המכלול (אתר אינטרנט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המכלול
סמל אתר המכלול.png
סוג אנציקלופדיה חרדית בטכנולוגיית ויקי המבוססת בעיקר על ויקיפדיה העברית
תקופת הפעילות 11 בינואר 2015 – הווה (7 שנים ו־46 שבועות)
בעלות מכון חכמת התורה (בעבר נקרא "המכון לאוריינות וידע כהלכה")
הרשמה חובה להירשם על מנת לערוך
www.hamichlol.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

המכלול היא אנציקלופדיה חרדית מבוססת-ויקי. נכון לשנת 2022 רוב הערכים במכלול הם העתקים מדויקים של ערכי ויקיפדיה העברית או גרסאות מסוננות שלהם עבור חרדים. לצידם יש בה ערכים שנכתבו במקור עבור המכלול.

האתר, שהושק ב-11 בינואר 2015, מנוהל ומתופעל בידי עמותת "מכון חכמת התורה"[1] (שנודעה בעבר בשם "המכון לאוריינות וידע כהלכה"),[2] שנוסד לצורך ההקמה והפיתוח של האתר.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2014 ייסד יוסף קמינר את המכון לאוריינות וידע כהלכה, אשר במסגרתו הוקם המכלול. לפי האתר, המכלול הוא "המיזם ליצירת האנציקלופדיה היהודית הגדולה ביותר בהיסטוריה, הכוללת את כלל הערכים התורניים, את כלל ערכי היהדות ותולדות עם ישראל, וכן את כלל הידע האנושי הקיים בכל תחומי החולין — בלשון נקייה ובהתאם להשקפה יהודית".[3] לדברי קמינר, האתר נועד לשמש את ציבור שומרי התורה, ובמיוחד את הציבור החרדי, שנמנעים בחלקם משימוש בוויקיפדיה בשל בעיות צניעות, היחס לאבולוציה, אזכורים לתאריכים או תקופות הסותרות את מניין השנים בלוח העברי, ועוד.


בחודש אדר תשפ"א השיקה הנהלת המכלול את תוכן האתר בקובץ ZIM המאפשר צפייה בתכני המכלול גם ללא חיבור לאינטרנט, באמצעות תוכנת kiwix.[4] בכך נותן "המכלול" מענה גם לצרכנים ללא גישה לאינטרנט, דבר שנפוץ בחברה החרדית.

זיקה לוויקיפדיה העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל־19 בינואר 2022 הכיל אתר "המכלול" 303,616 ערכים,[5] מתוכם כ-86,000 דפים ריקים המסומנים כ-"דפים בטיפול",[6] וכ-1100 דפים ריקים המסומנים כ-"דפים הדורשים עריכה כבדה",[7] 1691 ערכים שאינם קיימים בוויקיפדיה העברית,[8] 64 ערכים מתורגמים ממיזמי ויקיפדיה בשפות זרות[9] ושאר הערכים מהווים ערכי מראה לערכים בוויקיפדיה העברית, תוך התאמה לקהל החרדי.

עדכונים והרחבות שערכי ויקיפדיה העברית עוברים לא מתעדכנים אוטומטית למכלול, אלא רק כאשר עורכי המכלול בודקים את התאמתם למדיניות התוכן של המכלול ומייבאים גרסה מעודכנת. כל תוכן באתר שיובא במקור מוויקיפדיה העברית מוגש תחת הרישיון החופשי CC-BY-SA, כולל עריכות שנעשות בערכים אלו לאחר היבוא על ידי עורכי המכלול.[10] זכויות היוצרים של יתר תוכני האתר שמורות למכון חכמת התורה.

שיקולי כשרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על מנת ליצור את הבסיס של האתר בחרו יוצרי האתר בשלב הראשון לייבא את כל ערכי ויקיפדיה העברית ולערוך מחדש או למחוק את התוכן שאינו ראוי לציבור שומרי התורה, ובפרט לציבור הקוראים החרדי. התוכן מיובא מוויקיפדיה העברית בהתאם לרישיון החופשי של ויקיפדיה שמאפשר לעורכים לבצע "פיצול" מעין זה. התוכן המיובא מסונן לפי מדיניות התוכן של האתר[11] השוללת כפירה, תיאורי אלימות מפורטים, ניבולי פה ועיסוק בתרבות שאינה הולמת את אורח החיים החרדי, ותאריכים קודמים לשנת 3500 לפנה"ס או מאוחרים לתום האלף השישי, ומחייבת הקפדה על צניעות, על קדושת התורה ועל ראיית הציבור החרדי כמייצגה. בעיות בערכים המיובאים מסווגות לפי מידת חומרתן לכאלו המחייבות חסימה של הערך כולו, מצריכות שכתוב חלקי, ולכאלו שאינן מונעות הצגה של הערך וניתנות לטיפול בהמשך.

באמצעות השוואת ערכים ספציפיים באתר עם הגרסה של הערכים המקבילים בוויקיפדיה העברית מהם נגזרו ניתן לעמוד על האופן בו נערכו. לדוגמה:

שיתוף פעולה עם מסנן "נטפרי"[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מיולי 2018 סנן "נטפרי" ממיר כתובות ערכים בוויקיפדיה העברית לכתובות הערכים המקבילים באתר "המכלול", כאשר הערך-המקביל קיים שם. שיתוף הפעולה עם "נטפרי" הגדיל משמעותית את התעבורה לאתר ואת דירוגו באתר אלכסה.


שימוש בלתי מקוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש אדר תשפ"א השיקה הנהלת המכלול את תוכן האתר בקובץ ZIM המאפשר צפייה בתכני המכלול גם ללא חיבור לאינטרנט, באמצעות תוכנת kiwix.[17] בכך נותן "המכלול" מענה גם לצרכנים ללא גישה לאינטרנט, דבר שנפוץ בחברה החרדית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דו"ח מילולי 2015 - מכון חכמת התורה בע"מ (חל"צ), גיידסטאר
 2. ^ ראו, למשל: יוסף קמינר · 54 המשפיעים של אתר ביזנעס לשנת 2018,
  ראו שינוי גרסאות זה, 22 באוקטובר 2020. מאוחר יותר, הדף הועבר לשם "המכלול: מכון חכמת התורה" ללא הפניה (קישור).
 3. ^ המכלול:אודות (אוחזר ב-11.11.2020)
 4. ^ הורדת המכלול לקובץ ZIM באתר המכלול
 5. ^ מיוחד:סטטיסטיקות
 6. ^ קטגוריה:דפים לטיפול
 7. ^ דפים המקשרים לדף "תבנית:דף מותאם"
 8. ^ קטגוריה:המכלול: ערכים שנוצרו במכלול
 9. ^ קטגוריה:ערכים שתורגמו במכלול
 10. ^ כך נאמר בהודעת המערכת המוצגת בעת שמירת ערכים – ראו כאן
 11. ^ המכלול:סינון/מדיניות הסינון
 12. ^ הערך "בית זית", באתר המכלול
 13. ^ המכלול:סינון/מדיניות הסינון, בפסקה "תיארוך"
 14. ^ הערך "השואה", באתר המכלול
 15. ^ Benjakob, Omer (1 במרץ 2018). "Without Women or Evolution: 'Ultra-Orthodox Wikipedia' Is Literally Rewriting History". Haaretz (באנגלית). {{cite web}}: (עזרה)
  בעברית: אתר למנויים בלבד עומר בן יעקב, בלי נשים ובלי אבולוציה: החרדים משכתבים את ויקיפדיה, וזה לא כל כך נורא, באתר הארץ, 1 במרץ 2018
 16. ^ למשל, "יהודים מתפללים בבית הכנסת ביום הכיפורים – המכלול". נבדק ב-2018-11-11.
 17. ^ הורדת המכלול לקובץ ZIM באתר המכלול