המחנה הממלכתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המחנה הממלכתי
מדינה ישראלישראל ישראל
שם רשמי המחנה הממלכתי בהנהגת בני גנץ לראשות הממשלה
מייסד בני גנץ
גדעון סער
גדי איזנקוט
מנהיגים בני גנץ
מזכיר כללי איתן גינזבורג
תקופת הפעילות 10 ביולי 2022 – הווה (35 שבועות ו־3 ימים)
אפיון רשימה ציונית
אידאולוגיות ציונות, ממלכתיות
כנסות 25
אותיות כן
שיא כוחה 12 מנדטים
נוצרה מתוך חוסן לישראל
תקווה חדשה
הימין החדש
מיקום במפה הפוליטית מרכז
נציגויות בפרלמנטים
הכנסת
12 / 120
https://machane.org.il/

המחנה הממלכתי בראשות בני גנץ היא סיעה בכנסת העשרים וחמש. בסיעה נמצאים חברי כנסת מטעם מפלגת חוסן לישראל בראשות בני גנץ וגדי איזנקוט ומטעם מפלגת תקווה חדשה בראשות גדעון סער.

ראשי הסיעה הגדירו אותה כ"ימין ממלכתי ומרכז ביטחוני".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת הרשימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו "כחול לבן תקווה חדשה" ביולי 2022

ב-10 ביולי חתמו בני גנץ וגדעון סער על הסכם ריצה משותפת של המפלגות "חוסן לישראל" ו"תקווה חדשה" בשם "כחול לבן תקווה חדשה".[1] לפי ההסכם, המפלגות יפעלו יחדיו גם לאחר הבחירות וימליצו על בני גנץ לראשות הממשלה. נקבע כי היחס בין שתי המפלגות ברשימה המשותפת יהיה 2:1. דהיינו, שני נציגי כחול לבן ולאחריהם נציג תקווה חדשה וחוזר חלילה. מפלגת "דרך ארץ" שהתמודדה בבחירות לכנסת העשרים וארבע יחד עם תקווה חדשה אינה חלק מההסכם.[2] במהלך הקמפיין יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט יצחק עמית, קיבל את עתירת כחול לבן ופסל מודעות של הליכוד בטענה שהן מטעות את הציבור שכן נראה כאילו הופצו על ידי כחול לבן וקבע שעל הליכוד לשלם לכחול לבן 20,000 ש"ח החזר הוצאות על העתירה.[3]

ב-14 באוגוסט 2022 פורסם כי הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, יצטרף לרשימה ושמה ישונה להמחנה הממלכתי. במסגרת האיחוד, חוסן לישראל ותקווה חדשה התמודדו ברשימה אחת. בנוסף, הוסכם כי איזנקוט ישובץ במקום השלישי ברשימה, אליו צירף את מתן כהנא מימינה, שמוקם במקום התשיעי ברשימה. כמו כן, הוסכם כי החל מהבחירות לכנסת ה-26, ייערכו בחירות מקדימות לרשימה.[4] ב־15 באוגוסט התפצלו חברי הכנסת שירלי פינטו, מתן כהנא ונפתלי בנט מסיעת ימינה בכנסת, והקימו סיעה בשם "המחנה הממלכתי". מיד לאחר מכן התפצל ראש הממשלה החלופי נפתלי בנט מהסיעה לסיעת יחיד, במטרה להתמזג שוב עם איילת שקד בימינה.[5] ב-22 באוגוסט, הודיעה חברת הכנסת שירלי פינטו על הצטרפותה לרשימה ושיבוצה ברשימה על חשבון מפלגת תקווה חדשה[6].

הכנסת העשרים וחמש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשימה התמודדה בבחירות לכנסת העשרים וחמש וזכתה בהן ב-12 מנדטים.

בני גנץ מונה ליו"ר הסיעה בכנסת ה־25 ומתן כהנא כסגן יושב ראש הכנסת מטעם המפלגה.

בנוסף אחרי התפטרותה של יעל רון בן משה מתפקיד מזכ"לית המפלגה ח"כ לשעבר איתן גינזבורג מונה לתפקיד.

עם הקמת ממשלת ישראל השלושים ושבע הסיעה נמנית עם חברי האופוזיציה.

ח"כ פנינה תמנו שטה מונתה ליו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ושיוויון חברתי וח"כ מיכאל ביטון מונה ליושב ראש הוועדה המיוחדת לחיזוק הנגב והגליל.

נציגי הסיעה בכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסת חברי כנסת הערות
הכנסת ה-24 (2021) 2 מנדטים:

נפתלי בנט, מתן כהנא, שירלי פינטו

הכנסת ה-25 (2022) 12 מנדטים:

אידיאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברשימה אנשים מהמפלגות תקווה חדשה, הימין החדש וחוסן לישראל. חלק מחברי המפלגה האחרונה בעלי עמדות מרכז ואחרים מהימין הישראלי.

צעירי המחנה הממלכתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צעירי המחנה הממלכתי הוא איחוד בין צעירי כחול לבן (חוסן לישראל) לצעירי תקווה חדשה. במטה הצעירים יש תאים סטודנטיאליים, אגף התנדבויות ותוכנית מתמחים.

תחת מטה צעירי המחנה הממלכתי הוקם נוער "המחנה הממלכתי" הוא איחוד בין נוער כחול לבן (חוסן לישראל) לנוער תקווה חדשה– ארגון בו חברים נערים אשר גילם עומד על 13–18. כמו כן השיקו אתר הדוגם את פעילות המתנדבים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]