית של הקואליציה ונפתח בדצמבר 2008 להזדמנות צילום שהכריזה על החזרת כמה חפצים למוזיאון. פתיחת המוזיאון האחרונה התקיימה ב-23 בפברואר 2009 עם טקס בהשתתפות ראש ממשלת עיראק נורי אל-מאלכי. המוזיאון נשאר פתוח מאז פברואר עבור סיורי VIP וקבוצות בית ספר.

מוקדש להיסטוריה ולמורשת של עיראק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוזיאון מוקדש לאיסוף ולפרשנות של ההיסטוריה של עיראק וסביבותיה. האוספים מורכבים בעיקר מחפצים מעשה ידי אדם המכסים את 7,000 השנים האחרונות. סוגי החפצים באוסף מייצגים את התרבויות השומריות, האכדיות, האשוריות, הבבליות והאסלאמיות וכוללים בין היתר חפצים עשויים זכוכית, חרס, מתכת, שנהב וקלף.

המוזיאון הלאומי של עיראק הוא המוסד היחיד המוקדש להגנה על המורשת הארכאולוגית המקיפה והקולקטיבית של עיראק מפני אובדן או הרס על מנת שדורות האזרחים הנוכחיים והעתידיים יוכלו ליהנות וללמוד ממנה ולשרוד אלפי שנים נוספות. אם האוספים האלה ראויים לשמור כחומרי מקור מורשת, יש לשמור על זהותו של כל פריט. נדרשים זמן ומאמץ כדי לנהל תיעוד מדויק ולדאוג לאוספים, שהם הנכסים העיקריים של המוזיאון. הסיבה לשימור אוספים היא להשתמש בהם כאמצעי להעשרת וידע לכמה שיותר אנשים. לשם כך, יש להציג ולפרש אוספים בפומבי. המוזיאון ממלא תפקיד פעיל בחיי עיראק, בכך שהוא מציע שירותים משלימים לרבות תכנות חינוכיות המעודדות שימוש תכוף יותר בחפצים המסייעים במרדף אחר תחומי עניין חדשים שנוצרו על ידם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר הרשמי של המוזיאון הלאומי העיראקי

ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיאונים ובנושא בגדאד. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.