המחנה הממלכתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המחנה הממלכתי
לוגו המחנה הממלכתי אוגוסט 2022.svg
מדינה ישראלישראל ישראל
שם רשמי המחנה הממלכתי בהנהגת בני גנץ לראשות הממשלה
מייסד בני גנץ
גדעון סער
גדי איזנקוט
מנהיגים בני גנץ
מזכיר כללי איתן גינזבורג
תקופת הפעילות 10 ביולי 2022 – הווה (20 שבועות ויומיים)
אפיון רשימה ציונית
אידאולוגיות ציונות, ממלכתיות
כנסות ה-25
אותיות כן
שיא כוחה 12 מנדטים
שפל כוחה 2 מנדטים
נוצרה מתוך חוסן לישראל
תקווה חדשה
הימין החדש
מיקום במפה הפוליטית ימין־ממלכתי
נציגויות בפרלמנטים
הכנסת
12 / 120
https://machane.org.il/

המחנה הממלכתי בראשות בני גנץ היא סיעה בכנסת העשרים וחמש. בסיעה נמצאים חברי כנסת מטעם מפלגות חוסן לישראל בראשות בני גנץ, מטעם תקווה חדשה בראשות גדעון סער, ומטעם גדי איזנקוט.

ראשי המפלגה הגדירו את המפלגה כ"ימין ממלכתי ומרכז ביטחוני".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת הרשימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו "כחול לבן תקווה חדשה" ביולי 2022

ב-10 ביולי חתמו בני גנץ וגדעון סער על הסכם ריצה משותפת של המפלגות "חוסן לישראל" ו"תקווה חדשה" בשם "כחול לבן תקווה חדשה".[1] לפי ההסכם, המפלגות יפעלו יחדיו גם לאחר הבחירות וימליצו על בני גנץ לראשות הממשלה. נקבע כי היחס בין שתי המפלגות ברשימה המשותפת יהיה 2:1. דהיינו, שני נציגי כחול לבן ולאחריהם נציג תקווה חדשה וחוזר חלילה. מפלגת "דרך ארץ" שהתמודדה בבחירות לכנסת העשרים וארבע יחד עם תקווה חדשה אינה חלק מההסכם.[2] במהלך הקמפיין יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט יצחק עמית, קיבל את עתירת כחול לבן ופסל מודעות של הליכוד בטענה שהן מטעות את הציבור שכן נראה כאילו הופצו על ידי כחול לבן וקבע שעל הליכוד לשלם לכחול לבן 20,000 ש"ח החזר הוצאות על העתירה.[3]

ב-14 באוגוסט 2022 פורסם כי הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, יצטרף לרשימה ושמה ישונה להמחנה הממלכתי. במסגרת האיחוד, חוסן לישראל ותקווה חדשה התמודדו ברשימה אחת. בנוסף, הוסכם כי איזנקוט ישובץ במקום השלישי ברשימה, אליו צירף את מתן כהנא מימינה, שמוקם במקום התשיעי ברשימה. כמו כן, הוסכם כי החל מהבחירות לכנסת ה-26, ייערכו בחירות מקדימות לרשימה.[4] ב־15 באוגוסט התפצלו חברי הכנסת שירלי פינטו, מתן כהנא ונפתלי בנט מסיעת ימינה בכנסת, והקימו סיעה בשם "המחנה הממלכתי". מיד לאחר מכן התפצל ראש הממשלה החלופי נפתלי בנט מהסיעה לסיעת יחיד, במטרה להתמזג שוב עם איילת שקד בימינה.[5] ב-22 באוגוסט, הודיעה חברת הכנסת שירלי פינטו על הצטרפותה לרשימה ושיבוצה ברשימה על חשבון מפלגת תקווה חדשה[6].

הכנסת העשרים וחמש[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשימה התמודדה בבחירות לכנסת העשרים וחמש וזכתה בהן ב-12 מנדטים.

נציגי הסיעה בכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנסת חברי כנסת הערות
הכנסת ה-24 (2021) 2 מנדטים:

נפתלי בנט, מתן כהנא, שירלי פינטו

הכנסת ה-25 (2022) 12 מנדטים:

אידיאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברשימה אנשי ימין מהמפלגות תקווה חדשה, הימין החדש וחוסן לישראל. חלק מחברי המפלגה האחרונה בעלי עמדות מרכז.

צעירי המחנה הממלכתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

צעירי המחנה הממלכתי הוא איחוד בין צעירי כחול לבן (חוסן לישראל) לצעירי תקווה חדשה. במטה הצעירים יש תאים סטודנטיאליים, אגף התנדבויות ותוכנית מתמחים.

תחת מטה צעירי המחנה הממלכתי הוקם נוער "המחנה הממלכתי" הוא איחוד בין נוער כחול לבן (חוסן לישראל) לנוער תקווה חדשה– ארגון בו חברים נערים אשר גילם עומד על 13–18. כמו כן השיקו אתר הדוגם את פעילות המתנדבים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]