המועצה המבצעת של הונג קונג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המועצה המבצעת של הונג קונגאנגלית: The Executive Council of Hong Kong; בסינית: 行政會議) היא הרשות המבצעת של האזור המנהלי המיוחד של הונג קונג.

כיום המועצה פועלת מכוח סעיף 54 של חוק יסוד הונג קונג. בראש המועצה יושב ראש הרשות המבצעת של הונג קונג המכהן כנשיא המועצה, ומשמש למעשה ראש ממשלת הונג קונג.

המועצה נפגשת מדי שבוע, ביום שלישי בשבוע.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה המבצעת הוקמה עוד בתקופה הקולוניאלית כדי לנהל את המושבה הבריטית. בשנות ה-40 של המאה ה-19 שימשו בפועל כרשות מבצעת המזכיר הקולוניאלי (Colonial Secretary) והגזבר הקולוניאלי (Colonial Treasurer), כאשר אלה פעלו באופן בלתי רשמי. החל משנות ה-50 של המאה ה-19 הצטרף למועצה לא-רשמית זו גם היועץ המשפטי (Attorney General).

החל משנת 1949 פעלו באופן רשמי חמישה בעלי תפקידים כמועצה מבצעת והם: המזכיר הצבאי הבכיר, מזכיר המושבה, היועץ המשפטי של המושבה ושר האוצר של המושבה (the financial secretary). באופן בלתי רשמי כללה המועצה שישה חברים נוספים: מנכ"ל תאגיד הבנקאות הונג קונג ושנגחאי (לימים הבנק HSBC), הטאי פאן של ג'רדיין, עורך דין, שני ליטיגטורים ורופא.

לאחר העברת השליטה במושבה מהממלכה המאוחדת לסין בשנת 1997 הוגדרו סמכויות המועצה בחוק יסוד הונג קונג, כאשר מבנה המועצה נותר בלא שינוי עד שנת 2002. מאז כל חברי המועצה הם פוליטיקאים הממונים על ידי ראש המועצה, ובכך פועלת המועצה למעשה כממשלה.

הרכב המועצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל חברי המועצה ממונים על ידי ראש הרשות המבצעת של הונג קונג (Chief Executive). המינוי והפיטורין מהמועצה נתונים לסמכותו הבלעדית של ראש הרשות המבצעת. אין תקופת כהונה קבועה מראש, אולם בעת שראש הרשות המבצעת מסיים את תפקידו מתפטרים עמו כל חברי המועצה (בהתאם לסעיף 55 לחוק היסוד).

כיום במועצה 14 חברים רשמיים, ו-15 חברים בלתי רשמיים.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה המבצעת נפגשת באגף המרכזי של מבני ממשלת הונג קונג על גבעת הממשלה באזור סנטרל של האי הונג קונג.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]