המועצה המלכותית של סקוטלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המועצה המלכותית של סקוטלנד (אנגלית: Privy Council of Scotland) הייתה גוף שייעץ למלכי סקוטלנד. המועצה נהגה להיפגש בחדר הציור המערבי שבארמון הולירוד. חדר זה היה ידוע עד המאה ה-17 בתור חדר המועצה.

מבחינת טווח תפקידיה הייתה המועצה לעיתים יותר חשובה מהאחוזות בניהול המדינה. רשומותיה כוללות מידע על מגוון רחב של נושאים, ובהם פוליטיקה, מנהל, כלכלה וענייני חברה. המועצה פיקחה על ניהול הנושאים המשפטיים, בקרת המסחר והתחבורה הימית, נקטה באמצעי חירום נגד מגיפות, העניקה רישיונות מסע, ניהלה את נושא שבועות האמונים, גירשה קבצנים וצוענים, עסקה בנושא מכשפות, אנשים שלא קיבלו את מרות הכנסייה האנגליקנית, ויעקוביטים, וגם בחוסר הסדר הציבורי ברמות והגבול עם אנגליה.

בדומה לפרלמנט, המועצה המלכותית התפתחה מגוף קדום יותר שנקרא מועצת המלך, או קוריה רג'יס. מועצת המלך הייתה חבר יועצים של המונרך, שכללה את קציניו המלכותיים הבכירים ואת מקורביו שעליהם סמך יותר מכל. היא התקיימה ככל הנראה החל מהמאה ה-13, ואין כמעט עדויות לפעילותה. בשלהי המאה ה-15 החזיקה ברשותה המועצה המלכותית סמכויות בתחום הייעוץ, ביצוע ושיפוט, שהיה התחום ממנו שרדו תעודות רבות יותר בהשוואה לשני הקודמים. בתקופה זו הופיעה המועצה לראשונה באופן רשמי, כאשר בפברואר 1490 בחר הפרלמנט שני בישופים, ראש מנזר או נזיר, 6 ברונים ושמונה קצינים מלכותיים להקים את מועצת המלך עבור חיזוק סמכותו בניהול התחום המשפטי במדינה.

מועצת הלורדים הסודית, כפי שהיא כונתה אז, הייתה חלק מהגוף הכללי של לורדי המועצה, בדומה לאספת הלורדים והלורדים של האוצר. לאחר 1532 רוב הסמכויות המשפטיות הועברו ל-College of Justice, גוף המקביל לבית המשפט העליון של סקוטלנד המודרני. המועצה נפגשה באופן סדיר והייתה פעילה בעיקר כשהמונרך המכהן היה קטין. רשומה נפרדת של המועצה המלכותית מתוארכת ל-1545, וככל הנראה היא מסמנת את הנקודה שבה המועצה הסודית נפרדה מגוף האב שלה.

לאחר 1603 הצליח ג'יימס השישי לשכנע את הפרלמנט האנגלי שהוא יכול למשול בסקוטלנד ב"אמצעות העט" (with my pen). המועצה קיבלה את הוראותיו הכתובות וביצעה את רצונו. סוג ממשל זה נפסק לאחר הדחת צ'ארלס הראשון במלחמת האזרחים האנגלית, והתחדש בתקופת נכדיו צ'ארלס השני וג'יימס השביעי. ישנם מרווחים ברשומות המועצה בתקופת מהומות 1638 - 1641, כאשר המועצה הוחלפה כמעט לחלוטין על ידי הקובננטרים, ובתקופת אוליבר קרומוול היא פסקה מלתפקד.

לאחר השבת המלוכה ב-1660 מינה צ'ארלס השני יועצים מלכותיים בעצמו, והקים בלונדון מועצה שדרכה ניהל את העניינים באדינבורו, מצב שנמשך גם לאחר המהפכה המהוללת ב-1688/1689. המועצה המשיכה להתקיים במשך שנה אחת לאחר קבלת חוקי האיחוד של 1707, ובוטלה ב-1 במאי 1708. "רשומות המועצה המלכותית של סקוטלנד (1545 - 1689) נערכו ופורסמו בין 1877 ל-1970 על ידי ג'ון היל ברטון, דייוויד מסון, פיטר האם בראון והנרי מקלאוד פאטון.

הלורד נשיא המועצה היה אחד מאנשי הממשל הבכירים ביותר בסקוטלנד. הלורד צ'נסלור פיקח על המועצה אקס אופיציו (ex officio - מתוקף תפקידו), אך ב-1610 החליט ג'יימס השישי שנשיא בית המשפט העליון יהיה אחראי בהיעדרו של הצ'נסלור, וב-1619 התווסף התואר נשיא המועצה המלכותית. שני התפקידים הופרדו ב-1626 כחלק מהחלטת צ'ארלס הראשון על ארגון מחד של המועצה המלכותית ובתי המשפט. הלורד נשיא המועצה הפך לאחד מפקידיו הראשיים של המלך ב-1661, אך כמעט ולא הופיע בפני הפרלמנט.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Brown, Peter Hume, ed., The Register of the Privy Council of Scotland (edited and abridged), 2nd, I, Edinburgh: Lords Commissioners of His Majesty's Treasury

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]