המכלול (אתר אינטרנט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המכלול
סוג אנציקלופדיה מצונזרת מבוססת-ויקי לציבור החרדי
תאריך ההקמה 11 בינואר 2015
בעלות המכון לאוריינות וידע כהלכה
הרשמה חובה להירשם על מנת לערוך
www.hamichlol.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

המכלול היא אנציקלופדיה מצונזרת מבוססת-ויקי לציבור החרדי. נכון ל-2020 רוב הערכים במכלול הם העתקים מדויקים (נכון למועד העתקתם) של ערכי ויקיפדיה העברית או גרסאות ערוכות מחדש, מותאמות לקורא החרדי, של ערכי ויקיפדיה העברית, וערכים מקוריים מהווים חלק קטן מכלל הערכים באתר. האתר, שהושק ב-11 בינואר 2015, מנוהל ומתופעל בידי המכון לאוריינות וידע כהלכה, שנוסד לצורך ההקמה והפיתוח של האתר.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2014 ייסד יוסף קמינר את המכון לאוריינות וידע כהלכה, אשר במסגרתו יופק האתר. לדברי קמינר האתר נועד לשמש את ציבור שומרי התורה, ובמיוחד את הציבור החרדי, שנמנעים בחלקם משימוש בוויקיפדיה בשל בעיות צניעות, היחס לאבולוציה, אזכורים לתאריכים או תקופות הסותרות את גיל העולם על פי התורה, ועוד. בנוסף, יוצרי האתר מציינים באתר שהמכלול שואף להיות "המיזם ליצירת האנציקלופדיה היהודית הגדולה ביותר בהיסטוריה, הכוללת את כלל הערכים התורניים, את כלל ערכי היהדות ותולדות עם ישראל, וכן את כלל הידע האנושי הקיים בכל תחומי החולין — בלשון נקייה ובהתאם להשקפה יהודית"[1].

זיקה לוויקיפדיה העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-11 בפברואר 2020 הכיל אתר "המכלול" מעל 258,200 ערכים, ועבר את מספר הערכים הקיים בויקיפדיה העברית, מתוכם מעל 99% מהערכים שנמצאו בוויקיפדיה העברית, ועוד כשבע מאות ערכים שנוצרו באתר המכלול. עם זאת, למעלה מ-72,047 מהערכים במכלול הפנו ל'דף טיפול' או 'דף מותאם' המודיע כי הערך דורש תיקון ולא ניתן להציגו, כך שבפועל מספר הערכים המלאים קטן בהרבה מהמספר הרשמי[2]. מדי יום יובאו לאתר מוויקיפדיה העברית בסביבות שלוש מאות ערכים.

בעוד שהתוכן בוויקיפדיה העברית עובר אלפי עדכונים והרחבות מדי יום, רוב השינויים שנעשו בערכי הוויקיפדיה העברית לא מעודכנים בערכים המקבילים באתר המכלול משום שהאתר אינו מקבל עדכונים לא מסוננים באופן אוטומטי. עם זאת, חלק מהשינויים שמבוצעים בערכי הוויקיפדיה העברית עשויים להתווסף גם לאתר המכלול לאורך זמן כאשר עורכים רשומים באתר המכלול יעתיקו אל האתר את התוכן החדש באופן ידני.

כל תוכן באתר שיובא במקור מהוויקיפדיה העברית מוגש תחת הרישיון החופשי CC-BY-SA. זכויות היוצרים של כל יתר תוכני האתר שמורות למכון לאוריינות וידע כהלכה.

שיקולי כשרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת ליצור את הבסיס של האתר בחרו יוצרי האתר בשלב הראשון לייבא את כל ערכי הוויקיפדיה העברית ולערוך מחדש או למחוק את התוכן שאינו ראוי לציבור שומרי התורה, ובפרט לציבור הקוראים החרדי. התוכן מיובא מוויקיפדיה העברית בהתאם לרישיון החופשי של ויקיפדיה שמאפשר לעורכים לבצע "פיצול" מעין זה. מאחר שחלק גדול מהתוכן הקיים באתר הוא תוכן שהועתק מוויקיפדיה ונערך מחדש, ניתן למצוא בקלות מה המידע שהושמט על ידי השוואת ערכים ספציפיים באתר עם הערכים המקבילים בוויקיפדיה העברית. דוגמאות להבדלים כאלה כוללות:

 • בערך ביולוגיה[3], החלק "אבולוציה" שונה ל"סדר הבריאה של היצורים" וההסבר שכל צורת חיים שקיימת כיום התפתחה מצורת חיים שקדמה לה שונה לכך שכל צורות החיים נבראו בששת ימי בראשית.
 • בערך בית זית[4], הושמט האזכור לאתר "עקבות הדינוזאורים" בו התגלתה שכבת סלע קדומה ובה כ-200 עקבות שזוהו כעקבות דינוזאורים בני כמה עשרות מיליוני שנים. ערכים ואזכורים אחרים לתאריכים או תקופות הסותרות את גיל העולם על פי התורה מוסרים מכל הערכים שמיובאים מהוויקיפדיה העברית[5].
 • בערך השואה[6], האיזכור לכך שגם הומוסקסואלים נרצחו על ידי גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה הוסר לחלוטין. ערכים ואזכורים אחרים להומוסקסואליות או הומוסקסואלים מוסרים מכל הערכים שמיובאים מהוויקיפדיה העברית[7].
 • מכיוון שחרדים רבים נמנעים מלראות תמונות של נשים, התמונות באתר שכוללות נשים, לדוגמה תמונות היסטוריות או תמונות של קבוצות אנשים הכוללות גברים ונשים (לדוגמה תמונה של ממשלת ישראל השלושים וארבע) קהילת עורכי האתר פועלת להסרת הנשים מהתמונות באמצעות פוטושופ[8][9]. במקרים אחרים, בערכים העוסקים בנשים בולטות בהיסטוריה, תמונות הדיוקן של הנשים מוחלפות בתמונות קבריהן.

מתוך כל הערכים שיובאו מוויקיפדיה העברית ישנם עשרות אלפי ערכים שאינם נגישים לקוראי המכלול כל עוד צוות עורכי האתר לא הפיקו גרסאות מצונזרות ו/או ערוכות מחדש לערכים הללו. בעלי האתר מציינים במפורש באתר שבמקרים בהם יובאו מוויקיפדיה העברית ערכים שמכילים תוכן בעייתי מסוים, צוות עורכי האתר יבדוק בהדרגה את כל אותם הערכים וייקבע אם מדובר בתוכן ראוי - ערכים בעייתיים עם תוכן ראוי יכתבו מחדש, וערכים בעייתיים עם תוכן לא ראוי יימחקו בסופו של דבר לצמיתות.

שיתוף פעולה עם מסנן "נטפרי"[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מיולי 2018 משתמש בסנן "נטפרי" המבקש לצפות בערך באתר ויקיפדיה העברית, מנותב לערך מקביל באתר המכלול, כאשר הערך קיים שם. ההעברה של כל הגולשים עם מסנן "נטפרי" לערכי המכלול סייעה להגדיל באופן משמעותי את כמות קוראי האתר, וכתוצאה מכך הגדילה גם באופן משמעותי את דירוג האתר על פי אלכסה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עומר בן יעקב, בלי נשים ובלי אבולוציה: החרדים משכתבים את ויקיפדיה, וזה לא כל כך נורא
 2. ^ ניתן לראות כאן את הדפים שבהם קיימת תבנית 'דף לטיפול', וכאן ניתן לצפות ברשימת הדפים בהם קיימת תבנית 'דף מותאם'.
 3. ^ הערך במכלול
 4. ^ הערך במכלול
 5. ^ המכלול:סינון/מדיניות_הסינון
 6. ^ הערך במכלול
 7. ^ המכלול:סינון/מדיניות_הסינון
 8. ^ Benjakob, Omer (1 במרץ 2018). "Without Women or Evolution: 'Ultra-Orthodox Wikipedia' Is Literally Rewriting History" – באמצעות Haaretz. 
 9. ^ "המכלול:אודות – המכלול". Hamichlol.org.il. בדיקה אחרונה ב-9 באוגוסט 2018.